Zeman chce pomoct Klokánkům, dá jim peníze ze svého fondu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 8. 2015 13:48
Na účtu prezidentského fondu je nyní podle údajů z internetových stránek asi 1,1 milionu korun.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman chce pomoci Fondu ohrožených dětí provozujícímu Klokánky ze svého nadačního fondu na splácení státního dluhu.

V pondělí řekl, že si kvůli situaci těchto zařízení pro děti pozve ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). Fond má vysoké dluhy a vláda mu nedávno odmítla poskytnout finanční pomoc.

Zeman požádá správní radu prezidentského fondu, aby přesměrovala výdaje Klokánkům. Nadační fond není schopen nahradit celý výpadek 20 milionů korun, do konce roku by ale měly dostat z fondu první injekci, uvedl prezident.

Na účtu prezidentského fondu je nyní podle údajů z internetových stránek asi 1,1 milionu korun.

S Marksovou chce Zeman mluvit hlavně o novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Změna zákona, která se uskutečnila před dvěma lety, prý podmínky fondu zhoršila.

Vláda před deseti dny rozhodla, že Fondu ohrožených dětí mimořádnou dvacetimilionovou dotaci nedá. S návrhem pomoci přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle Marksové by ale nebyla mimořádná dotace fér k ostatním provozovatelům.

Fond dlužil v polovině srpna na sociálních odvodech, zdravotním pojištění, mzdách či finančnímu úřadu celkem 122 milionů korun. Od června dluh snížil o pět milionů a do konce roku plánoval úspory kolem 20 milionů. Vedení fondu se snaží zajistit splátkové kalendáře.

Na počátku letošního roku fungovalo 28 Klokánků a na konci roku by jich mělo zůstat podle plánů fondu 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných Klokánků i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů mají zůstat tři, dva má převzít jiný provozovatel. Z 23 poboček by mělo zůstat v provozu sedm či osm.

Rozpad vlády neočekávám

Zeman také během tiskové konference uvedl, že zhruba dva roky před sněmovními volbami neočekává, že by se vládní koalice rozpadla.

Oba nejsilnější partneři ve vládě podle něj budou zřejmě čekat na výsledky krajských voleb, které se mají uskutečnit v příštím roce. Zeman připomněl pravidlo, že každá strana, která vyvolá předčasné volby, na nich prodělá. Jak řekl, jedinou výjimkou byl on sám, když v roce 1998 vyvolal předčasné volby. Sociální demokracie, v jejímž čele tehdy stál, tyto volby vyhrála. "Nicméně i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo," podotkl.

"Já nepředpokládám zhruba dva roky před volbami, že by se vládní koalice rozpadla," řekl Zeman. "Oba nejsilnější partneři budou zřejmě čekat na výsledky krajských voleb," dodal.

Zeman nechtěl prozradit, které členy současné koaliční vlády pokládá za "slabé kusy". "Myslím si, že bych možná prospěl upevnění jejich pozice, kdybych je pojmenoval. A protože to nechci učinit, nenuťte mě, abych řekl jejich konkrétní jména," dodal.

Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 39 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy