Fuksa u soudu. Chce čtyři miliony odškodného za vazbu

Marek Pokorný Marek Pokorný
10. 12. 2014 13:12
Fuksu a jeho bývalé kolegy z ODS Marka Šnajdra a Petra Tluchoře stíhala policie v kauze Nagyová za to, že vyměnili poslanecké mandáty za lukrativní posty ve státní správě.
Ivan Fuksa
Ivan Fuksa | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 začal ve středu řešit mnohamilionové žaloby bývalých poslanců-trafikantů ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, kteří stáli u pádu Nečasova kabinetu loni v červnu.

Všichni tři skončili na šest týdnů ve vazbě s obviněním z korupce za to, že vyměnili svůj mandát ve Sněmovně za lukrativní posty ve státní správě.

Poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že jejich jednání nebylo trestné, chtějí odškodné za nezákonné stíhání. Žalobu všichni podali letos v červenci poté, co jejich nároky na vyrovnání odmítlo ministerstvo spravedlnosti.

Jako první začal soud řešit žalobu exministra zemědělství Ivana Fuksy, který si nárokuje 4,18 milionu korun. V pátek pak přijde na řadu žaloba Marka Šnajdra, který chce o 200 tisíc méně. Jednání v případě jejich tehdejšího kolegy Petra Tluchoře soud zatím nenařídil.

Všichni tři poslanci svoje požadavky předložili nejdříve ministerstvu spravedlnosti. To ale jejich nároky neuznalo: podle něj totiž trestný čin spáchali, a tedy možnost odškodnění se na ně nevztahuje podobně jako v případech, kdy člověk dostane amnestii.

S tímto argumentem ale nesouhlasí Fuksův obhájce Tomáš Gřivna. "Kdyby dostal amnestii, může trvat na projednání. U imunity tuto možnost nemá,“ poukázal Gřivna.

Podle něj zákon i konkrétní článek ústavy, podle něhož se na jejich tehdejší jednání vztahovala imunita, říká jednoznačně, že se na ně musí pohlížet, jako že se žádného trestného činu nedopustili.

Soudce Zdeněk Douděra na začátku středečního jednání přečetl dlouhý seznam faktur, které Fuksovi naúčtoval jeho obhájce Gřivna – celkem za 518 tisíc korun. Tuto sumu rozporovala ale právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti Pavla Čuříková. Podle ní by měl nárok - pokud ovšem soud opravdu uzná, že stát je odpovědný za jeho újmu - jen na proplacení nákladů na advokáta ve výši 269 tisíc korun.

Advokát prý úkony násobil třemi

"Svoje účtované úkony (advokát Gřivna) násobil třemi, protože prý byly složité. A to třeba i výslechy svědka, který trval deset minut a řekl, že vypovídat nebude," vysvětlila Čuříková.

Fuksa si kromě toho nárokuje i 304 tisíc korun jako ušlou mzdu za šest týdnů, které strávil ve vazbě, než jej propustil Nejvyšší soud.

V době zatčení byl Fuksa ředitelem strategie Českého Aeroholdingu. A požádal také například o proplacení 13,5 tisíce za cesty své manželky, která za ním jezdila do vazební věznice v Ostravě. I tato suma je podle Čuříkové nadsazená.

"Navrhuji případně uznat pouze 5 367 korun, což odpovídá nákladům na pohonné hmoty na ty cesty,“ uvedla s tím, že amortizaci vozidla si mohou podle zákona účtovat jen podnikatelé, a ne fyzické osoby.

Největší sumu – více než tři miliony korun – si ale Fuksa nárokuje jako nemajetkovou újmu. A to především medializací svého případu ze strany Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

"Tiskovou konferenci, na níž deklarovalo, jak se měl můj klient dopustit trestné činnosti, svolalo vrchní státní zastupitelství, stejně jako další. Ono zapříčinilo ten mediální zájem,“ popsal advokát Gřivna.

Po hodinovém jednání soud odročil kauzu na polovinu ledna. Obě strany by do té doby měly předložit všechny důkazy.

 

Právě se děje

Další zprávy