Evropy a její kultury si vážíme, říká Syřan žijící v Praze

David Kohout
6. 7. 2015 18:27
Yazan Manjah se sice narodil v Sýrii, čtrnáct let ale žije a pracuje v Praze. Za tu dobu se nesetkal s otevřenou nevraživostí či nesnášenlivostí.
Yazan Manjah
Yazan Manjah | Foto: David Kohout

Praha - Nepřiplul na dřevěné bárce ani nepřijel ukrytý v kamionu. Yazan Manjah do Česka přišel v roce 2001 na krátký pobyt ze Sýrie. Praha se mu ovšem zalíbila natolik, že se zde rozhodl usadit natrvalo. Se začleněním do společnosti přitom žádný problém neměl.

Dnes mu větší vrásky na čele přidělává hlavně občanská válka v Sýrii i rostoucí síla Islámského státu, který podle jeho slov ohrožuje nejen Evropu, ale hlavně všechny obyčejné muslimy. "Islámský stát využívá uprchlíky jako nástroj pro šíření svého vlivu. Na druhou stranu lidé, kteří ze zemí prchají, nemají zájem na tom, aby to tady ničili. To vůbec ne. Právě naopak," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kdo je Yazan Manjah
Autor fotografie: David Kohout

Kdo je Yazan Manjah

Narodil se v Sýrii. Do Prahy přijel v roce 2001 a po krátkém pobytu se v Česku rozhodl zůstat. Věnuje se gastronomii a cestovnímu ruchu. Je vedoucím restaurace Home Kitchen v pražských Holešovicích. V Sýrii byl naposledy v roce 2009. Jeho rodiče žijí v předměstí města Tartús na západě Sýrie. Společně se svou českou manželkou vychovávají osmiměsíčního syna.

Zdroj: David Kohout

Jak přemýšlí obyčejný Syřan o Evropě, o České republice?

Málokdo v Sýrii ví, jak skutečně evropská kultura vypadá. Pro nás je Evropa jakýsi film, který jsme sledovali v televizi. Pro nás je důležitá práce, ale i finanční prosperita. Víme, že když přijdeme, vyděláme, tak nám ty peníze tady nikdo nevezme. To se bohužel o Sýrii říci nedá. Proto si Evropy vážíme - kultury i svobody slova. To jsou věci, které jsou i pro nás důležité.

Kolik lidí ze Sýrie v Česku takto našlo nový domov?

V roce 2010 nás myslím bylo pět set. Půlka žije v Praze, a co se týká muslimské komunity, tak to opravdu netuším. Nebude jich však více než devět set.

A pokouší se Syřané dostat své příbuzné do Česka?

Určitě ano. Pokud tady někdo žije dlouhodobě a má rodinu v Sýrii, která se ocitla v nebezpečí, tak určitě udělá vše proto, aby tady pro ně získal azyl.

Jak silná je tedy syrská, potažmo muslimská komunita v Praze, a kdo ji tvoří?

Muslimská komunita tady v Praze je tak různorodá, že nejde říci, kdo v ní je a kdo už ne. Když se zaměřím na syrskou komunitu, tak tu tvoří především lidé, kteří přijeli za studiem do ještě tehdejšího Československa. Většina lidí se tady rozhodla zůstat. Pak jsou to lidé, kteří postupně přijížděli.

Je Česko lukrativní pro imigranty z Blízkého východu?

Pro uprchlíky určitě ne. Jestli se někde najde syrský uprchlík, tak je na cestě do Německa nebo na sever. A proč tomu tak je? Upřímně, v Německu, Británii mají větší sociální výhody a rychleji získají občanství.

Když sledujete protesty proti imigrantům i lidem z odlišných kultur, které organizuje například skupina Islám v ČR nechceme, dotýká se vás to nějak?

Nedotýká. Jen bych byl rád, kdyby si ti lidé odpověděli na otázku, proč protestuji a zda je ten strach opodstatněný. Na druhou stranu věřím, že hodně Čechů má strach z neznámého. To je přirozené. 

Vy jste se osobně setkal s nějakou otevřenou nevraživostí či nesnášenlivostí? 

Otevřeně ne. Nestalo se mi, že by mě někdo slovně napadl. Ale to, že jsou Češi odměření k odlišným věcem a přístupům, s tím se setkávám často. Zvláště třeba v cestovním ruchu nebo restauraci.

Řekl byste, že jsou Češi xenofobní?

Ano.

Existují zde skupiny, které žijí na okraji společnosti a u kterých vlivem špatného sociálního postavení dochází k radikalizaci?

Myslím, že ne. Muslimové a Syřané žijí většinou v normálních nájemních bytech. Nevím o žádných částech v Praze či jinde, kde by docházelo k vytváření ghett či jiných sociálně vyloučených lokalit. A jestli někdo žije ve vyloučených lokalitách, tak si za to může sám.

Kdo by tedy mohl potenciálně ohrozit bezpečnost Česka? Uprchlíci?

Tak ta možnost tady je. Myslím si, že Islámský stát využívá uprchlíky jako nástroj pro šíření svého vlivu. Na druhou stranu lidé, kteří ze zemí prchají, nemají zájem na tom, aby to tady ničili. To vůbec ne. Právě naopak.

Někteří muslimové se ale netají svou nevraživostí vůči Západu.

Lidé, kteří do Evropy přichází, nemají sebemenší důvod to tady ničit. Proč? Ti lidé chtějí jen žít. Smrt Americe, smrt Evropě, to je jen dobrá reklama, jak mohou extremisté k sobě nalákat lidi. Ale my bez Západu prostě nemůžeme existovat.

Boj za Islámský stát jako adrenalinová zábava

Jsou ve vašem okolí lidé, kteří plánují odjet bojovat na Blízký východ?

Ne, a kdyby ano, tak většina z nich by šla bojovat do Sýrie. Ti nejradikálnější by bojovali po boku Bašára Asada, extremisté pak za Islámský stát. Teď ale o nikom nevím. Jeden mladý kluk z Prahy odjel bojovat do Sýrie a pomoci tak protivládním rebelům. Rychle se ale vrátil zpátky. Teď pracuje v rychlém občerstvení a snaží se na celou věc zapomenout.

Proč muslimové z různých koutů Evropy odcházejí bojovat za Islámský stát?

Protože mají zkreslenou představu o tom, co se tam skutečně děje. Většina lidí, kteří z těch zemí utíkají, utíkají proto, protože tam nic není. Vědí, jaká je skutečnost, a nechtějí s islamisty mít nic společného. Já se spíše bojím mladých lidí, kteří se v Evropě narodili, vyrůstali tu, chodili do evropských škol. To jsou ti, na které islamisté cílí.

Takže si myslíte, že jsou to jenom romantické představy evropských muslimů, kteří odchází bojovat za IS?

Ano. Jezdí tam lidé, co tady mají domov, vybudované zázemí, co se tu už narodili. A proč tam jezdí? Za adrenalinem, za jiným druhem zábavy. A pokud se jim tento způsob života zalíbí, tak ano, pak by mohli pokračovat i v Evropě. Mně se z toho ale úplně svírá žaludek. 

 

Právě se děje

Další zprávy