Brno - Bitva o jeden z nejviditelnějších a nejdiskutovanějších kroků vlády Mirka Topolánka, reformu zdravotnictví a s ním spojené poplatky v nemocnicích a u lékařů, se přesouvá z politických kruhů před soudce.
Ústavní soudci totiž dnes s největší pravděpodobností rozhodnou o tom, jestli lidé budou platit poplatky dál, nebo ne. A čeká se velmi dlouhé jednání s velmi nejistým výsledkem.
Analýza: Julínkova reforma zdravotnictví narazila na ústavu |
"Zatím se nerýsuje žádný výrazně většinový názor Ústavního soudu. Jsem zvědavý na průběh toho jednání," řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten ještě na začátku března říkal, že zdravotnická reforma nejspíš přes ústavní soudce projde.
Slabé místo reformy
Podle zdrojů z Ústavního soudu jsou ale právě zdravotnické poplatky nejslabším místem reformy a se svou stížností na ně tak sociální demokraté mohou uspět nejpravděpodobněji. "Bude to ale velká bitva a rozhodnutí bude velmi těsné," uvedl zdroj z Ústavního soudu.
Online rozhovor s odpůrcem reformy: Hovorka: Julínkova reforma ohrožuje pacienty |
Když soudci v lednu hlasovali o daňové reformě, pro její zrušení neúspěšně hlasovali čtyři soudci z patnácti. U poplatků se čeká těsnější výsledek
Důležité bude, jak soudci posoudí článek 31 v Listině základní práv a svobod. "Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon," je napsáno v listině.
Podle nezávislých právníků je v zákoně o poplatcích z hlediska ústavnosti jedno slabé místo. Je v něm příliš málo výjimek, které by měly chránit před dopadem poplatků nejchudší lidi.
"Těm lidem se může stát, že kvůli nedostatku peněz nebudou moci čerpat zdravotní péči. A to by v rozporu s Listinou práv a svobod bylo," řekl už dříve jeden z nejuznávanějších zdravotnických právníků v Česku Ondřej Dostál.
Dále čtěte: Reforma zdravotnictví: Koaliční komise poprvé zasedá |
Jako příklad uvedl 70 tisíc klientů sociálních ústavů a domovů pro seniory, kterým zbývá měsíčně kolem tisícovky, a musí přitom platit jako ostatní.
Pokud by ústavní soudci poplatky zrušili, znamenalo by to podstatné komplikace pro zdravotnickou reformu. "Zrušení poplatků by znamenalo rozvrat systému, protože jsou součástí stability financování zdravotnictví," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Jaký je Ústavní soud?
Premiér Topolánek dokonce uvedl, že pokud jeho vláda nedokáže prosadit reformu zdravotnictví, nemá smysl, aby pokračovala.
A ať už bude verdikt ústavních soudců jakýkoliv, znovu se rozhoří spory o tom, jak nyní soud funguje.
Ostré kritiky se soudci dočkali za poslední dobu několikrát, sociálním demokratům se nelíbilo rozhodnutí o daňové reformě, Ústavu pro studium totalitních režimů nebo zákoníku práce.
Jednání ve sněmovně: ČSSD neuspěla se zrušením poplatků u lékaře |
Nelibost pravice zase rozpoutaly verdikty soudu ve sporech mezi prezidentem Václavem Klausem a předsedkyní Nejvyšší soudu Ivou Brožovou.
"Soud se nevyhnul tomu, že k němu dolehly ty neutěšené poměry na politické scéně," uvedl Rychetský, sám bývalý přední politik sociální demokracie. Není na soudu sám, o reformě bude rozhodovat také bývalý lidovecký politik a ministr obrany Miloslav Výborný nebo někdejší primátorka Brna za ODS Dagmar Lastovecká.