Evropa přišla o 300 milionů ptáků, mizí i ti čeští

Pavel Baroch
21. 7. 2012 12:00
Na vině je intenzifikace zemědělství včetně nadměrného používání chemikálií
Intenzifikace zemědělství je hlavním důvodem, proč z krajiny mizí polní ptactvo.
Intenzifikace zemědělství je hlavním důvodem, proč z krajiny mizí polní ptactvo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z evropské přírody zmizelo za posledních třicet let na 300 milionů ptáků. Tento údaj je o to závažnější, že nejde o žádné mimořádně vzácné druhy, ale o běžné ptactvo, které žije v zemědělské krajině.

Vyplývá to z nejnovějších výsledků sčítání, které organizovaly mezinárodní sdružení BirdLife International a European Bird Census Council.

Razantní úbytek polních ptáků se nevyhýbá ani Česku.

"Mezi lety 1982 a 2011 jsme přišli například o více než půl milionů strnadů obecných," řekl ředitel renomované České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Uvedl, že uplynulý rok nepřinesl žádné pozitivní překvapení.

"Přestože vývoj našich populací se od zemí v západní Evropě liší a na počátku 90. let minulého století jsme zaznamenali krátkodobý obrat k lepšímu, od poloviny devadesátých let úbytek polních ptáků pokračuje," dodal Vermouzek, podle něhož česká krajina přichází i o skřivany, čejky nebo chocholouše.

Viníkem je průmyslové zemědělství

Hlavní příčinnou radikálního úbytku polního ptactva na starém kontinentu je intenzifikace zemědělství včetně nadměrného užívání chemikálií a s ním spojené poškozování ekosystémů.

V některých částech Evropy je naopak velkým ekologickým problémem to, že zemědělci půdu opouštějí. Některé ptačí druhy totiž potřebují ke svému životu právě vhodně upravovanou krajinu.

Čísla o razantním úbytku polních ptáků zveřejnily mezinárodní organizace v době, kdy se diskutuje o "zelené" reformě Společné zemědělské politiky Evropské unie.

Ornitologové vyzývají Brusel, aby kromě produkce potravin splňovalo zemědělství rovněž krajinářskou a ekologickou funkci. Navrhují, aby dotace a další odměny dostávali jen ti farmáři, kteří hospodaří s příznivým vlivem na ochranu přírody.

Čejka chocholatá.
Čejka chocholatá. | Foto: Česká společnost ornitologická

Indikátor stavu přírody

Ptáci jsou podle ornitologů jedněmi z nejlepších indikátorů stavu přírody.

Takzvaný index ptáků zemědělské krajiny je složen z populačních trendů 37 druhů, přičemž 22 z nich ubývá, jen 6 přibývá, dalších 6 je stabilních a u 3 druhů nejsou výsledky dostatečně průkazné pro jednoznačné stanovení trendu.

Celkově ukazuje tento index pokles počtu polního ptactva v Evropské unii o 52 procent oproti roku 1980. Petr Voříšek z České společnosti ornitologické uvedl, že to je už osmá aktualizace populačních trendů.

"S každou aktualizací výsledků vycházíme z kvalitnějších dat, s každou takovou aktualizací se ale zároveň potvrzuje bezprecedentní úbytek ptáků zemědělské krajiny," řekl Voříšek.

Foto: Ondřej Besperát

"Proč by mělo někomu vadit, že jsme přišli o 300 milionů ptáků? Čím dál více si uvědomujeme přímý i nepřímý význam přírody pro kvalitu našich životů i pro ekonomiku. Ignorujeme-li přírodu, pak to děláme jen k naší vlastní škodě," poznamenal Richard Gregory z britské Královské společnosti na ochranu ptáků.

Ozeleňme zemědělství

Podle zemědělského specialisty Tresse Robijse z BirdLife International není možné tento negativní vývoj ignorovat. A Společná zemědělská politika by měla projít "ozeleněním". 

"Nová data o úbytku polních ptáků by měla vrátit debatu k tomu důležitému: k vážně míněné vůli přeměnit Společnou zemědělskou politiku EU tak, aby neškodila přírodě," konstatoval Robijs.

 

Právě se děje

Další zprávy