Dobrovolník z hospice: Dostávám víc, než dávám

Petra Sasínová
22. 12. 2009 5:22
Bez dobrovolníků by hospic nefungoval
Nemocným a umírajícím pomáhají v charitním hospici sv. Josefa v Rajhradu také dobrovolníci. (ilustrační foto)
Nemocným a umírajícím pomáhají v charitním hospici sv. Josefa v Rajhradu také dobrovolníci. (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Rajhrad - Z kaple Domu léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradu zní tóny odpolední mše. Jsou tu lékaři, sestry i pacienti. Několik pacientů přišlo po svých, další tam někdo přivezl na jezdících postelích nebo na vozících.

Nechodícím pacientům umožňuje přesun z pokojů i důchodce Bohumil. Nepatří k personálu ani klientům tohoto charitního zařízení. Jako jeden z dobrovolníků přichází nevyléčitelně nemocným, většinou s onkologickou diagnózou, pomoci důstojně umírat.

„Měl jsem z toho strach. Teď jsem vděčný, že jsem ještě trochu zdravý a můžu pomoci," říká šestašedesátiletý počítačový technik.

Podobně jako další dobrovolníci si s pacienty povídá, čte jim nebo s nimi hraje hry, vodí je na procházky, nákupy, mše i kulturní akce.

Smrt mne neděsí

„Někteří pacienti nemají vůbec nikoho. Jsem šťastný a cítím se obdarovaný, že je můžu trochu potěšit. Smrt mne neděsí. Patří k životu. Mnohé pacienty, kteří zemřeli, jsem znal důvěrně. Říkám, že odešli „na lepší," vysvětluje Bohumil.

Většina nevyléčitelně nemocných pacientů chce umírat doma. Málokomu se přání splní. I když se příbuzní dělají, co mohou, nejsou většinou schopni zajistit jim doma potřebnou péči, neví, jak pomoci od bolesti.

Alternativou mezi neosobní nemocnicí a domácí péčí jsou hospice, ve kterých mají umírající zajištěnou kvalitní lékařskou pomoc, lidský přístup personálu a také možnost takřka neomezeného pobytu příbuzných.

Především tam, kde příbuzní chybí, pomáhají neocenitelným způsobem dobrovolníci, kterých je v tamním charitním dobrovolnickém centru registrováno asi šedesát. Jsou to studenti, důchodci i lidé středního věku.

Pomáhá i Tříkrálová sbírka

Hospiců je v republice jen třináct a všechny bojují kvůli nedostatku financí o přežití. Rajhradský hospic vznikl v roce 1999 a s padesáti lůžky patří k největším a nejkvalitnějším v České republice. Pomáhají i dárci, kteří podporují Tříkrálovou sbírku.

„Z tříkrálové sbírky z minulého roku šlo do hospice sv. Josefa v Rajhradu více než milion a a tři sta tisíc korun," říká Diana Tuyet-Lan Kosinová z Diecézní charity Brno. Největší suma šla na celkovou rekonstrukci střechy, další peníze posloužily k zlepšení zázemí pro nemocné i jejich návštěvy.

Dárci pomohli vytvořit i dobrovolnické centrum, které je v hospici velmi důležité.

„Máme v hospici místnost, kde si můžeme odložit svoje věci. Můžeme si dát čaj nebo kávu. Máme naši koordinátoru, která se o nás stará," popisuje Bohumil.

Do Rajhradu jezdí už asi čtyři roky. Z jeho brněnského bydliště mu to trvá tramvají a vlakem asi hodinu. Peníze za jízdné jsou jediné, které za svou službu dostává.

Tříkrálová sbírka
Autor fotografie: Charita ČR

Tříkrálová sbírka

  • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
  • Jak můžete přispět?

    1. Koledníkům do kasiček

    2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

    3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
  • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
  • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
  • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

K dobrovolnické práci ho přivedla dcera, která dříve dělala vedoucí dobrovolníků. „Odvahu mi také dodal můj kamarád kněz," říká Bohumil.

Spolu do poslední chvíle

Dalšího aktivního důchodce Ladislava přivedly k dobrovolnické práci v hospici velmi bolestné okolnosti.

„Zemřela mi tam teta a pak mi moje drahá manželka," líčí Ladislav. „Když ji nemoc postihla, odešel jsem do předčasného důchodu. Rok a čtvrt jsem se o ni staral doma, ale pak jsem si už nevěděl rady s jejími bolestmi," říká muž.

 Rozhodl se umístit ji do hospice, který už znal. Díky režimu v tomto zařízení mohl být poslední týdny jejího života neustále s ní. To by v nemocnici nebo léčebně dlouhodobě nemocných šlo těžko.

„Měli jsme společný pokoj. Byl jsem s ní takřka nepřetržitě. Posledních čtrnáct dnů byla v komatu. Když se probudila, mohl jsem být u ní a jsem za to vděčný," vysvětluje.

Během té doby poznal mnohé trpící pacienty, kteří neměli vůbec nikoho. Když se vzpamatoval ze ztráty manželky, přihlásil se do hospice jako dobrovolník. „Dává mi to něco, co se nedá koupit," říká.

Charita získává finance na hospic z více zdrojů a není zcela dořešené. Hlavní je příjem od zdravotních pojišťoven. Pak jsou to granty a dotace z ministerstev, kraje i brněnského magistrátu i z měst v okolí. Nestačí však na vše. 

Modernizaci prostředí i další věci pomáhají zajistit dary a různé finanční sbírky. Je to především sbírká akce Koláč pro hospic a Tříkrálová sbírka.

 

Právě se děje

Další zprávy