Duchcov (Teplicko) - V prvé řadě represe a kontrola, teprve potom případné sociální zásahy. Takový postup čeká v nejbližší době severočeský Duchcov.
Prakticky tak pokračuje trend, v rámci něhož toto město s necelými devíti tisíci obyvateli a třemi sociálně vyloučenými lokalitami řeší své problémy zejména rozšiřováním dohledu nad svým územím na úkor dalších sociálně-preventivních opatření.
Navíc samotné rozšíření kamerového pokrytí je řešení přinejmenším diskutabilní, jak ostatně ukázaly události minulých týdnů.
O tom, co dál, se již několik dní po brutálním napadení manželského páru z konce května radili ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová, krajský radní Martin Klika a další zástupci veřejné správy a bezpečnostních složek na společném setkání organizovaném starostkou Duchcova Jitkou Bártovou.
"Na uvedeném jednání byl dohodnut další postup řešení situace v Duchcově, který bude v první fázi zaměřen na spíše restriktivní a kontrolní opatření a zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích, v druhé fázi pak bude připraven komplexní program prevence kriminality, který se může skládat z opatření situačního i sociálního charakteru," popisuje výsledky jednání mluvčí ministerstva vnitra Denisa Čermáková.
Jedním z přijatých opatření je mimo jiné nasazení takzvaných pomocných pracovníků dohledové služby Městské policie, kterých nyní ve městě funguje sedm, další tři by měli přibýt od prvního srpna.
Fotoreportáž: Duchcov v ohrožení
"Velký bratr" sleduje, ale nechrání
Před opatřeními sociálního charakteru s dlouhodobějším účinkem je dána přednost kamerám, které představují klíčovou součást tamějších kriminálně preventivních opatření - alespoň co se investic do nich týče.
V dokumentu "Plán prevence kriminality města Duchcova na období 2012 - 2015" je deklarováno, že "k prevenci kriminality město Duchcov přistupuje aktivně již řadu let" - a skutečně, s budováním kamerového systému zde začali před deseti lety.
Právě tehdy město čerpalo největší díl peněz z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra - na zřízení městského kamerového dohlížecího systému na služebně městské policie dostali tehdy duchcovští dotaci 1,5 milionu korun. Z původních třech kamerových míst se celý systém postupně rozrůstal a v současnosti tak město pokrývá celkem čtrnáct kamer.
Kola v bezpečí
Podle Čermákové realizovalo město Duchcov v letech 2003 až 2013 celkem sedm preventivních projektů se státní dotací ve výši 1 736 000 korun - kromě zmíněných kamer byly vybudovány také pro město zřejmě důležité bezpečnostní stojany na jízdní kola (dotace 13 tisíc) a investováno bylo také do technických prostředků ke zvýšení bezpečí seniorů (dotace 18 tisíc).
"Proběhla instalace kukátek a bezpečnostních řetízků v domě s pečovatelskou službou. Při instalaci byly seniorům předány letáky s informacemi o bezpečnosti," citujeme z výše zmíněného plánu prevence kriminality.
Podívejte se: Duchcovem šel protiromský pochod, zasáhli těžkooděnci
Další čtyři podpořené projekty již patřily mezi sociální - s pomocí 32tisícové dotace tak byla vybudována půjčovna sportovních potřeb pro "neorganizovanou a rizikovou skupinu dětí a mládeže včetně mladistvých pocházejících ze sociálně vyloučených lokalit" a v průběhu let 2011 až 2013 byly se souhrnnou dotací 173 tisíc realizovány tři projekty věnující se využití volného času rizikových skupin mládeže.
Šlo o materiální podporu místního nízkoprahového klubu a víkendových či vícedenních pobytů zaměřených na "upevňování pozitivních vzorců jednání a prevenci sociálně nežádoucích jevů". Prakticky to znamenalo, že třeba v roce 2011 byly uspořádány dva terapeutické prázdninové pobyty pro děti z nízkoprahového centra.
Samozřejmě se nejedná o veškeré peníze investované do prevence kriminality - stále zde mluvíme pouze o státním podílu na realizovaných projektech. Přesto si lze jednoduchými počty udělat přibližný obrázek o struktuře vynakládaných peněz, kdy přibližně 85 % výdajů představují investice do kamerových systémů.
Co dál?
Kromě nich Duchcov plánoval pořádání prázdninových pobytů, příměstského tábora, přednášek či branného závodu. O tom, zda se v tomto ohledu něco změní a zda dojde k posílení dalších složek preventivních opatření, se bude znovu jednat příští týden. Podle Čermákové totiž budou jednání o přípravě komplexu preventivních opatření na příští rok pokračovat 24. července. Otázkou je, zda se jich zúčastní některý z nových ministrů.
Podívejte se: Náckové, Romové, zdi a policajti objektivem Tomáše Rafy
...a co na to vláda?
Ministr vnitra Martin Pecina i jeho kolega z ministerstva práce a sociálních věcí František Koníček totiž sice deklarovali prostřednictvím svých mluvčí, že problematické lokality v brzké době navštíví, žádný z nich však blíže nespecifikoval kdy ani jaká opatření za své resorty navrhují.
"Zvládneme to, protože to chceme zvládnout. Tři roky nikdo nechtěl," napsal pouze Pecina.
Nicméně ze sociálních sítí je již teď jasné, že nejen Duchcov čekají další demonstrace a s tím spojená eskalace napětí. Demonstrace se navíc, podle informací kolujících na síti Facebook, rozšiřují i do dalších měst - zažít by je měla například také města jako Ostrava, Přerov, Ústní nad Labem a další; zřejmě kritický bude z tohoto pohledu 24. srpen, kdy se uskuteční demonstrace v několika městech najednou.