Řádění zlodějského gangu ustalo. Děti se ale stále bojí chodit domů, říkají místní

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 1. 2020 16:21
Zatímco v listopadu gang zlodějů vyloupil během pár minut i několik domů, od začátku nového roku policie neví ani o jediném případu. Nejpostiženější oblasti po setmění hlídá zvýšený počet policistů. Někteří obyvatelé však přiznávají, že se stále bojí. Na své domy instalují kamery a alarmy, jiní si dokonce najali bezpečnostní agenturu.
Krádeže v obci Jesenice a okolí | Video: Jakub Zuzánek, Radek Dragoun

"Nechcete tady parkovat, že ne?" přichází k automobilu reportérů Aktuálně.cz muž z bezpečnostní agentury, který hlídá jednu z vil ve Velkých Popovicích.  "To je soukromý pozemek. Měl bych průšvih, kdybych vás tady nechal stát. Dejte to na druhou stranu cesty," vysvětluje muž, přestože se jedná o veřejnou komunikaci bez jakékoliv značky či zákazu zastavení. Vzápětí hned odchází za zděný plot rozlehlého pozemku s vilou, kterou střeží. 

Tak důkladně zabezpečené své obydlí ve vilové čtvrti ostatní nemají. Ani oni však bezpečnost nepodceňují, řada z domů je osazená několika kamerami, které snímají okolí snad ze všech úhlů. Podobné to je i v kousek vzdálené Osnici, která je součástí Jesenice, kde má mnoho domů na plotě upozornění, že je hlídá fyzická ostraha. 

Lidé jsou v těchto městech zvlášť pozorní. Právě Jesenice je pravděpodobně nejpostiženějším místem řádění zlodějského gangu. "V listopadu a prosinci bylo na území našeho města vykradeno celkem patnáct rodinných domů," vypočítává starosta Jesenice Pavel Smutný (STAN). Celkem policie skupinu zlodějů podezřívá až ze 120 vloupání.

Gang neváhal krást i během Štědrého dne a silvestrovské noci. Do nového roku ale jako by si snad zloději dali předsevzetí, že už loupit nebudou. "Těžko lze předpokládat, čím to je. Může to být důsledek toho, že se pachatelům dostala do povědomí preventivní opatření, která jsme v rámci policie přijali," říká mluvčí policie Zdeněk Chalupa.

Zvlášť v Osnici byla výrazně zvýšená přítomnost policie v pozdně odpoledních a večerních hodinách jasně viditelná. Právě tato vesnice byla častým cílem zlodějů. Už na první pohled je zřejmé proč. Stojí tu řada luxusních vozů, několik rozlehlých domů s trochou fantazie připomíná spíše zámek než běžné obydlí. Večer zde na malém prostoru hlídkují až tři policejní vozy.

"To víte, že se bojíme"

I přes jejich přítomnost a to, že aktivita zlodějů po Novém roce ustala, někteří občané přiznávají, že mají strach. "To víte, že se bojíme. Snažíme se alespoň důsledně zamykat," vysvětluje na procházce se svým předškolním synem jedna z jesenických matek.

Jiní dávají najevo, že si z toho, že jsou jejich obce častým terčem lupičů, příliš mnoho nedělají. "Já mám pro strach uděláno. Večer nás tu hlídá policie, takže jsme tady v bezpečí," říká další místní, který venčí psa, a následně mizí za branou jedné z vil.

Strach má naopak starší žena, která se o berlích prochází vilovou čtvrtí Velkých Popovic. A to i přesto, že si myslí, že ona se cílem zlodějů nestane. "My nejsme tak bohatí, zloděje budou asi spíše zajímat takovéhle baráky," říká s ironickým úsměvem a ukazuje na jednu z velkých vil, kterých je zde hned několik.

Elektronika je nezajímá, berou šperky a peníze

Právě obyvatelé Velkých Popovic, sdružení do spolku Nové Habří, se v otevřeném dopise obrátili na policejního prezidenta Jana Švejdara. Rozhodli se tak učinit poté, co gang vykradl jednoho z jejich sousedů a zároveň kamarádů.

"Jeho dům je uprostřed obce mezi dalšími domy, ve kterých byli lidé. I po ulici se pohybovali lidé. A v tu chvíli ho uprostřed obce vykradli," překvapila drzost pachatelů Richarda Unruha, člena spolku Nové Habří.

"Zloději vnikli do domu oknem, rozsvítili si, otevřeli veškeré zásuvky a skříňky, veškerý majetek vyházeli na zem, ukradli cennosti, šperky, peníze a zmizeli. Jsou velmi zkušení, okno nijak zvlášť nepoškodili. Evidentně velmi dobře znají jejich zavírací mechanismus," popisuje Unruh vykradení svého souseda.

To, co si z domu zloději odnesli, zcela zapadá do toho, na co se gang zaměřuje. Z vykradených objektů obvykle neodnáší nejhodnotnější věci jako třeba televizory či jinou hodnotnou elektroniku. "Kradou pouze to, co jde dát do kapes a s čím se dobře utíká. Většinou jde tedy o hotovost, šperky a jiné cennosti," vysvětluje starosta Smutný.

Zloději zaslepí kamery a uspí psy

Zjevně jde o zkušenou skupinu zlodějů, o čemž svědčí nejen to, že se je policistům stále nepodařilo dopadnout. "Během tří pěti minut nemovitost dokonale proskenují, odpojí alarmy, zaslepí kamery, případně uspí psy a zmizí," říká Unruh, který jako člen spolku pravidelně hovoří s občany Velkých Popovic.

Přestože všichni oslovení obyvatelé pociťují, že policie v nejpostiženějších místech posílila hlídky a dělá všechno pro zajištění bezpečnosti místních, někteří připouštějí, že občas se necítí úplně dobře. "Nemáme dobrý pocit, když odjíždíme z domu a vracíme se až v podvečer, kdy se obáváme, že bychom takovou skupinu mohli potkat. Některé děti se bojí příchodu ze školy, když doma ještě nejsou rodiče. Je to velmi nekomfortní situace," připouští Unruh.

Po případném dopadení pachatelů si ale přece jen něco pozitivního z řádění zlodějů dotčená města odnesou. Krádeže totiž na mnoha místech utužily sousedské vztahy. Někteří sousedi se ani po dlouhých letech žití vedle sebe pořádně neznali, což se teď v důsledku negativních zážitků změnilo. Nyní si navzájem pomáhají a kromě svého majetku se snaží dávat pozor také na obydlí jiných.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy