Firmy, přes které tekly peníze z Homolky, skončí za dva roky

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 9. 2014 16:15
Podle šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka bude Homolka potřebovat čas na to, aby znovu vysoutěžila 20 tisíc zakázek na dodávku služeb a materiálu.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Tekly jimi miliony na léčení a vyšetřuje je policie. Přesto dceřiné společnosti Holte a Holte Medical, které působily při státní Nemocnici Na Homolce, ještě dva roky nezaniknou. Proč? Nemocnice přes firmy nakupovala úplně všechno - služby i materiál -, a pokud by společnosti ze dne na den skončily, provoz špitálu by to podle šéfa resortu Svatopluka Němečka ochromilo.

"Vedení nemocnice bude muset znovu vysoutěžit asi dvacet tisíc zakázek na služby a materiál. To bude vyžadovat spoustu času. Předpokládám, že se to stihne nejdřív za dva roky," vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Do té doby podle něj společnosti Holte a Holte Medical neskončí.

Tendry na nové dodavatele už ale nevypíše současný ředitel Homolky Michal Šetlík. Ministr ho chce vyměnit. Jméno jeho nástupce prý ohlásí do dvou týdnů.

Více než 3 miliardy na léčení

Současné vedení špitálu totiž znesnadňovalo kontrolu Homolky při ministerském auditu, který si zadal Němečkův předchůdce Martin Holcát.

Šéf nemocnice Michal Šetlík podle auditorů porušil zákon, když odmítl poskytnout celou řadu klíčových dokumentů, které se týkaly právě dceřiných společností. Přes ty přitom v letech 2011 až 2013 proteklo zboží za více než 3,3 miliardy korun – šlo o peníze určené hlavně na léčení.

Šetlík se sice oháněl právním stanoviskem, podle kterého nejsou dceřiné společnosti "příjemcem veřejných dotací", podle auditorů to ale není pravda. Obě firmy totiž patří Homolce. Jednu špitál vlastní ze sta procent, druhou pak ovládá ze sedmdesáti procent sám a ze třiceti právě přes první společnost.

Zaujatý právník?

Pozornost navíc vzbudila skutečnost, že právní stanovisko Homolce napsala  Advokátní kancelář Jansta, Kostka spol. Tu přitom spoluvlastní muž s vazbami na zdravotnického magnáta Tomáše Chrenka.

Konkrétně jde o právníka Jakuba Kotrbu, který je nejenom spoluvlastníkem zmíněné kanceláře, ale který sedí i v představenstvech Chrenkových společností Agel, Zámek Koloděje či Golf City. Kotrba se také v minulosti účastnil jednání některých valných hromad Holte Medical - jedné z dceřiných společností Homolky.

Mezi zdravotníky se proto vyrojily spekulace, kam až mohly veřejné peníze přes externí firmy téct.

Šetlík: poskytli jsme 130 tisíc stran dokumentů

Šetlík pochybení a spekulace odmítá. Stížnosti auditorů jsou podle něj účelově zaměřené a jakékoliv závěry jsou nesmyslné a neadekvátní. "Ředitel nemocnice nemůže kontrolorům předat něco, co není v majetku nemocnice. My máme v majetku smlouvy a vztahy mezi nemocnicí a dceřinými společnostmi, ne už dál mezi dcerami a s nimi spolupracujícími obchodními společnostmi," uvedl Šetlík.

Vedení nemocnice podle něj předalo auditorům okolo 130 tisíc stran dokumentů a po celou dobu spolupracovalo.

Advokát Kotrba nechce stanovisko komentovat. "S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti vám v této věci bohužel nemohu poskytnout žádné informace," uvedl.

Článek vyšel 17. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy