Praha - Co mají společného uprchlík Tomáš Pitr, blízký spolupracovník Jiřího Paroubka Petr Dimun a bývalá televizní reportérka Jana Peterková?
Všechny jmenované spojuje příběh starý skoro čtyři roky, který se ale dostal k soudu až nyní. Dnes jej bude rozplétat Obvodní soud pro Prahu 2.
Jana Peterková se před soudcem bude zpovídat z křivého obvinění bývalého mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna, dnes ředitele PR a marketingu ČSSD.
Jako přítelkyně uprchlého podnikatele Tomáše Pitra podala v roce 2006 na Dimuna trestní oznámení, protože ji prý vydíral a chtěl, aby nepravdivě svědčila v Pitrův neprospěch.
To se ale podle policie neprokázalo, karta se obrátila a hlavní líčení čeká Peterkovou.
Oč přesně v kauze šlo? Události konce roku 2006 by klidně mohly posloužit jako předloha k hollywoodskému filmu. Posuďte sami.
Dějství první
Dne 24. října 2006 pípla Tomáši Pitrovi SMS od televizní reportérky Jany Peterkové, jeho důvěrné přítelkyně, se kterou po létě přerušil kontakt. Napsala mu, že se mu za to pomstí.
O den později začala skutečně jednat. Sešla se s bývalým tiskovým mluvčím ministerstva spravedlnosti Petrem Dimunem a řekla mu, že se bojí o život, protože má kompromitující informace o Pitrovi.
"Byla jsem úplně na dně. Řekla jsem mu, že jsem ztratila práci a že se na mě všichni vykašlali. Dostala jsem obrovský vztek na Pitra, že mě opustil. Řekla jsem, že se klidně pomstím," vyprávěla později Peterková podle Mf Dnes policistům.
Podle jejích slov jí Dimun na schůzce poradil, aby všechno "kompro" na Pitra sepsala do mailu, a on se pak postará o to, aby se dopis dostal na stůl tehdejšímu šéfovi odboru závažné hospodářské trestné činnosti na pražském městském státním zastupitelství Jaroslavu Dolejšímu, který měl na Pitra dlouhodobě "pifku".
Konkrétně ji prý tehdy donutil napsat, že Pitr uplácí celý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nebo Vlastimila Tlustého (tehdy ODS).
Sám Dimun nikdy nezapřel, že se s ní sešel, ale odmítá, že by ji donutil dopis napsat nebo ji tlačil do obsahu.
"Ona mně říkala, že se bojí, tak jsem jí zprostředkoval kontakt s Jaroslavem Dolejším. S tím, že si ji pak pozve a věc s ní začne řešit. To jediné jsem jí tehdy jako přítel nabídl, nic víc," říká k tomu dnes Dimun.
Druhé dějství: Hlavně rychle
Pár dní poté, poslední říjnový den roku 2006, ale události podle dřívějších informací médií nabraly úplně jiný směr.
Novinářka se sešla s Pitrem a prozradila mu, co udělala.
Pitr začal okamžitě jednat: zavolal svému spřátelenému policistovi z ÚOOZ Luďkovi Žákovcovi, který o celé záležitosti sepsal protokol, postavený zhruba na tomto příběhu: Dimun a Dolejší Peterkovou vydírali a chtěli po ní, aby jim pomohla dostat Pitra za mříže. Jinak prý prozradí, že má novinářka s podnikatelem důvěrný vztah.
Mimochodem: Žákovec, dnes již expolicista, je dodnes jedním z nejvěrnějších Pitrových spolupracovníků. Pitr mu důvěřoval natolik, že když utekl, převedl na něj většinu svých firem.
Celá kauza "vydírání" se tak dostala na stůl detektivům z ÚOOZ, poté protikorupční policii, která případ v únoru 2007 odložila s tím, že k vydírání nedošlo, žádný trestný čin se nestal a zákon porušila sama Peterková.
Dějství tři: Vinna je novinářka
Za několik týdnů nato ji policie obvinila z trestných činů křivého obvinění, křivé výpovědi a pomluvy.
Případ žalobci předali soudu již loni v lednu 2007, Obvodní soud pro Prahu 4 pak ale obžalobu vrátil k došetření. Státní zástupce sice tehdy proti rozhodnutí podal stížnost, pražský městský soud ji ale zamítl.
Dnes má v celé věci začít hlavní líčení. Bývalé reportérce hrozí až tři roky vězení.