Dům hrůzy: Žena, jež okrádala seniory, dostala 6 let vězení

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 13. 3. 2015 10:44
Petra Brožová, která si z okrádání seniorů v domově Petruška udělala byznys, dostala šestiletý trest, její expartner Jiří Kunčar dvouapůlletou podmínku.
Petra Brožová, majitelka Domova Petruška, obžalovaná z okrádání seniorů, před soudem
Petra Brožová, majitelka Domova Petruška, obžalovaná z okrádání seniorů, před soudem | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dvojice, která v Domově Petruška v Šestajovicích u Prahy ubytovávala seniory a následně je okrádala, byla v pátek odsouzena. Majitelka Petrušky Petra Brožová si jako organizátorka odnesla šestiletý trest, její o jedenáct let mladší partner Jiří Kunčar pak dvouapůlletou podmínku. Oba mají současně zaplatit více než milionovou škodu.

Brožovou, která si verdikt vyslechla takřka bez emocí, soudkyně Petra Benešová označila za tu, která vše "úmyslně zosnovala a řídila". Přitížilo jí i to, že již před třemi lety jí kolínský soud za podobnou činnost – okrádání seniorů – uložil tříletou podmínku.

Dvojice okradla nejméně čtyři staré lidi. Připravila je dohromady o takřka 1,5 milionu korun. Šla přitom najisto: dopředu si zjišťovala majetkové poměry obětí.

Stydím se a budu se snažit zaplatit

Sedmatřicetiletá Brožová vinu zcela odmítla, její o jedenáct let mladší milenec Kunčar ale podíl na okrádání starých lidí přiznal. "Stydím se za to, co jsem udělal. Velice toho lituji," uvedl ještě před vynesením rozsudku.

Kunčar se doznal už při policejním vyšetřování. "Domluvili jsme se, že když budou mít nějaké peníze, tak je o ně připravíme," nadiktoval do protokolu v souvislosti s případem, kdy z účtu seniorky Jaroslavy J. vybrali více než milion korun. Právě tento případ vedl k jejich zatčení.

"Budu se snažit způsobenou škodu splácet, i když vím, že to bude těžké. A taky bych se rád staral o svoji dceru," uvedl s poukazem na dítě, které se zhruba před rokem narodilo Brožové. "Snažil jsem se stále chránit a budovat náš vztah. Až do doby, než jsem byl vzat do vazby," vysvětloval trestnímu senátu.

Podmíněný trest pro Kunčara je podle soudkyně jeho poslední šancí. "Je inteligentní, evidentně těžce zamilovaný do obžalované, které se snažil dělat, co jí na očích viděl. Půjčoval pro ni i peníze od svých příbuzných," poukázala soudkyně. "Pro to, aby zachránil vztah s obžalovanou, zvolil naprosto zavrženíhodný způsob, který nekoresponduje s jeho katolickou vírou," podotkla.

Jen hyena větřící po penězích

Naopak Brožovou líčí soudkyně jako hyenu, která jen větřila po penězích – například když popisovala jednání ve spořitelně, kde se Brožová vydávala za příbuznou Jaroslavy J., kterou donutila k zrušení účtu a vybrání více než milionu korun. "Zřejmě to muselo být velice příjemné překvapení pro obžalovanou, že je tam taková částka," uvedla.

"O tom, jak strašně chtěli získat tyto finance, svědčí, že jim nevadilo, že bude 55 tisíc korun sankční poplatek za předčasný výběr," řekla. A zkritizovala i Českou spořitelnu, kterou takto neobvyklý výběr nepřekvapil a důkladně si to u seniorky neověřila. "Zaráží nás, jak je možné vyplatit milion korun osobě naprosto neoprávněné," řekla.

Právě tento výběr se dvojici stal osudný. Jaroslava J. měla totiž byt, za který platila z tohoto účtu nájem. A když pak nebyl zaplacen, přišla upomínka. Poté se do případu vložil přítel seniorky, který na vše upozornil policii.

I když police zatkla dvojici necelé dva měsíce po krádeži milionu, žádné peníze se nenašly. "Je zarážející, jak dokáže někdo během pár týdnů rozfofrovat milion korun," řekla soudkyně.

Ombudsmanka měla konat, ne psát zprávu

Soudkyně zkritizovala i úřad ombudsmanky Anny Šabatové. Ten v lednu 2014 provedl v Domově Petruška kontrolu, o které po několika měsících vydal i zprávu.

"Ale o těch pochybeních věděl už v den kontroly. Je s podivem, že neprovedl žádný úkon vůči zodpovědným orgánům. Kdyby upozornil třeba krajský úřad, mohlo dojít ke kontrolám, které by třeba některým skutkům zabránily," řekla Benešová.

Pochybily podle ní i nemocnice, které klienty do Petrušky posílaly. "Je naprosto zarážející, že svojí laxností a pohodlností k tomu okradení přispěla i zdravotnická  zařízení, která si ani neověřila, zda se jedná o registrované zařízení," řekla.

Žalobkyně chtěla osm let

"Pro jejich jednání neexistuje omluva, připravili osoby o jejich poslední peníze," uvedla na závěr soudkyně a poukázala právě na případ Jaroslavy J., která přišla o svůj byt. "Bude do konce svého života v podstatě živořit, ač měla připravenou částku, která by jí zajistila důstojné stáří," dodala.

Rozsudek je nepravomocný, všichni si ponechali lhůtu na odvolání, včetně žalobkyně. "Navrhovala jsem jí maximální trest osm let, protože vůči ní svědčí řada přitěžujících okolností. Svých skutků se dopustila na osobách starých a nemohoucích," řekla na adresu Brožové.

 

Právě se děje

Další zprávy