Zveřejnil fotku zloděje, musí platit. To mám místo poděkování, zlobí se majitel ukradeného kola

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 9. 2017 17:52
Pětitisícovou pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů musí majitel prodejny ekolo.cz Jakub Ditrich zaplatit. Dostal ji za to, že na Facebooku zveřejnil fotografii zloděje, jenž mu ukradl kolo za 50 tisíc korun. Ditrich nyní neuspěl ani se stížností u Ústavního soudu, který se případem odmítl zabývat. "Za pomoc při dopadení pachatele trestného činu, mimochodem hledaného recidivisty, nám od českého státu místo poděkování byla udělena pokuta," zlobí se Ditrich.
Jakub Ditrich při testování jednoho z elektrokol, která prodává.
Jakub Ditrich při testování jednoho z elektrokol, která prodává. | Foto: Tomáš Vocelka

Praha - Jakubu Ditrichovi z Prahy ukradl před šesti lety zloděj elektrokolo v hodnotě padesáti tisíc korun. Protože stroj zmizel z prodejny ekolo.cz, kde se souhlasem Úřadu pro ochranu osobních údajů instaloval kamery, tak si celou krádež natočil. Po několika dnech měl kolo zpět díky tomu, že uvedené záběry zveřejnil na Facebooku.

Od té doby ale kvůli zveřejnění snímku zloděje chodí po soudech. Úřad pro ochranu osobních údajů mu za to dal pokutu pět tisíc korun. Podle něj nemůže brát právo do svých rukou. Ke zveřejnění prý potřeboval buď souhlas onoho zloděje, nebo policie.

Ditrich se s tím nesmířil a obrátil se na soud, který mu dal nejdříve za pravdu a pokutu zrušil. "Pachatel trestné činnosti, který úmyslně odcizí majetek, který mu nepatří, musí počítat s tím, že jeho práva na ochranu osobní identity nebudou chráněna stejně jako práva osob, které jednají v souladu se zákonem," uvedla soudkyně Hana Veberová. Podle ní nelze přehlédnout, že fotografie byla pořízena v průběhu páchání trestné činnosti a že její zveřejnění vedlo k odhalení pachatele.

Měl to nechat na policii

Proti jejímu verdiktu ale podali ochránci dat kasační stížnost. Ditrich prý měl dát záběry policii a nechat případné zveřejnění na ní. Nejvyšší správní soud se s tímto názorem ztotožnil, a pokuta tak opět nabyla platnosti. "Účelem pořizování kamerového záznamu je ochrana majetku a shromažďování případných důkazů o protiprávní činnosti, není jím naopak pořizování záznamu pro jejich další zveřejňování," uvedl loni v létě.

Ditrich se poté obrátil na Ústavní soud. "Těch pět tisíc korun je to poslední, o co nám šlo," uvedl Ditrich, podle něhož šlo hlavně o absurditu postupu úřadu a soudů.

Paradox případu podle něj vystihuje to, že když o rok později zachytily jeho kamery další zloděje (tehdy to byla dvojice muž a žena), podle doporučení úřadu záběry předali pouze policii. "Ta to vzápětí sama předala médiím. Nedává to smysl, je to ten samý případ, jen jsme to jednou zveřejnili přímo my a podruhé byl mezičlánek policie," uvedl Ditrich. A poukázal s odvoláním na statistiky na to, že bez zveřejnění fotografie by pachatel takřka jistě unikl.

Do ústavních práv nebylo zasaženo

Jenže Ústavní soud rozhodl, že se případem nebude zabývat, a stížnost odmítl. Přiklonil se k názoru Nejvyššího správního soudu, že Ditrich měl souhlas pouze s pořizováním záznamu kvůli ochraně majetku, ale ne již k dalšímu zveřejnění. "Do ústavně zaručených práv stěžovatele nebylo zasaženo," uvedl předseda senátu Jan Filip.

A s argumentem, že bez zveřejnění fotografií by nejspíš zloděj nebyl dopaden, prý Ditrich přišel pozdě. "Takovou argumentaci stěžovatel uvádí až v ústavní stížnosti. Měl dostatek prostoru přednést ve čtyřech instancích všechny své argumenty, aby se jimi mohly správní orgány a následně správní soudy zabývat," uvedl Filip.

Sám Ditrich je verdiktem Ústavního soudu roztrpčen. "Ústavní soud sděluje: Svůj majetek si před zloději chránit nesmíte," říká. "Za pomoc při dopadení pachatele trestného činu, mimochodem hledaného recidivisty, nám od českého státu místo poděkování byla udělena pokuta," konstatuje.

Všichni jsme sledováni, jde ale o to, jak to použijí, říká zakladatel firmy Ekolo Jakub Ditrich. Zveřejnění fotky člověka, který v jeho prodejně ukradl kolo, nelituje. Nešlo prý o pranýřování. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy