Grafika: Obvinili je neprávem, teď chtějí miliony odškodného

Marek Pokorný Štěpán Plaček Marek Pokorný, Štěpán Plaček
Aktualizováno 21. 5. 2015 17:56
Projděte si případy lidí, kteří neprávem skončili ve vězení a kteří se nyní se státem soudí. Loni muselo ministerstvo spravedlnosti vyplatit na odškodném 70 milionů korun.

Praha – Kolik stojí zkažený život a kariéra kvůli omylu justice? Právě tuto otázku opět vyvolal případ Lukáše Nečesaného, který byl chybně odsouzen ke 13 letům vězení. Nejvyšší soud nyní vrátil případ k novému projednání. O selhání soudů má ale v tomto případě jasno.

"Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," uvedl předseda senátu Jan Bláha.

Pokud se tedy v případu neobjeví nový důkaz, který prokáže Nečesaného vinu, je jasné, že se nyní třiadvacetiletý mladík stal obětí justičního omylu. Rodina společně s obhájci už proto chystá plán.

"Došlo tady k evidentnímu porušení práva mého klienta a k pochybení ze strany orgánů činných v trestním řízení. Žádat budeme o náhradu škody řádově v milionech korun," řekl po zrušení rozsudku Nejvyšším soudem mladíkův obhájce Petr Dítě.

Lukáš Nečesaný ale není zdaleka jediný, koho česká justice v posledních letech poškodila. Na odškodnění lidé po státu ročně vysoudí desítky milionů korun.

Zatímco například v roce 2012 přiznala justice na odškodném 55 milionů korun a o rok později ve více než tisícovce případů bezmála 76 milionů korun, v roce 2014 částka klesla na 70 milionů.

Odškodnění muselo ministerstvo v roce 2014 vyplatit v 826 případech. Více než třetina – téměř 28 milionů korun – šla na proplacení nákladů za advokáty, zhruba stejný objem peněz pak na úhradu způsobené škody a ušlého zisku.

Podívejte se do grafiky na vybrané velké případy.

Marie Minaříková

Foto: Aktuálně.cz

Bývalou starostku Libušína na Kladensku obvinila policie, že ve 12 případech připravila svými rozhodnutími obecní kasu o 1,7 milionu korun – většinou chybami při zakázkách, kdy například podepsala faktury a údajně řádně nezkontrolovala, že všechny práce byly skutečně provedeny. Případ se táhl jedenáct let, až soudy Minaříkovou definitivně zprostily obvinění. Minaříková následně vysoudila odškodné 312 tisíc, Ústavní soud ale loni řekl, že je to příliš nízká částka. Obvodní soud pro Prahu 2 proto nyní tuto částku zvýšil na 585 tisíc korun, advokát Minaříkové se ale opět odvolal.

 

Právě se děje

Další zprávy