Emisní povolenky zdraží Čechům letenky až o několik set

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
22. 1. 2012 20:15
Letecké společnosti se musí nově zapojit do systému emisních povolenek
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ceny letenek se budou zvyšovat, kvůli povinnému nákupu emisních povolenek letecké společnosti zdraží až o stovky korun.

"Cena by se mohla navýšit o 2 až 12 eur, tedy o 50 až 300 korun," citoval v tomto týdnu deník Insider ministerstvo životního prostředí. To teď pro vládu připravilo nový zákon o emisních povolenkách.

Platit má od ledna 2013.

Podle něj ale budou aerolinky většinu povolenek - až 85 procent - dostávat zcela zdarma. Jen dalších 15 procent budou muset nakoupit v aukci.

Postupně se sice bude procento bezplatně rozdávaných letenek snižovat, ovšem nijak dramaticky - v roce 2020 klesne jen o 3 procentní body na 82 procent.

Dopad na ceny letenek ale ukáže až praxe. Do systému se musí nakonec zapojit i američtí dopravci, kteří přistávají na evropských letištích. Vloni totiž neuspěli se svým protestem u Evropského soudního dvora.

A následně stouply ceny letenek do Evropy až o 90 dolarů - tedy o více než 1700 korun.

Povolenky zdarma pro ČEZ

Letecké společnosti nejsou jediné, které by mohly dostat povolenky jako dárek zdarma. Největší část jich dostanou elektrárny - celou třetinu veškerých povolenek, které stát smí rozdat bezplatně. Jejich potřebu to pokryje skoro ze tří čtvrtin.

Dalších 14 procent bezplatných povolenek si rozeberou teplárny. Teprve s rokem 2020 mají povolenky zdarma zmizet.

Celkově má mít Česká republika v příštím roce k dispozici 81 milionů a 700 tisíc povolenek.

Na rozdělování povolenek zdarma se už vláda vloni shodla. Proti byl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ale tvrdil, že za elektrárny a teplárny budou investovat do ekologických úprav - a vládu přesvědčil.

Pro znečišťovatele ovzduší bude ovšem důležitá cena povolenky. To je ale nejisté.

"Na začátku obchodovacího období bude cena povolenky relativně nízká, postupně se však bude vlivem snižování bezplatné alokace a snižování celkového množství povolenek navyšovat, avšak přesný odhad ceny v tuto chvíli provést nelze," konstatuje v tuto chvíli ministerstvo životního prostředí ve zprávě k zákonu.

Kdo znečišťuje až teď, má smůlu

Navíc ti, kteří nejsou "historickými" znečišťovateli, mají smůlu - povolenky budou muset nakupovat, zdarma žádné nedostanou. Týká se to výrobců elektřiny, kteří dostali nebo dostanou povolení k vypouštění skleníkových plynů po 30. červnu 2011.

"Významný dopad zákona lze očekávat pro tyto nové účastníky, protože tito provozovatelé neobdrží žádné bezplatné povolenky na výrobu elektřiny," upozorňuje ministerstvo.

Přestože je cena povolenky momentálně nejistá, má MŽP zhruba dva scénáře, kolik by na nich stát mohl vydělat.

Podle prvního by cena jedné povolenky mohla začít na 27 eurech. V tomto případě ministerstvo počítá, že by na nich stát vydělal 430 milionů eur v roce 2013, o sedm let později až 1,5 miliardy eur.

Celkový výnos pro stát by pak byl 7,5 miliardy. Polovinu této částky by ale musela ČR investovat podle směrnice EU do ekologických programů.

Druhý scénář je mnohem skeptičtější: pokud by byla cena povolenky podobná jako nyní, pak by stát "vydělal" v příštím roce jen 140 milionů eur, v roce 2020 pak 700 milionů - a celkově za celé období jen něco málo přes 3 miliardy eur.

Zákon teď jde do připomínkového řízení, pak o něm bude debatovat vláda jako celek.

 

Právě se děje

Další zprávy