Expert: Za neštěstí ve Studénce může i koordinátor stavby

ČTK ČTK
12. 6. 2014 12:20
Podle soudního znalce koordinátor nedohlédl na dodržení bezpečnosti.
Pieta v místě nehody.
Pieta v místě nehody. | Foto: Tomáš Netočný

Nový Jičín - Výslechem experta na problematiku bezpečnosti práce pokračovalo v Novém Jičíně hlavní líčení v případě zřícení mostu ve Studénce, do jehož trosek v srpnu 2008 narazil vlak.

Osm lidí při nehodě zemřelo, desítky dalších utrpěly zranění. Soudní znalec Vladimír Burda uvedl, že odhalil řetězec chyb, který vedl ke tragické nehodě. Podle něj selhal například koordinátor stavby.

Za příčinu pádu mostu označil nedodržení zásad bezpečnosti práce. "Pokud by všichni dělali co měli, k neštěstí by nikdy nedošlo," uvedl Burda. Údajně selhaly špatně navržené podpůrné konstrukce, které se zbortily. "Kdyby byly vypočítány správně, zatížení by vydržely," řekl.

Nedodržené bezpečnostní předpisy

Tvrdí, že selhal i koordinátor stavby, který měl dohlížet i na dodržování bezpečnosti práce. Podle stavebního deníku se velmi často neúčastnil kontrolních dnů.

"To je bohužel běžné. Máme zákon o veřejných zakázkách, podle kterého vítězí nejnižší cena. Podle toho se vybere i koordinátor. Ten pak nemá třeba na benzin, tak na stavbu ani nejezdí," řekl znalec.

Dodal, že koordinátor měl být s ohledem na dodržování bezpečnostních předpisů určen i při přípravě stavby. To se ale nestalo. Odpovědnost za to nese podle něj krajský úřad.

"Hlavní příčinou neštěstí je porušení předpisů při přípravě a provádění stavby," řekl Burda. Ten se domnívá, že na stavbě byly ve velkém porušovány zásady bezpečnosti práce.

"Za jedno ze zásadních považuji i to, že na trati nebyl omezen provoz," uvedl.

A právě na to poukazují obhájci některých obžalovaných. Podle nich odpovědnost na neštěstí nesou i další osoby, které nebyly trestně stíhány. Například lidé, kteří se měli postarat o to, aby staveništěm nejezdily vlaky. "Jejich trestní zodpovědnost je už mnohdy promlčena," uvedl jeden z advokátů.

"Technické zvěrstvo"

Burda je dalším z řady znalců, kteří u soudu popsali chyby, které se na stavbě objevily. Například Milan Holický z Kloknerova ústavu při Českém vysokém učení technickém dokonce ve své výpovědi použil termíny jako technické zvěrstvo.

I podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Už i policejní vyšetřovatelé mimo jiné zjistili chyby v projektu podpůrných konstrukcí, nedostatečný byl technologický předpis montáže a neřešila se ani tíha přesouvaného mostu.

Žalobce zmínil i závadu, která se na stavbě projevila při posunování mostní konstrukce na vozících den před nehodou, a stavbaři se s ní nedostatečně vypořádali. Konstrukce byla nakloněna a právě to podle znalců byl hlavní důvod nerovnoměrného zatížení podpůrné konstrukce a jejího následného zřícení.

Nehoda se stala 8. srpna 2008, kdy na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most. Do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík. Na místě zahynulo šest lidí. Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Dalších 95 lidí utrpělo zranění, celková škoda přesáhla 177 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy