Dráhy plánují vybavit Žraloky i Sysly zabezpečovacím systémem za miliardu

ČTK ČTK
10. 8. 2020 13:09
České dráhy plánují téměř za miliardu korun vybavit až 65 vozů mobilním systémem zabezpečovacího zařízení ETCS. Systém chtějí dráhy nainstalovat do vozů řad 844 a 961, na což nyní vypsaly zakázky. Vyplývá to z informací uveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Dráhy v minulosti už několik tendrů na vybavení vozů systémem ETCS kvůli vysokým cenám zrušily.
Motorová jednotka řady 844, kterou České dráhy pojmenovaly RegioShark. V letech 2011-2013 je vyráběla polská firma PESA Bydgoszcz
Motorová jednotka řady 844, kterou České dráhy pojmenovaly RegioShark. V letech 2011-2013 je vyráběla polská firma PESA Bydgoszcz | Foto: Archiv Českých drah

Vypsané zakázky počítají s rámcovými dohodami na vybavení 34 vozů řady 961 (zvaný Sysel), což by mělo vyjít na 507 milionů korun, a 31 vozů řady 844 (RegioShark) za přibližně 458 milionů korun.

Řídicí vůz řady 961 zvaný Sysel vyrobila šumperská firma Pars nova ze skupiny Škoda Transportation v roce 2011.
Řídicí vůz řady 961 zvaný Sysel vyrobila šumperská firma Pars nova ze skupiny Škoda Transportation v roce 2011. | Foto: ČTK

Tím ovšem dráhy zřejmě neskončí, mluvčí společnosti Vanda Rajnochová řekla, že ve druhé polovině roku by měly následovat tendry na vybavení vozů systémem ETCS. Mělo by jít například o vozy řad 841 (RegioSpider) nebo 680 (Pendolino).

Dráhy postupně chtějí vybavit systémem ETCS stovky svých vozů. Vedle toho postupně vyřazují starší lokomotivy a vozy, do kterých se už nevyplatí zabezpečovací systém instalovat. Ty následně nahrazují nákupem nových vlaků, které jsou už systémem vybaveny. Státní dopravce rovněž plánuje urychlit část dodávek ETCS u některých vozů využitím dceřiné společnosti ČD-Informační systémy, podotkla Rajnochová.

Pět ze šesti soutěží dráhy zrušily

České dráhy už několik soutěží na vybavení svých vlaků zabezpečovačem vyhlásily. Loni dráhy vypsaly celkem šest zakázek, pět z nich ovšem firma zrušila. Důvodem byly vysoké náklady, které nechtěl dopravce akceptovat. Například u poslední zakázky, kterou společnost zrušila letos v únoru, dostaly dráhy nabídky o 900 milionů korun vyšší, než byla původně předpokládaná hodnota 1,4 miliardy korun.

Jedinou úspěšně dokončenou zakázkou tak byl tendr na vybavení až 131 elektrických lokomotiv, na které se dráhy loni na jaře dohodly se sdružením ČD-Telematika a AŽD Praha. Dopravce jim zaplatí 1,4 miliardy korun. Kontrakt počítá s závazným vybavením 102 lokomotiv, většinu z nich by dodavatelé měli stihnout do roku 2022. Instalace do dalších strojů bude závislá na další situaci.

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti v daném úseku a nejvyšší dovolené rychlosti vlaku. Při jejím překročení zabezpečovač zasáhne do řízení vozidla.

Nutnost zabezpečení tuzemských tratí a vlaků připomněly nedávné nehody na železnici. Prioritou státu je právě ETCS, který sjednotí zabezpečovací systémy po celé Evropě. Na jeho instalaci chce stát investovat v následujících letech desítky miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

před 35 minutami

Bývalý imám Shehadeh nepodal dovolání proti desetiletému trestu

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimořádný opravný prostředek využil ve sledované kauze jen obhájce jeho bratra Omara, jenž si má odpykat o rok více. Dovolání podle dostupných informací nepodala ani partnerka Omara Shehadeha Fátima Hudková. Dostala šestiletý trest.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že k nejvyšší instanci odešlo na konci listopadu spolu se spisem pouze jedno dovolání, které podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci podal právě obhájce Omara Shehadeha. Česká justice stíhala Omara Shehadeha jako uprchlého, stejně jako Hudkovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy