Farmářka Havránková přistoupila na smlouvu o D11

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 4. 2010 6:45
V pondělí o dokumentech, jež mají ukončit 16letý spor, rozhodne vláda
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po dvou dnech jednání nad podobou smluv o směně pozemků pro dostavbu dálnice D11 dospěl stát se statkářkou Ludmilou Havránkovou ke shodě.

V pondělí by tak měla vláda projednat tři smlouvy o převodu půdy. Informaci potvrdil Aktuálně.cz Michal Frankl z Úřad vlády.

Teprve poté - pokud budou v dokumentech zakotveny podmínky, na kterých se statkářka ve čtvrtek dohodla - budou papíry podepsány. Skončí tak 16 let dlouhý spor.

Pokud k tomu dojde, smění stát 3 hektary pozemků za 3 hektary půdy rodiny Havránkové a doplatí rozdíl v jejich ceně, jenž podle informací Aktuálně.cz tvoří 21 milionů korun.

Zároveň stát získá od farmářky pozemky, které měla v pronájmu, místo toho jí poskytne 130 hektarů náhradní půdy do pronájmu na 15 let.

"V zásadě jsme se shodli na obsahu smluv," řekl Aktuálně.cz po čtvrtečním jednání advokát statkářky Pavel Černohous. "Pokud to vláda schválí v podobě, na které jsme se dnes dohodli, tak by neměl nastat problém s podpisem ze strany paní Havránkové."

Zároveň ale upozornil, že už jednou jeho klientka v této situaci - těsně před podpisem smlouvy - byla. A nakonec z toho sešlo.

Podpis ihned

K podpisu smluv mělo dojít podle vládního harmonogramu už minulý týden. Jenže stát nedodal v termínu potřebné posudky.

Znalecké ocenění směňovaných pozemků dostala statkářka od úředníků teprve tuto středu.

"Ihned po mě chtěli, abych smlouvy podepsala, že to musí jít v pondělí na vládu," řekla Aktuálně.cz Havránková ve středu po jednání na Úřadu vlády. "Já to chci ale pečlivě zvážit, přeci nelze tak důležitou smlouvu podepsat během jednoho dne."

Další jednání probíhalo celé čtvrteční dopoledne. Nakonec byly podle vyjádření advokáta Černohouse vyřešeny dva body, které považovala farmářka za problematické.

Dva zádrhele

Problém spočíval především v tom, že statkářka od počátku žádala po státu směnou ornou půdu k hospodaření. Místo toho jí však nabídl pozemky stavební, na kterých však nelze stavět - je na ně vydáno územní rozhodnutí pro stavbu dálnice.

Pro stát byl tento způsob vyrovnání výhodnější: pokud by totiž statkářce dal ornou půdu, musel by paní Havránkové doplácet mnohem vyšší cenový rozdíl.

Farmářka přesto nakonec s tímto způsobem směny předběžně souhlasila. "Chtěla jsem vždy ornou půdu, ale oni tvrdí, že jinou, než stavební nemají," uvedla Havránková. "Pokud mi zároveň hrozí vyvlastněním je to těžké..."

"Ve smlouvě, kterou nám předložili, byla věta, že ŘSD do budoucna na těchto pozemcích neupouští od vybudování sjezdu," popsala se znepokojením Havránková. "To znamená, že když si usmyslí, že jej postaví za měsíc, tak mně ty pozemky znovu seberou. Zároveň ve smlouvě není žádná záruka, že mi pozemky, které mi pronajmou, příští vláda nevypoví."

Oba tyto problémy se však během čtvrtečního jednání podařilo vyřešit.

"Dojednali jsme, aby ve smlouvě bylo stanoveno, že to neznamená, že na těch pozemcích mohou kdykoliv stavět. Pokud by k tomu došlo, porušili by smlouvu," uvedl Černohous. "U pronajímané půdy byl přislíben závazek, že nedojde k zániku těchto nájmů."

Stát se zároveň zavázal, že doplatí rozdíl v ceně mezi směňovanými pozemky. Každý totiž leží v jiném katastru s odlišnou bonitou půdy.

Zatímco farmářčiny pozemky, které chce stát, byly oceněny na 25 milionů korun, půda, kterou jí stát výměnou nabízí, má hodnotu pouze 4 miliony korun.

Nic není jisté

Ačkoliv jednání byla nakonec úspěšná, je statkářčin advokát stále obezřetný.

"Sice jsme se dnes dohodli," říká Černohous. "Ale bude záležet na tom, v jaké podobě ty smlouvy schválí vláda. Pokud tam nebudou zahrnuty dohodnuté záruky, tak paní Havránková smlouvu nepodepíše."

 

Právě se děje

Další zprávy