Miliony za gama nůž do kapsy. Z diáře exšéfa Homolky

Domácí Domácí
7. 10. 2014 11:58
Podle vyšetřovatelů anglické slovo "moo", které se v zápiscích Vladimíra Dbalého opakovaně objevuje, odkazuje na slangový výraz pro peníze.
Bývalý šéf Homolky Vladimír Dbalý.
Bývalý šéf Homolky Vladimír Dbalý. | Foto: ČTK

Praha – Diář bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého odhalil další podrobnosti k případu úplatků za zakázky na digitalizaci chorobopisů.

"Házíme přes okno kabát. Rozdělujeme první moo ze spodního polštáře" a podobné zápisky v třísetstránkovém diáři jsou podle vyšetřovatelů jasným důkazem o braní úplatků.

Podle Dbalého advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové jde o smyšlené zápisky, které měly sloužit jako podklady k chystané knize. S informacemi přišel server Lidovky.cz.

Lidovky.cz uvádí, že anglický výraz „moo“ se přitom v deníku vyskytuje pravidelně. Podle vyšetřovatelů jde o slangové označení peněz "moolah". V roce 2009 lze v deníku napočítat devět zmínek o úplatcích za zmanipulované zakázky.

"16.12. 2009 v Mövenpicku (nejprve na parkovišti nad hotelem výběr, pak kafe v restauraci meet s ing. Kalavským z Transkontaktu - přináší 215 000 E za gama nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M)," poznamenal si Dbalý. Příští den si zapsal předání části peněz Michalovi Toběrnému, který v nemocnici pracoval jako chirurg a náměstek ředitele.

Podle obvinění je uplatil manažer Jozef Kalavský. Z téměř 140 milionů korun měli získat každý čtyři procenta.

Virtuální milionáři

Na úplatcích za digitalizaci chorobopisů se domlouvali také s Petrem Kutilem, šéfem dceřiné firmy nemocnice Holte Medical, a Pavlem Kocourkem, bývalým úředníkem ministerstva zdravotnictví.

V dubnu 2009 založili společnost Virmil (virtuální milionáři), která měla sloužit jako kanál pro peníze z úplatků.

Podle Lidových novin prověřuje policie až dvacet tendrů v době šéfování Dbalého. Proti němu svědčí především deníkové záznamy. “7. 5. 2009 8:00 (...) reviduji aktuální stav trezoru (reálně 35-38 M!!!!!!!),“ napsal si Dbalý a podle vyšetřovatelů suma neodpovídá pouze zisku „moo“ ze zakázek na digitalizaci a gama nůž.

Advokátka Oboňová však tvrdí, že o braní úplatků Dbalým neexistuje žádný jiný důkaz. “Není to tak, že by měli poznatek, že od někoho klient vzal úplatek a v jaké výši, a tohle posléze našli napsané v tom dokumentu, o kterém tvrdí, že je to jeho diář.“

Podle ní si policie propojila zápisky z jedné verze dokumentu se zakázkou a jde o konstruování obvinění bez skutečných důkazů.

Celé dopoledne sněžím

Dbalého diář však obsahuje kromě informací o úplatcích také záznamy o jeho nákupech exotických zájezdů, zlata, drahých fotoaparátů či alkoholu.

"16. 10. 2009 Jedu na Holte Medical za Petrem Kutilem - řada témat v konsenzu a hlavně mi předává objednaný nádherný 21 Mpx poloprofesionální foťák Canon EOS 5D Mark 2 s teleobjektivem (budu nakonec platit cca 80 K)," zapsal si Dbalý.

Dodnes přitom splácí hypotéku, byt a dva vozy Audi a Toyota. Po vyhazovu z křesla ředitele bral Dbalý dvacet tisíc měsíčně. Kvůli vysokému životnímu standardu, který neodpovídá lékařovým příjmům, putoval do vazby.

V pečlivě vedených zápiscích nechybí ani popisy jeho kokainových úletů. "Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," říká záznam z 8. března 2011. Jiné dny si zaznamenal: "V práci opět nová porce závějí", "sněžím (a to dost) na meetin s 15 minutovým zpožděním, musí to na mě být znát" nebo "v nemocnici Na Homolce, snow the whole day!!!".

Podle Dbalého vznikly záznamy s názvem Director’s Diary (ředitelův deník) jako skutečný deník událostí, které prožil jako ředitel Nemocnice Na Homolce. "Já jsem takový pisálek, který si v průběhu dne ke všemu dělá poznámky a nechává je po bytě válet, dělá si výpisky z knih, citáty, hlášky z filmů," uvedl u vazebního zasedání.

 

Právě se děje

Další zprávy