Firma odpojila část Chodova na Sokolovsku od tepla. Vydírání, reaguje starosta

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2023 11:45
Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku, včetně školky, sociálního zařízení a stovek domácností, jsou už druhým dnem bez tepla. Bývalý provozovatel teplofikace, společnost Marservis, odmítl v rozporu s rozhodnutím soudu předat městu majetek, a naopak při pokusu města dostat se do jednoho z výměníků odpojil dodávku tepla, zřejmě na dálku.
Topení v zimě.
Topení v zimě. | Foto: Shutterstock

Starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní) označil situaci za bezprecedentní vydírání. Marservis podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu ani Energetického regulačního úřadu. Město hledá způsob, jakým by mohlo převzít ovládání výměníků.

"Jsme v situaci, kdy odpovědí na to, proč nechtějí zprovoznit výměníkovou stanici, je to, že je vpustíme zpátky do našeho objektu a uznáme, že ten majetek je jejich. To já udělat nemůžu, protože soud rozhodl, že majetek je náš a jednal bych protizákonně," uvedl Pizinger.

Odpojení výměníku nastalo ve středu odpoledne. Poté, co zástupci města vstoupili do prvního z výměníků, se po chvíli jeho provoz zastavil, a to bez fyzické přítomnosti kohokoli z firmy Marservis. Podle města tak došlo zřejmě k odpojení na dálku, přes softwarové ovládání. Jednatel Marservisu Václav Rumlena pak podle starosty varoval, že takto se vypne každý výměník, kam se město pokusí vstoupit.

Rumlena je nyní jediným podílníkem a jednatelem Marservisu, v sídle společnosti ve čtvrtek nebyl a mobilní telefon nezvedal. Podle vedení města komunikuje jen přes právníky a nehodlá rozhodnutí soudu respektovat.

Město proto přebírání majetku pozastavilo. Zatím se nečekané odpojení od tepla dotklo asi 200 až 300 domácností, mateřské školky, denního centra Mateřídouška pro mentálně postižené a hasičské zbrojnice. "Problém je to velký, chybějící teplo a teplá voda pro naše inkontinentní klienty problém je. Zatím topíme, sehnali jsme si přímotopy a vodu ohříváme," popsala vedoucí centra Mateřídoušky Věra Bráborcová. "Jsem naštvaná strašně moc, přijde mi to jako terorismus," dodala.

Podle starosty se nyní město snaží spojit s firmou, která dodává software pro řízení teplofikace, zda-li by městu pomohla převzít nad ní kontrolu. Jinak by se muselo do zařízení masivně zasáhnout tak, aby se dálkově ovládaná zařízení vyměnila za ruční. Zároveň se město obrátilo na policii s podezřením na trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Obrátí se i na Energetický regulační úřad.

Mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva řekl, že oficiálně ještě policie podnět nedostala. "Předpokládáme, že se starosta nebo zástupce města s potřebnými doklady dostaví dnes nebo v pátek. Pak se případem budeme moci zabývat," uvedl Kopřiva.

Prioritou je ale podle starosty obnovit dodávku tepla a zamezit tomu, aby Marservis vypnul i další výměníky, přes které jde teplo do většiny domácností a objektů ve městě se 13 tisíci obyvateli.

Město Chodov pronajalo Marservisu teplofikaci v roce 1993, několik let na to ale začaly spory o platnost smlouvy. Ty se táhly 20 let a teprve letos Nejvyšší soud rozhodl, že smlouva byla neplatná a že veškerý majetek teplofikace patří městu. Také Energetický regulační úřad, který roky váhal, letos k 16. listopadu Marservisu odebral licenci a přidělil ji městské společnosti Teplo Chodov. Od 17. listopadu tak podle mínění města Marservis podniká v Chodově neoprávněně.

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky měla společnost Marservis v roce 2020 obrat přes 100 milionů korun a zisk přes čtyři miliony korun. Podílníci firmy se v posledních letech měnili, od července letošního roku je opět jediným společníkem Rumlena, který je ve firmě od jejího počátku.

 

Právě se děje

Další zprávy