Merkelová poprvé o teroru: Prolomilo se civilizační tabu, útočníci se vysmívají Německu

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 28. 7. 2016 14:42
Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek poprvé veřejně promluvila po sérii nedávných teroristických útoků v Německu. "Prolomilo se civilizační tabu. K útokům dochází na místech, kde se může ocitnout kdokoli z nás," řekla Merkelová na velké tiskové konferenci v Berlíně. Ačkoliv za dvěma z útoků byli uprchlíci, migrační politiku Německo nehodlá měnit.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Spolková kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek odsoudila vlnu teroristických útoků, které v posledních týdnech otřásly Evropou, ale například i americkým Orlandem.

"Je to zkouška pro nás všechny. Zkouška, která se týká našeho životního stylu, našeho chápání bezpečnosti a svobody."

Teroristé podle ní chtějí, abychom "ztráceli pohled na to, co nás spojuje".

"Chtějí narušit naši otevřenost a ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně. Šíří nenávist mezi náboženstvími a kulturami," je přesvědčena.

Výsměch zemi, která je přijala

Minulý týden v pondělí napadl osmnáctiletý Afghánec nožem a sekerou cestující ve vlaku do Würzburgu a pět lidí zranil, než ho policie zastřelila. Šlo o chlapce, který přišel ještě jako nezletilý žádat o azyl. V neděli pak odmítnutý syrský žadatel o azyl odpálil bombu v batohu u vstupu na hudební festival v bavorském Ansbachu. Zranil 15 lidí a sebe zabil.

"Dva muži hledali v Německu ochranu, nebo to předstírali. A vysmívají se zemi, která je přijala," připomněla teroristické útoky ve Würzburgu, kde mladý Afghánec zaútočil sekerou a nožem na cestující ve vlaku, a v Ansbachu, kde se odpálil Syřan. "Jednalo se o činy islamistů."

Podle kancléřky se objevují "noví pachatelé, kteří byli doposud nenápadní". V pátek zastřelil Němec íránského původu v Mnichově devět lidí, pak zbraň namířil proti sobě.

Zvládli jsme toho tolik, zvládneme i tohle

Úřady se podle Merkelové snaží novým hrozbám čelit. "Nelze už tolik využívat předplacené telefonní karty, vyměňujeme si informace, navyšujeme počet lidí v bezpečnostních složkách," připomněla.

"Musíme schválit novou legislativu pro obchodování se zbraněmi, aby se mohly prodávat jen v obchodech, a ne na internetu."

Klíčový je podle ní rovněž lepší systém včasného varování, včetně informací o radikalizování některých lidí.

"Je to opravdu velká zkouška pro Německo a celou Evropu. Je to asymetrické ohrožení. Od doby druhé světové války nebylo tolik uprchlíků. Od silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a i nyní po teroristických útocích se znovu ptáme, zda v této zkoušce obstojíme. Podle mne musíme stát za svými zásadami."

"Zvládli jsme toho tolik a zvládneme i tohle," je přesvědčená.

Zklamání z osmadvacítky

Ačkoliv za dvěma útoky z minulého týdne stáli uprchlíci, kancléřka odmítla výzvy k přehodnocení německé migrační politiky.

Naopak vyjádřila zklamání z přístupu jiných zemí Evropské unie. Brusel podle ní nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu.

Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny unijní země. "Jsem zklamaná tím, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat," uvedla kancléřka.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy