Na Homolce sněží, jsem down, psal exšéf nemocnice na kokainu

Domácí Domácí
6. 10. 2014 16:39
Vladimírovi Dbalému láme vaz jeho poctivě vedený deník, ve kterém kromě užívání drog popisuje i manipulace se zakázkami a rozdělování úplatků.
Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý | Foto: ČTK

Praha - Poctivě vedený soukromý deník potápí bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, který čelí obvinění z korupce.

Exšéf si do deníku vedeného v domácím počítači zapisoval údaje o pochybných tendrech, úplatcích, nákupech luxusního zboží nebo o kokainu, který užíval. Pasáže z deníku, který teď kriminalistům usnadňuje práci, citoval server lidovky.cz. Deník se jmenoval Director’s Diary (ředitelův deník) a obsahoval skoro tři sta stran dat.

Policisté si pro Dbalého přišli v červnu kvůli údajně zmanipulované zakázce na digitalizaci chorobopisů. Kromě exředitele viní ještě další tři lidi. Deník údajně obsahuje podrobnosti o tom, jak čtveřice tendr ovlivňovala a posléze si rozdělovala úplatky. Dbalý nyní tvrdí, že deník je fikcí a předlohou pro chystanou knihu.

V deníku je popsáno, jak si Dbalý kupoval exotické zájezdy, zlato, mince, hodinky, fotoaparát nebo alkohol. Podle advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové si Dbalý na vše vydělal. Záznamy se věnují i Dbalého konzumaci kokainu, jehož gram stojí několik tisíc korun.

"Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," říká záznam z 8. března 2011. Kromě toho se lze v deníku dočíst zmínky jako: "V práci opět nová porce závějí", "sněžím (a to dost) na meetin s 15 minutovým zpožděním, musí to na mě být znát" nebo "v nemocnici Na Homolce, snow the whole day!!!".

Osmnáctého března 2009 se Dbalý rozepsal o nákupech zlata a mincí. "Ráno četba, pak do centra a nákup dalšího investičního zlata (Codex Gigas) a stříbra (1 kilo australská mince + 60. výročí bitvy u Stalingradu) v Obecním domě za 90 000 Kč." Zlato i mince našli policisté v kufru, který si lékař ukryl u známého.

Záznamy hovoří například o cestě do Polynésie, nákupech lahví vína po čtyřech tisících korunách nebo o drahém fotoaparátu. "16. 10. 2009 Jedu na Holte Medical za Petrem Kutilem - řada témat v konsenzu a hlavně mi předává objednaný nádherný 21 Mpx poloprofesionální foťák Canon EOS 5D Mark 2 s teleobjektivem (budu nakonec platit cca 80 K)," zapsal si Dbalý. Kutil je jeden ze spoluobviněných.

Dbalý dodnes splácí hypotéku, byt a dva vozy Audi a Toyota. Kvůli vysokému životnímu standardu, který neodpovídá lékařovým příjmům, putoval Dbalý do vazby. Po vyhazovu z křesla ředitele bral Dbalý dvacet tisíc měsíčně. Státní zástupce Zdeněk Matula u vazebního soudu argumentoval právě i ředitelovými zápisky.

"Pan doktor Dbalý si veškeré výdaje hradil z legálně vydělaných peněz. Za celou dobu své profesní kariéry se řadil mezi špičkové lékaře a pod jeho vedením dosahovala Nemocnice Na Homolce vynikající výsledky. Tomu odpovídaly i jeho příjmy," reagovala na deník Oboňová.

"Já jsem takový pisálek, který si v průběhu dne ke všemu dělá poznámky a nechává je po bytě válet, dělá si výpisky z knih, citáty, hlášky z filmů," uvedl u vazebního zasedání Dbalý.

"Celý vznikl jako skutečný deník událostí, které jsem prožil jako ředitel Nemocnice Na Homolce, já jsem si tam zapisoval některé i rodinné věci, nákup známek," dodal.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy