Ostrava - Problémy ministra zdravotnictví a bývalého ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD) nenápadně zesilují.
Policie podezřívá "jeho" nemocnici z toho, že se dopustila podvodu při nákupu dvou počítačových tomografů. Delikt se údajně stal v roce 2009 – tedy v době, kdy nemocnici vedl právě Němeček. A co hůř, smlouvy nesou podpis nynějšího ministra.
Nemocnice si tehdy pořídila dvě "cétéčka", podle kritiků nevýhodně. Cena přístrojů byla totiž až dvakrát vyšší, než za jakou je nakoupily jiné špitály. Jeden tomograf navíc nemocnice pořídila přes firmu bez zkušeností a zaměstnanců, která vznikla jen dva měsíce před tendrem.
"Z dosavadního šetření vyplývá, že se jedná o podezření ze spáchání zločinu poškození finančních zájmů Evropského společenství a zločinu podvodu," uvedl komisař severomoravské krajské hospodářské kriminální služby Tomáš Tkáč v dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.
V praxi to znamená, že trestní oznámení poslance Jiřího Štětiny nespadlo do koše a policie dává najevo, že ji případ zajímá. Navíc do hry musela nasadit zkušenější detektivy z krajského ředitelství, kteří se v hospodářské kriminalitě lépe vyznají.
To kvůli podezření, že při nevýhodném nákupu dvou "cétéček" vznikla škoda velkého rozsahu. V takových případech se kauzy postupují v policejní hierarchii výš. Žádná konkrétní jména viníků ale prozatím nepadla.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na dotazy k policejnímu vyšetřování dosud neodpověděl, nereagovala ani ostravská fakultní nemocnice.
Cena? Oproti jiným špitálům dvojnásobná
Ostravská nemocnice, kterou Němeček vedl až do předloňska, řeší dokonce dvě trestní oznámení. Obě padla v souvislosti s nákupy předraženého přístrojového vybavení.
Na policii se nejprve na konci listopadu obrátilo ministerstvo financí lídra hnutí ANO Andreje Babiše v souvislosti s nákupem unikátního ozařovače CyberKnife. Přístroj byl podle ministerstva dvakrát dražší, než bylo obvyklé.
O měsíc později poslal další trestní oznámení poslanec Úsvitu Jiří Štětina – kvůli dvěma počítačovým tomografům. Trestní oznámení na neznámého pachatele, který se měl dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku, odeslal Štětina Okresnímu státnímu zastupitelství v Ostravě-Porubě.
Podle informací Aktuálně.cz, které na podezřelé nákupy tomografů upozornilo jako první na konci října, mohla být cétéčka předražená až dvojnásobně. Nákup navíc doprovázela spousta nejasností.
Například: sotva nemocnice jeden tomograf za 15 milionů opravila, uložila ho bez užitku do skladu. Místo něj si pak pořídila za dvojnásobek z evropských dotací nový - navíc od firmy, která vznikla jen dva měsíce před vyhlášením tendru.
Nákup přes prostředníka
Společnost se jmenuje VarioMedical a při nákupu sloužila jen jako prostředník. Neměla zkušenosti, ale ani zaměstnance. Ještě rok po získání zakázky totiž vykazovala podle obchodního rejstříku jen kolem 25 tisíc korun na mzdové náklady.
Ve skutečnosti "cétéčko" dodala firma Siemens, která také špitálu poskytovala záruční servis. "Počítačový tomograf jsme firmě VarioMedical pro Fakultní nemocnici v Ostravě skutečně předali," přiznala mluvčí Siemensu Lenka Bernklauová.
Podle Petra Soukenky z Nadačního fondu proti korupci se proto nabízí otázka, jestli nebyla firma VarioMedical jen účelově založená kvůli této jedné zakázce.
Auditoři ministerstva financí, kteří nemocniční nákupy prověřují, si navíc všimli, že nemocnice zaplatila za přístroj přemrštěnou cenu. Dokazují to prý srovnání s nákupy jiných nemocnic. Zatímco havířovská nemocnice zvládla pořídit tentýž přístroj - CT Siemens Somatom Definition AS64 - za 13,2 milionu korun a klatovská nemocnice dokonce za 12,5 milionu korun, ostravský špitál zaplatil 28,4 milionu korun.
Nešlo o stejné stroje, namítá nemocnice
Podle současného ředitele ostravské nemocnice Davida Feltla ale není kritika údajně drahého nákupu nejnovějšího tomografu oprávněná.
"Máme úplně jiný typ přístroje a mnohem dražší vybavení než Klatovy. Náš přístroj slouží na traumacentru k ošetřování mnohočetných poranění, dokáže rozpoznat krvácení. Klatovská nemocnice traumacentrum nemá. Přístroj navíc pořizovala později než my, když už byla cena na trhu nižší," vysvětlil už v říjnu Němečkův nástupce Feltl.
Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný odmítl také kritiku za to, že nemocnice krátce předtím opravila a odsunula do skladu jiný přístroj. "O žádné pochybení se nejednalo. Uložení jednoho z přístrojů v investičním skladu bylo pouze krátkodobé. Přístroj bylo nutné přesunout kvůli rozsáhlé rekonstrukci centrálního a urgentního příjmu," řekl Tomáš Oborný.
Přestože špitál neuváděl odsunuté "cétéčko" ani na svém webu, kde představuje své technické vybavení, nemocnice s ním podle Oborného stále pracovala.
Nákupy nemocnice hájil v minulosti i nynější ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který ostravskou nemocnici vedl od roku 2005 až do roku 2013. "Žádné masivní předražování se prozatím nikdy nepotvrdilo," řekl Němeček na podzim.