Extremisté využívají nespokojené lidi, míní Romea

Domácí Domácí
11. 7. 2013 11:11
Sdružení vyzývá k dialogu s lidmi, kteří se připojovali k protiromským demonstracím
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Občanské sdružení Romea se rozhodlo zahájit širší dialog s lidmi, kteří se v minulých dnech a týdnech připojovali k extremistům na protiromských demonstracích.

Sepsali proto otevřený dopis, který vyzývá k diskusi a ke konkrétním návrhům, jak situaci řešit.

"Chápeme, že vás trápí problémy s některými lidmi, tedy i některými Romy. Co můžeme společně, tedy vy i my, udělat pro to, aby je ti, kteří jsou za řešení odpovědní, tak skutečně činili?" ptá se Romea.

Sdružení také upozorňuje na to, že extremisté, kteří jsou podle sdružení sami často nevzdělanými a nezaměstnanými recidivisty, nespokojené lidi jen využívají k vlastním účelům.

"Nejste extremisté. Ale přemýšleli jste o tom, k čemu se hlásíte a co skutečně v této souvislosti chcete? A zda toho můžete dosáhnout pochody s extremisty?" dodávají autoři dopisu.

Extremisté demonstranty využívají, říká sdružení

Server Romea byl po nedávných demonstracích v Duchcově nebo Českých Budějovicích podle svých slov osočován z toho, že všechny demonstranty popisuje jako neonacisty nebo rasisty.

"Nic takového si nemyslíme, vždy jsme v tomto pečlivě rozlišovali. Odsuzujeme paušalizování, které směřuje ze všech koutů společnosti na Romy, i proto se sami snažíme jakémukoli generalizování vyhýbat," dodávají autoři dopisu.

Mezi demonstranty jsou tak podle sdružení i lidé, kteří se s Romy přátelí nebo kteří jsou jen frustrovaní ze zhoršující se sociální situace. Přesto podle sdružení i takoví lidé na demonstraci v Rumburku, Novém Bydžově, Krupce, Břeclavi, Duchcově i Českých Budějovicích vyrazili společně s nacisty.

"Jde přitom o lidi, kteří jsou známi svým ideologicky motivovaným násilnictvím, svým primitivismem, mnozí z nich jsou (nejen v tomto ohledu) recidivisté. Sami z velké části nepracují, jsou často méně vzdělaní, vykazují známky agresivity a sociopatické sklony. Kritizují Romy a menšiny za to, jací jsou z velké části sami: nevzdělaní, nezaměstnaní, problémoví," píše Romea.

Fotogalerie: Policie zasáhla proti demonstraci v Českých Budějovicích

Extremisté tak podle dopisu využívají demonstranty pro vlastní cíle. Sdružení upozorňuje, že tak nenabízejí řešení problematické situace, ale konflikt a nenávist vůči komukoli, například i policii. "A zásahy na takových místech potom koneckonců stojí nezměrné množství prostředků, za které by mohla policie posílit hlídky na ochranu občanů," upozorňuje server.

Romea tak upozorňuje právě na nebezpečí davové psychózy, kolektivní vinu, kterou demonstranti připisují všem Romům bez rozdílu.

Občanské sdružení naznačilo škálu bodů, kterých by se dialog mohl dotýkat. Mnohdy se dotýkají předsudků a škatulkování.

"Říkáte, že někteří z vás mají s Romy špatnou osobní zkušenost. Se všemi Romy? Nebo jen s některými?" táže se sdružení. Další z nabízených bodů si například klade otázku, zda mohou pouliční protesty vyřešit problémy soužití. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy