"ČSSZ včera (15. března) zaevidovala 107 karantén. Aktuálně máme celkem 5644 karantén," shrnula počty ze systému e-neschopenek ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Upřesnila, že údaje jsou k pondělnímu dopoledni k 9:20.
Aktuální čísla karantén vystavených v režimu #eNeschopenka! @CSSZcz včera (15.3.2020) zaevidovala 107 karantén. Aktuálně máme celkem 5644 karantén.
— Jana Maláčová (@JMalacova) March 16, 2020
Náhrada mzdy platí i pro pracovníky s dohodou
Zaměstnanci v karanténě mají nárok na náhradu mzdy. V prvních dvou týdnech jim zaměstnavatel má platit 60 procent základu příjmu. Náhradu odměny mají dostat i ti, kteří pracují na dohodu. Pokud by karanténa trvala déle než dva týdny, lidé s nemocenským pojištěním by pak pobírali nemocenskou.
Lékaři by měli těm, které pošlou do karantény, vypisovat pětidílné tiskopisy. Česká správa sociálního zabezpečení ale místo papírových formulářů přijímá také e-neschopenky. Do kolonky pro profesi doktoři uvedou slovo "karanténa" a do příslušných políček k diagnóze kód Z209 pro kontakt s neurčenou přenosnou nemocí, nestanoví také žádné vycházky. Zaměstnavatelé dostanou informace o pracovníkově karanténě stejně, jako získávají zprávy o jeho nemoci a pracovní neschopnosti.
Lékař může vyplňovat také pětidílné propisovací potvrzení o karanténě. Pracovník by měl dostat postupně tři části tiskopisu. Převzít je může až po skončení izolace. O nástupu do karantény musí ale bez průtahů informovat zaměstnavatele, který si může informaci ověřit u příslušné okresní sociální správy.
V Česku platí od pondělí zákaz cestování do zahraničí, do země nemohou ani cizinci. Výjimku tvoří třeba řidič kamionů, záchranáři či takzvaní pendleři, kteří pracují v okolních státech do sta kilometrů od hranic. Od pondělí je také je v ČR omezený pohyb. Lidé by měli vycházet z domova jen na cestu do práce, nezbytný nákup či zdravotní procházku.