Foto: "To není život, to je přežívání," protestovali postižení před úřadem Maláčové

Foto: "To není život, to je přežívání," protestovali postižení před úřadem Maláčové
Před ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) se v úterý odpoledne sešli převážně lidé s postižením. Protestovali proti tomu, že na ně ministerstvo podle jejich slov v připravované velké novele zákona o sociálních službách vůbec nemyslí.
Konkrétně v tom, že vůbec neplánuje zvýšit příspěvky na péči, které handicapovaní lidé pobírají a jejichž výše dle nich zásadně nestačí.
"Aktuálně pobírá příspěvky na péči přibližně 300 tisíc lidí v Česku," říká Erik Čipera, ředitel obecně prospěšné společnosti Asistence, který akci zorganizoval.
"Ministerstvo aktuálně připravuje novelu zákona o sociálních službách. Hlavní téma jsou příspěvky na péči, které platí od roku 2006. Novela se jim ale vůbec nevěnuje. A to přesto, že příspěvky nestačí lidem s těžkým postižením na to, aby si zajistili potřebnou pomoc," varuje Čipera.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 8. 2020 14:28
"To není život, to je přežívání," nechali se slyšet postižení lidé a jejich blízcí dnes před ministerstvem práce a sociálních věcí. To na ně podle nich nemyslí v připravované novele zákona o sociálních službách, když v ní není žádná zmínka o zvýšení příspěvku na péči, který tito lidé životně nutně potřebují. Jeho současná výše prý dostačuje pouze na minimum péče a tlačí tak tyto lidi do ústavů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy