Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se chce více zaměřit na pomoc rodinám.
Vytvořila proto expertní skupinu složenou ze sociologů, demografů či ekonomů, která začala připravovat návrhy na změny v oblasti poporodní péče, rodičovských příspěvků či dostupnějšího umělého oplodnění nebo antikoncepce.
"Poslední materiály o rodinné politice byly v Česku v roce 2008, kdy jsem ještě na tom ministerstvu působila, a od té doby nic. Je tu obrovská mezera, kterou zaplňujeme," vysvětluje Marksová.
Na čtvrteční tiskové konferenci představila čtyři hlavní opatření, která nová komise vedená socioložkou Marií Čermákovou od začátku roku zpracovala.
Delší volno z práce
Lidé, kteří se starají o své dlouhodobě nemocné příbuzné, by měli mít podle prvního z návrhů možnost dostat delší volno z práce, aniž by o zaměstnání přišli.
"Zvažujeme délku tři až šest měsíců, propočítáváme různé varianty. Jde o to, aby si pracující lidé, kteří platí nemocenské pojištění, mohli dovolenou vybrat, aniž by ztratili zaměstnání," vysvětluje Marksová.
Počítá se přitom pouze s příbuznými. "V současné době jsou neformální pečovatelé z 80 procent ženy, ať už to jsou dcery nebo snachy, většinou ve věku okolo padesáti let. Tyto ženy to potom velmi odnášejí na trhu práce, protože nemají žádnou ochranu. Přitom státu ušetří obrovské peníze,“ vysvětluje důvod návrhu Marksová.
Chce inspirovat tatínky
Komise také navrhuje upravit čerpání rodičovských příspěvků. Dnes mohou rodiče čerpat 220 000 korun po dobu v rozmezí dvou až čtyř let věku dítěte. Přičemž nejvíce mohou čerpat za měsíc 11 500 korun.
"My bychom chtěli zavést flexibilitu směrem dolů, mezi šesti měsíci dítěte do dvou let. Bylo by to nejvýše do 70 procent příjmů rodiče, protože musíme dodržet, že rodičovský příspěvek nemůže být vyšší než váš předchozí příjem. Maximální částka by byla 32 640 korun,“ uvedla Marksová.
V kroku vidí i důležitou motivaci pro otce: "Možná bychom mohli inspirovat řadu tatínků. Kdyby šli na krátký rodičák, výpadek příjmů by nebyl tak velký."
Zároveň Marksová prosazuje zrušení hranice 46 hodin za měsíc pro rodiče, kteří chtějí dát dítě mladší dvou let do jeslí.
Chce zavést otcovskou poporodní péči
Stejně jako před několika lety navrhoval někdejší premiér Petr Nečas, i Marksová chce zavést otcovskou poporodní péči.
"Jde o to, aby si otcové v šestinedělí nemuseli brát dovolenou, když chtějí zůstat doma s matkou svého dítěte. Aby mohli na základě nemocenského pojištění čerpat otcovskou dovolenou. Částka, kterou by čerpali z nemocenského pojištění, je 70 procent platu,“ upřesňuje ministryně.
S dítětem by mohli otcové zůstat doma týden.
Od ledna spustí projekt "mikrojeslí"
Všechna opatření by měla začít platit do začátku roku 2017, od ledna příštího roku spustí ministerstvo projekt „mikrojeslí“. Ty by byly pro maximálně čtyři děti od šesti měsíců.
"Je časté, že jesle půjčují pečovatelky domů. Jde o to, aby vznikla instituce, o které rozhodují obce, aby byla přímo obcemi zřizovaná a provozovaná," říká Marksová. Obcím by ministerstvo přispělo penězi z Evropského sociálního fondu.
Změny chce Marksová prosadit i v oblasti umělé reprodukce, která je v gesci ministerstva zdravotnictví. Ministryně upozorňuje, že současné podmínky nejsou dobře nastavené - věková hranice pro možnost podstoupit umělé oplodnění by se měla zvýšit.
Marksová je rovněž pro to, aby byla antikoncepce cenově dostupnější, či některý typ dokonce zdarma. "Dříve hradila nejlevnější tablety pojišťovna, dnes v antikoncepci nic zadarmo není," nechala se slyšet.