Foto: Prahou prochází mírový pochod z Berlína do Aleppa. Přidalo se dvě stě lidí, slyšeli i odpor

Kliknutím vstoupíte do pochodu.
Do Prahy dorazil mezinárodní pochod míru.
K několika desítkám lidí, kteří vyšli na popud německé blogerky a novinářky Anny Albothové na konci prosince z Berlína, se v Praze přidali další.
Pár desítek jich čekalo i před hlídanou syrskou ambasádou.
Našlo se i asi pět odpůrců s ruskými nebo Rusy podporovanými symboly, kteří přišli poradit, ať si to pochodující namíří, odkud přišli.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 15. 1. 2017 23:32
Civilní pochod z Berlína do syrského Aleppa dnes dorazil do Prahy. K několika desítkám lidí, kteří ušli cestu z německého hlavního města do Čech, se přidali další a nyní jich je přes dvě stě. Hodně z nich se ale zase brzy odpojí, pochodující čeká v ideálním případě ještě náročných tři tisíce kilometrů. Přesto účastníci neztrácí optimismus. "Je na čase něco podniknout. Až moc dlouho jsme všichni přihlíželi. Chci lidem dodat odvahu a donutit je k zamyšlení, jestli se situací v Aleppu nelze něco udělat," řekla Aktuálně jedna z německých účastnic pochodu, která zatím prošla celou cestu. Podívejte se, jak pochod vypadal a co provázelo cestu přes Karlův most i kolem syrské a ruské ambasády.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy