V Česku vzniknou stovky "miniškolek". Obce a firmy se poperou o osm miliard z eurofondů

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová
22. 1. 2016 10:55
Dětské skupiny pro děti od jednoho roku mohou obce, firmy i neziskovky zakládat už více než rok, zatím jich ale nevzniklo ani sto. To se ale rychle změní - o miliardový grant z evropských peněz, který byl vyhlášen loni na podzim, má zájem přes 360 organizací a firem. Stát chce alternativní péčí o děti vyřešit nedostatek míst v klasických školkách a umožnit matkám dřívější návrat do práce.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku začnou už letos ve velkém vznikat "miniškolky". Na jejich zakládání přiteče během příštích pěti let osm miliard korun z Evropské unie. První miliardu už si obce a firmy bleskově rozebraly na konci loňského roku, píšou páteční Hospodářské noviny.

Takzvanými dětskými skupinami chce stát vyřešit nedostatek míst v klasických školkách. Do skupin navíc smějí děti už od jednoho roku, takže se matky budou moci dřív vrátit do práce.

První grant na miliardu korun ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo loni v listopadu. Už po několika týdnech se sešly téměř čtyři stovky žádostí a úřad musel jejich přijímání uzavřít.

"Zájem mě velice těší. Potvrzuje se, že bylo správné zákon o dětských skupinách prosadit,“ uvedla pro deník ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Organizace mohou dostat až šest milionů korun na skupinu.

List dále upozorňuje, že se rozjíždí byznys se zakládáním dětských skupin "na klíč". Pro firmy je totiž obtížné vyznat se v množství předpisů nebo shánět kvalifikované zaměstnance.

Pro dětské skupiny platí mírnější hygienické a stavební normy a pečovatelky v nich nemusejí mít vysokoškolské vzdělání. Zaměstnavatelé i rodiče navíc mohou díky nim ušetřit na daních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy