Dozorující státní zástupce Šaroch v kauze Čapí hnízdo pochybil, potvrdila Bradáčová

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2021 15:46
Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na informace týkající se možného výslechu svědků v kauze Čapí hnízdo. Vznikly tak průtahy v trestním řízení. Informovala o tom pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Pražské městské státní zastupitelství, na němž Šaroch působí, uvedlo, že závěry dohledové činnosti bere na vědomí a bude se jimi zabývat.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

"V rámci dohledového přezkumu bylo zjištěno pochybení dozorového státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který bezodkladně, jak je jeho povinností, nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením dozorového státního zástupce pak došlo ke vzniku průtahů v trestním řízení," uvedla Bradáčová.

Šaroch o tom, že policistům vrátí případ k došetření, rozhodl na konci srpna, o vrácení rozhodl zejména kvůli tomu, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Informace, kvůli kterým kauzu vrátil, však měl podle Deníku N už od července. 

Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala uvedl, že o závěrech přezkumu bylo městské státní zastupitelství, na němž Šaroch působí, vyrozuměno. "Tyto bereme na vědomí, budeme se jimi zabývat a zvážíme vhodná opatření. Za důležité považujeme soustředit se v současné době na dopracování věci a vydání meritorního rozhodnutí," dodal Cimbala. Připomněl, že šéf městského státního zastupitelství Martin Erazím Šarochovi stanovil měsíční lhůtu, do které by měl o policejním návrhu na obžalobu rozhodnout.

V případu jsou obviněni premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačnímu podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Původně bylo obviněno 11 osob

Vrchní státní zastupitelství v kauze Čapí hnízdo vykonává dohled. Podle zákona o státním zastupitelství je nadřízené státní zastupitelství oprávněno dávat nižším státním zástupcům pokyny, kterými se musí žalobci řídit. Nejbližší vyšší státní zastupitelství může také nižšímu státnímu zastupitelství věc odejmout a vyřídit ji samo, a to v případě, kdy je nečinné nebo se v jeho postupu vyskytují nedůvodné průtahy.

Podstatou případu je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Minulý týden na policii v kauze vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Babiš: Je to samozřejmě nesmysl

Babiš ve čtvrtek novinářům před odletem z Maďarska řekl, že stíhání je účelové. "Vytáhne se to vždycky před volbami, na dotaci firma měla nárok, dotace se vrátila," uvedl. "Je to jenom další z řady různých věcí, které mají vrhnout nějaký negativní stín na moji osobu a je to samozřejmě nesmysl," dodal. Zeman podle premiéra stíhání obnovil z politických důvodů.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách do Sněmovny obhájí mandát, bude muset policie znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách, v nichž byl Babiš znovu zvolen.

Fendrych: Vláda se zachovala brutálně. Lidé nevěří na vyšetření Čapího hnízda a Bečvy

Zemřelo tu minimálně 30 tisíc lidí jenom proto, že se vláda zachovala brutálně k nám všem, říká komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych. | Video: Daniela Písařovicová, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy