Praha - Ministerstvo vnitra ve čtvrtek představilo manuál, v němž pořadatelům letních akcí radí, jak se připravit na teroristické útoky. Mnohé festivaly se již bez ohledu na brožuru na možné krizové situace začaly chystat. Teroristické útoky ale nepředpokládají.
Vnitro upozorňuje, že právě festivaly spolu s nádražími či obchodními centry jsou nejčastějším terčem útoků, i proto, že jsou špatně zabezpečené. "Přestože se teroristické útoky České republice vyhýbaly, tak je nemůžeme brát na lehkou váhu. Musíme se snažit posilovat odolnost země před terorismem," řekl David Chovanec, který má na vnitru na starost bezpečnostní politiku a prevenci kriminality.
České festivaly se nicméně teroristického útoku neobávají. "Jsme obezřetní, ale nedomníváme se, že by náš festival byl zjevným cílem útoků. V případě hrozby jsme ale připraveni reagovat," prohlásila mluvčí festivalu Mighty sounds Markéta Štěchová. Podobně v klidu zůstávají i pořadatelé festivalu Hip Hop Kemp. "Nemáme žádné zprávy, že by festivalu nějaký útok hrozil. Nicméně bezpečnost rozhodně nepodceňujeme a naopak konáme všechny kroky k tomu, abychom festival současné situaci úměrně zabezpečili," řekla mluvčí festivalu Kateřina Dědková.
Manuál kromě přehledu pravomocí policie či pořadatelů obsahuje různá bezpečnostní doporučení. "Apelujeme na to, aby opatření nebyla bezmyšlenkovitá, ale existovala mezi nimi určitá logika," zdůraznil vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Benedikt Vangeli. "Kdykoliv si pořadatel neví rady, policie je připravená poskytnout konzultaci. Velmi důležitá je neustálá komunikace jak při rutině, tak ve chvílích, kdy se něco stane," upozornil.
Zátarasy i rámy
Některé české festivaly na potenciální rizika zareagovaly už loni. "Každého návštěvníka zkontrolujeme pomocí rámů detekujících kov. Novinkou jsou také betonové zátarasy u vjezdů do areálu," popsal opatření mluvčí festivalu Colours of Ostrava Jiří Sedlák.
Společně s ostravským festivalem minulý rok zvýšil bezpečnost také Sázavafest. "Posílení bezpečnosti se nám v minulém roce osvědčilo. Zvýšili jsme počet lidí, které kontrolují návštěvníky nejen v areálu, ale i mimo něj," vysvětlila mluvčí Sázavafestu Andrea Zdarsová.
Podobně se připravuje také festival Brutal Assault, který bezpečnost zdokonaluje, ale nikoli kvůli možnému teroru. "Nechceme podléhat hysterii a začít stavět zátarasy nebo kontrolovat každé auto, které projede. Bezpečnost samozřejmě posilujeme, ale důvodem nejsou obavy z teroristického útoku," řekl mluvčí festivalu Brutal Assault Radek Pavlovič.
Mimořádná událost? I obří bouřka
Festivaly by měly mít podle vnitra nachystané krizové plány pro výjimečné situace. Takové mohou být i přírodní katastrofy. "Dokud venku svítí slunce, tak nikdy nejste připravení, co se vlastně stane," upozornil hlavní pořadatel festivalu Rock for People Michal Thomes, když vzpomínal na obrovskou bouřku, která v roce 2012 královéhradecký festival zasáhla.
Manuál vydaný ministerstvem vnitra mimo jiné vyzývá pořadatele, aby před akcí důkladně proškolili personál či bezpečnostní služby a dali si záležet i na návštěvním řádu. Stěžejní je také způsob, jakým by v případě potřeby návštěvníky varovali.
Pro řadu festivalů nebudou poučení od ministerstva s něčím novým, protože s policií a záchranáři spolupracují a organizaci mají vypilovanou. "Neříkám, že jsme přišli s něčím, co obrátí naruby festivalovou scénu. Máme ale spoustu festivalů, které nejsou takto zajištěny," uzavírá Chovanec.