Firmy, přes které tekly peníze z Homolky, skončí za dva roky

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 9. 2014 16:15
Podle šéfa zdravotnictví Svatopluka Němečka bude Homolka potřebovat čas na to, aby znovu vysoutěžila 20 tisíc zakázek na dodávku služeb a materiálu.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Tekly jimi miliony na léčení a vyšetřuje je policie. Přesto dceřiné společnosti Holte a Holte Medical, které působily při státní Nemocnici Na Homolce, ještě dva roky nezaniknou. Proč? Nemocnice přes firmy nakupovala úplně všechno - služby i materiál -, a pokud by společnosti ze dne na den skončily, provoz špitálu by to podle šéfa resortu Svatopluka Němečka ochromilo.

"Vedení nemocnice bude muset znovu vysoutěžit asi dvacet tisíc zakázek na služby a materiál. To bude vyžadovat spoustu času. Předpokládám, že se to stihne nejdřív za dva roky," vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Do té doby podle něj společnosti Holte a Holte Medical neskončí.

Tendry na nové dodavatele už ale nevypíše současný ředitel Homolky Michal Šetlík. Ministr ho chce vyměnit. Jméno jeho nástupce prý ohlásí do dvou týdnů.

Více než 3 miliardy na léčení

Současné vedení špitálu totiž znesnadňovalo kontrolu Homolky při ministerském auditu, který si zadal Němečkův předchůdce Martin Holcát.

Šéf nemocnice Michal Šetlík podle auditorů porušil zákon, když odmítl poskytnout celou řadu klíčových dokumentů, které se týkaly právě dceřiných společností. Přes ty přitom v letech 2011 až 2013 proteklo zboží za více než 3,3 miliardy korun – šlo o peníze určené hlavně na léčení.

Šetlík se sice oháněl právním stanoviskem, podle kterého nejsou dceřiné společnosti "příjemcem veřejných dotací", podle auditorů to ale není pravda. Obě firmy totiž patří Homolce. Jednu špitál vlastní ze sta procent, druhou pak ovládá ze sedmdesáti procent sám a ze třiceti právě přes první společnost.

Zaujatý právník?

Pozornost navíc vzbudila skutečnost, že právní stanovisko Homolce napsala  Advokátní kancelář Jansta, Kostka spol. Tu přitom spoluvlastní muž s vazbami na zdravotnického magnáta Tomáše Chrenka.

Konkrétně jde o právníka Jakuba Kotrbu, který je nejenom spoluvlastníkem zmíněné kanceláře, ale který sedí i v představenstvech Chrenkových společností Agel, Zámek Koloděje či Golf City. Kotrba se také v minulosti účastnil jednání některých valných hromad Holte Medical - jedné z dceřiných společností Homolky.

Mezi zdravotníky se proto vyrojily spekulace, kam až mohly veřejné peníze přes externí firmy téct.

Šetlík: poskytli jsme 130 tisíc stran dokumentů

Šetlík pochybení a spekulace odmítá. Stížnosti auditorů jsou podle něj účelově zaměřené a jakékoliv závěry jsou nesmyslné a neadekvátní. "Ředitel nemocnice nemůže kontrolorům předat něco, co není v majetku nemocnice. My máme v majetku smlouvy a vztahy mezi nemocnicí a dceřinými společnostmi, ne už dál mezi dcerami a s nimi spolupracujícími obchodními společnostmi," uvedl Šetlík.

Vedení nemocnice podle něj předalo auditorům okolo 130 tisíc stran dokumentů a po celou dobu spolupracovalo.

Advokát Kotrba nechce stanovisko komentovat. "S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti vám v této věci bohužel nemohu poskytnout žádné informace," uvedl.

Článek vyšel 17. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Tendr na stavbu Dukovan by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček

Tendr na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by mohla po volbách oficiálně vypsat ještě současná vláda. Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle energetické společnosti ČEZ dál platí listopadový termín.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy