Emisní povolenky budou zdarma, lidé zaplatí vyšší daň

ČTK ČTK
21. 9. 2011 7:04
Zavede se ale uhlíková daň, která postihne zejména domácnosti a malé firmy
Emise CO2 - ilustrační foto
Emise CO2 - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Domácí energetické firmy získají zhruba třetinu všech emisních povolenek do roku 2020 zdarma. Zavede se ale uhlíková daň, která v konečném důsledku postihne zejména domácnosti, podnikatele a malé firmy.

Podle zdrojů středečních Lidových novin blízkých ministerstvu financí k této dohodě dospěli ministři průmyslu a obchodu, financí a životního prostředí. Oznámena bude po středečním jednání vlády.

O konkrétní výši uhlíkové daně kabinet rozhodne do konce roku.

"Dohodlo se, že využijeme naplno výjimku rozdat část emisních povolenek zdarma, kterou jsme od Evropské unie získali na období 2013 - 2020. Současně naplno nevyužijeme výjimku z placení uhlíkové daně. Od 1. ledna 2013 se zvýší uhlíková daň na uhlí," řekl deníku zdroj.

Pro největší domácí energetické firmy to znamená, že ušetří zhruba 47,5 miliardy korun, které by jinak musely věnovat na nákup emisních povolenek. Společnosti získají emisní povolenky zdarma výměnou za závazek, že provedou investice do ekologizace výroby.

Například největší příjemce povolenek v Česku, energetická společnost ČEZ, tak může zdarma získat přibližně 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek představuje přibližně 26,6 miliardy korun. Miliardy ušetří i další velké energetické firmy jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny ArcelorMittal Ostrava.

Alespoň částečným vítězem bude podle listu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který patřil k hlavním bojovníkům proti rozdání povolenek zdarma. Část výtěžku z jejich prodeje chtěl využít k posílení příjmů státního rozpočtu. Kdyby dosáhl zpoplatnění všech povolenek, mohl rozpočet posílit o zhruba 24 miliard korun.

Podle zdroje LN by uhlíková daň z uhlí měla od roku 2013 posílit rozpočtové příjmy ročně o pět až sedm miliard korun. Tuto sumu by měli zaplatit převážně podnikatelé a domácnosti, na které se daň za znečišťování prostředí vztahuje.

Pro elektrárny, teplárny a další velké znečišťovatele zůstane v platnosti systém emisních povolenek. Zvýšení uhlíkové daně navíc vyvine tlak například na lidi, kteří sice disponují plynovými přípojkami, ale i nadále používají k vytápění svých domovů uhlí, což se jim v budoucnosti prodraží, píšou LN.

Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy