Soud o odškodné: Fuksa bere antidepresiva, dosvědčil lékař

ČTK ČTK
12. 1. 2015 17:18
Fuksa předložil desítky důkazů o údajné nemajetkové újmě. Stěžuje si i na to, že mu policie nevrátila důležitý diář.
Ivan Fuksa
Ivan Fuksa | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí projednával žalobu exposlance za ODS Ivana Fuksy, jenž po státu požaduje čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze takzvaných trafik.

Fuksa předložil desítky důkazů o údajné nemajetkové újmě, kterou mu prý obvinění ze zneužití pravomoci způsobilo. Mimo jiné šlo o novinové články nejen v češtině, ale i v polštině, ruštině a švédštině. Stěžuje si i na to, že mu policie nevrátila důležitý diář.

Fuksa předloni strávil stejně jako další bývalí poslanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdrměsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechal slíbit lukrativní post ve státní firmě výměnou za složení poslaneckého mandátu.

Jejich trestní stíhání zastavil nejvyšší státní zástupce poté, co Nejvyšší soud dospěl k závěru, že muži jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy trestně stíhat nelze.

Všichni tři se následně obrátili na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o odškodnění. Úřad loni jejich nároky odmítl s tím, že právo na náhradu škody nemá ten, jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný. Trojice poté podala žaloby na stát.

Zatímco Šnajdr v prosinci projevil ochotu ke smíru s ministerstvem pod podmínkou, že se mu stát nebo státní zastupitelství veřejně omluví, Fuksa na soudním rozhodnutí ohledně odškodného trvá.

Prostřednictvím svého právníka Tomáše Gřivny si stěžoval i na to, že mu policisté nevrátili zelený diář s poznámkami osobního charakteru. K prokázání toho, jak moc byly důležité, dokonce Fuksa navrhl účastnický výslech své manželky. Soudce se zatím nevyjádřil, zda na návrh přistoupí.

U soudu také zazněl lékařský posudek, podle nějž Fuksa za prvních deset dní ve vazbě zhubl několik kilogramů a obviněním byla narušena jeho víra ve spravedlnost. Venku prý má pocit, že může být sledován, a vadí mu, že je středem pozornosti. Má pokleslou náladu a nic ho nebaví, konstatoval nemocniční lékař, který exposlanci předepsal antidepresiva.

Veřejné projednání žaloby, na které se přišel podívat i Tluchořův advokát Marek Nespala, bude pokračovat 16. února, kdy soud možná vyslechne samotného Fuksu. Právník Gřivna navíc musí doložit, proč některé úkony právní služby účtuje jako "mimořádné obtížné" či "časově náročné".

Někdejší ministr zemědělství Fuksa byl poslancem od května 2010 do listopadu 2012. Tehdy společně s několika dalšími "rebely" z ODS kritizoval vládní daňový balíček, jehož schválení premiér Petr Nečas (ODS) spojil s vyslovením důvěry vládě. Následně se Fuksa poslaneckého mandátu vzdal, balíček byl poté schválen. Od ledna 2013 se Fuksa stal vrchním ředitelem Českého Aeroholdingu.

V případu údajných trafik jsou dále obviněni expremiér Nečas, jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy