reklama
 
 

Grafika: Obvinili je neprávem, teď chtějí miliony odškodného

Aktualizováno 21. 5. 2015 17:56
Projděte si případy lidí, kteří neprávem skončili ve vězení a kteří se nyní se státem soudí. Loni muselo ministerstvo spravedlnosti vyplatit na odškodném 70 milionů korun.

Praha – Kolik stojí zkažený život a kariéra kvůli omylu justice? Právě tuto otázku opět vyvolal případ Lukáše Nečesaného, který byl chybně odsouzen ke 13 letům vězení. Nejvyšší soud nyní vrátil případ k novému projednání. O selhání soudů má ale v tomto případě jasno.

"Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," uvedl předseda senátu Jan Bláha.

Pokud se tedy v případu neobjeví nový důkaz, který prokáže Nečesaného vinu, je jasné, že se nyní třiadvacetiletý mladík stal obětí justičního omylu. Rodina společně s obhájci už proto chystá plán.

"Došlo tady k evidentnímu porušení práva mého klienta a k pochybení ze strany orgánů činných v trestním řízení. Žádat budeme o náhradu škody řádově v milionech korun," řekl po zrušení rozsudku Nejvyšším soudem mladíkův obhájce Petr Dítě.

Lukáš Nečesaný ale není zdaleka jediný, koho česká justice v posledních letech poškodila. Na odškodnění lidé po státu ročně vysoudí desítky milionů korun.

Zatímco například v roce 2012 přiznala justice na odškodném 55 milionů korun a o rok později ve více než tisícovce případů bezmála 76 milionů korun, v roce 2014 částka klesla na 70 milionů.

Odškodnění muselo ministerstvo v roce 2014 vyplatit v 826 případech. Více než třetina – téměř 28 milionů korun – šla na proplacení nákladů za advokáty, zhruba stejný objem peněz pak na úhradu způsobené škody a ušlého zisku.

Podívejte se do grafiky na vybrané velké případy.

autoři: Marek Pokorný, Štěpán Plaček | 15. 1. 2015 13:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama