Merkelová poprvé o teroru: Prolomilo se civilizační tabu, útočníci se vysmívají Německu

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 28. 7. 2016 14:42
Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek poprvé veřejně promluvila po sérii nedávných teroristických útoků v Německu. "Prolomilo se civilizační tabu. K útokům dochází na místech, kde se může ocitnout kdokoli z nás," řekla Merkelová na velké tiskové konferenci v Berlíně. Ačkoliv za dvěma z útoků byli uprchlíci, migrační politiku Německo nehodlá měnit.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Spolková kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek odsoudila vlnu teroristických útoků, které v posledních týdnech otřásly Evropou, ale například i americkým Orlandem.

"Je to zkouška pro nás všechny. Zkouška, která se týká našeho životního stylu, našeho chápání bezpečnosti a svobody."

Teroristé podle ní chtějí, abychom "ztráceli pohled na to, co nás spojuje".

"Chtějí narušit naši otevřenost a ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně. Šíří nenávist mezi náboženstvími a kulturami," je přesvědčena.

Výsměch zemi, která je přijala

Minulý týden v pondělí napadl osmnáctiletý Afghánec nožem a sekerou cestující ve vlaku do Würzburgu a pět lidí zranil, než ho policie zastřelila. Šlo o chlapce, který přišel ještě jako nezletilý žádat o azyl. V neděli pak odmítnutý syrský žadatel o azyl odpálil bombu v batohu u vstupu na hudební festival v bavorském Ansbachu. Zranil 15 lidí a sebe zabil.

"Dva muži hledali v Německu ochranu, nebo to předstírali. A vysmívají se zemi, která je přijala," připomněla teroristické útoky ve Würzburgu, kde mladý Afghánec zaútočil sekerou a nožem na cestující ve vlaku, a v Ansbachu, kde se odpálil Syřan. "Jednalo se o činy islamistů."

Podle kancléřky se objevují "noví pachatelé, kteří byli doposud nenápadní". V pátek zastřelil Němec íránského původu v Mnichově devět lidí, pak zbraň namířil proti sobě.

Zvládli jsme toho tolik, zvládneme i tohle

Úřady se podle Merkelové snaží novým hrozbám čelit. "Nelze už tolik využívat předplacené telefonní karty, vyměňujeme si informace, navyšujeme počet lidí v bezpečnostních složkách," připomněla.

"Musíme schválit novou legislativu pro obchodování se zbraněmi, aby se mohly prodávat jen v obchodech, a ne na internetu."

Klíčový je podle ní rovněž lepší systém včasného varování, včetně informací o radikalizování některých lidí.

"Je to opravdu velká zkouška pro Německo a celou Evropu. Je to asymetrické ohrožení. Od doby druhé světové války nebylo tolik uprchlíků. Od silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a i nyní po teroristických útocích se znovu ptáme, zda v této zkoušce obstojíme. Podle mne musíme stát za svými zásadami."

"Zvládli jsme toho tolik a zvládneme i tohle," je přesvědčená.

Zklamání z osmadvacítky

Ačkoliv za dvěma útoky z minulého týdne stáli uprchlíci, kancléřka odmítla výzvy k přehodnocení německé migrační politiky.

Naopak vyjádřila zklamání z přístupu jiných zemí Evropské unie. Brusel podle ní nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu.

Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny unijní země. "Jsem zklamaná tím, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat," uvedla kancléřka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy