Gang lupičů okolo Prahy možná neřádil. Mohlo jít o osamocené zloděje, říká policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2020 15:53
Kriminalistům se zatím nepotvrdilo, že vloupání do rodinných domů kolem Prahy má na svědomí organizovaná skupina. Podle dosavadních informací to vypadá, že žádný gang není a jde o jednotlivé případy trestné činnosti, řekl náměstek krajského policejního ředitele Jan Krejčí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Představa velkého organizovaného gangu, který se zaměřuje na rodinné domy kolem metropole, je tak podle Krejčího zřejmě mylná. "Do současné doby se nepodařilo u žádného případu prokázat, že jej spáchala organizovaná skupina. To je aktuální závěr," uvedl.

Přesto policisté verzi o organizované skupině ještě neopouštějí. "S tou verzí stále pracujeme, ale zatím se nemám nepodařilo prokázat takové skutečnosti, které by to mohly potvrdit," uvedl Krejčí.

Kriminalisté naposledy zadrželi v polovině května dva mladé Ukrajince, kteří se podle nich od loňského srpna do letošního ledna vloupali nejméně do 11 rodinných domů ve Středočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. "Tato trestná činnost nezná hranic, není to otázka soustředění do jedné lokality, ale probíhá to v rámci celé republiky," uvedl ředitel krajské policie Václav Kučera.

V šesti případech zloději kradli na území středních Čech, zejména v Říčanech u Prahy. Měli ještě komplice, který už je ve vazbě pro jinou trestnou činnost. Zajímaly je především peníze, šperky, luxusní oblečení, parfémy a elektronářadí. Podle kriminalistů způsobili škodu přes 1,5 milionu korun, za což jim hrozí až osm let vězení.

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat loni v září především v obcích jižně od Prahy. Kučera uvedl, že v kraji bylo letos zaznamenáno 244 vloupání do rodinných domů, z toho 70 případů bylo objasněno a policie má 71 podezřelých.

Středočeská policie i speciálně vytvořený tým řešily, do jaké míry jsou si případy podobné a zda v nich nelze spatřovat sériovost, tedy že je mohl spáchat jeden pachatel či skupina pachatelů. Policie v minulosti oznámila, že jde o zkušené zloděje, kteří se pohybují rychle a jsou sportovně zdatní. Vloupání podle dřívějších informací většinou předchází vypáčení francouzských oken a účastní se jich několik pachatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy