Firma prala špinavé peníze? Soud ji bude moci zrušit

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 9. 2011 10:35
Česko je poslední zemí Evropské unie, kde nejsou firmy trestně odpovědné
Za ekologickou havárii zrušení firmy?
Za ekologickou havárii zrušení firmy? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Trestně odpovědné mají být napříště i celé firmy, nejen jejich management. Shodli se na tom poslanci napříč stranickým spektrem a posílají teď návrh do Senátu.

Pro hlasovalo 122 poslanců, tedy i část zákonodárců z opoziční ČSSD.

Nyní sice lze stíhat za trestné činy například členy správních rad firem, ale ti se většinou odvolávají na rozhodnutí "kolektivního orgánu".

Firmám by napříště za řadu trestných činů - například za praní špinavých peněz, daňové podvody, poškození životního prostředí nebo neoprávněné nakládání s odpady - hrozily i citelné tresty.

Jednalo by se především o pokuty s denní sazbou 1 tisíc až 2 miliony korun, dále propadnutí majetku, zákaz činnosti a v krajním případě až zrušení firmy.

To všechno v případě, že za firmu jednal statutární nebo kontrolní orgán, ale také každý jednotlivý zaměstnanec, pokud plnil "pracovní povinnosti" a to vedlo ke spáchání trestného činu.

Firmě, která se takto provinila, by napříště nepomohlo ani to, kdyby se sama transformovala - trestní odpovědnost by přešla na nástupnické firmy.

Trestní odpovědnost se ale nemá vztahovat na stát, obce a kraje, stejně tak ne ani na státní fondy.

Tlak z Evropské unie

Nevládní protikorupční organizace Transparency International už dříve zákon kritizovala s tím, že je to sice důležité opatření proti korupci, že ale stát nevyužívá ani ta, která už teď má k dispozici.

"Česká republika je posledním členským státem EU, který nemá zavedenou odpovědnost právnických osob za jednání, k jejichž postihu zavazují právní předpisy EU," zdůvodnila svůj návrh vláda.

"V rámci Evropské unie narůstá silný tlak na ČR," přiznává předkládací zpráva z dílny ministerstva spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy