Z Aleppa odjely poslední konvoje s rebely i civilisty. Po čtyřech letech je celé pod kontrolou vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2016 23:24
Syrské město Aleppo je po čtyřech letech znovu celé pod kontrolou vlády. Ve čtvrtek z obléhané oblasti odjely poslední konvoje s rebely a civilisty. Jde o největší vítězství syrské armády nad povstalci od začátku války v roce 2011. Právě východ města byl poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu. K dobytí Aleppa pomohla syrskému režimu ruská armáda, která je v Sýrii od loňského září.
Autobusy vyvážející civilisty a rebely ze syrského Aleppa.
Autobusy vyvážející civilisty a rebely ze syrského Aleppa. | Foto: Reuters

Damašek – Druhé největší syrské město Aleppo je opět celé pod kontrolou vlády, oznámila ve čtvrtek syrská armáda. Byla tak ukončena čtyři roky trvající nadvláda povstalců nad některými částmi města. Z obléhaných oblastí ve čtvrtek odjely poslední konvoje s rebely i civilisty. Jde o největší vítězství syrské armády nad povstalci od začátku války v roce 2011, poznamenala agentura AFP.

Východní Aleppo bylo poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu. Povstalci východní část města obsadili v roce 2012. I Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) večer potvrdil, že evakuace z města skončila. Podle zdrojů OSN v noci a brzy ráno z poslední povstalecké enklávy odjelo na 300 soukromých automobilů. Večer pak oblast opustily poslední vozy s rebely a civilisty.

Armáda ve svém prohlášení odvysílaném v syrské televizi oznámila, že v Aleppu znovuobnovila "bezpečnost". "Díky krvi našich mučedníků a obětem z řad našich statečných ozbrojených složek a jejich spojenců... může velení armády oznámit návrat bezpečnosti do Aleppa, které se zbavilo terorismu a teroristů," uvedla armáda.

Podle mluvčí MVČK Kristy Armstrongové bylo z města za týden evakuováno kolem 34 000 lidí. "Všichni civilisté, kteří chtěli opustit město, byli evakuováni, stejně jako zranění a bojovníci," uvedla ve večerním prohlášení. Východní Aleppo bylo poslední významnou baštou odpůrců syrského režimu, povstalci východní část města obsadili v roce 2012. Nyní byli stejně jako evakuovaní civilisté odváženi hlavně do oblastí, které jsou v rukou opozice a také radikálních skupin.

Zástupci opozičních skupin označili definitivní ovládnutí Aleppa armádou za velkou územní ztrátu, k níž přispěla ochota režimu zabíjet vlastní obyvatele. "Ať svět vidí, jak (prezident) Bašár Asad zabíjel a vyháněl lidi z domovů a zničil Aleppo," uvedl opoziční aktivista Ahmed Chátib na Twitteru.

Jeden z předních členů radikální skupiny Ahrár aš-Šám podle AFP zase uvedl, že "Aleppo je nyní okupováno Ruskem a Íránem." Právě tyto dvě země podporují svými vojenskými silami Asadovo tažení.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve čtvrtek uvedl, že je třeba vyhnout se v Sýrii dalším těžkým bitvám, jako byla ta o Aleppo. Hrozí to podle něj v Idlibu. Mnoho bojovníků i civilistů odchází právě do Idlibu, "který se může stát příštím Aleppem," řekl de Mistura. "Teď je čas obnovit politický proces a využít obnovené jednoty v Radě bezpečnosti," řekl také. Rada tento týden odhlasovala rezoluci povolující vyslat další pozorovatele OSN k monitorování evakuace Aleppa.

Rusko chce svolat mírové rozhovory o Sýrii do Kazachstánu. De Mistura v tom nevidí problém a řekl, že nejde "o soutěž, ale o doplnění a podporu přípravy dalšího kola jednání, které OSN připravuje na 8. únor". OSN v minulosti uspořádala několik kol rozhovorů o Sýrii, ale dohoda na nich uzavřena nebyla.

K dobytí Aleppa pomohla syrskému režimu ruská armáda, která je v Sýrii od loňského září. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek řekl, že při ruském bombardování bylo v Sýrii "zlikvidováno" 35 tisíc bojovníků. "Od zahájení aktivit ruské letectvo podniklo 17 800 operací, zasáhlo v 71 000 případech infrastrukturu teroristů, zlikvidovalo 725 výcvikových táborů, 405 výroben výbušnin, 1500 kusů vojenského zařízení, 35 tisíc bojovníků a mezi nimi 204 velitelů," řekl Šojgu.

 

Právě se děje

Další zprávy