V Česku vzniknou stovky "miniškolek". Obce a firmy se poperou o osm miliard z eurofondů

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová
22. 1. 2016 10:55
Dětské skupiny pro děti od jednoho roku mohou obce, firmy i neziskovky zakládat už více než rok, zatím jich ale nevzniklo ani sto. To se ale rychle změní - o miliardový grant z evropských peněz, který byl vyhlášen loni na podzim, má zájem přes 360 organizací a firem. Stát chce alternativní péčí o děti vyřešit nedostatek míst v klasických školkách a umožnit matkám dřívější návrat do práce.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku začnou už letos ve velkém vznikat "miniškolky". Na jejich zakládání přiteče během příštích pěti let osm miliard korun z Evropské unie. První miliardu už si obce a firmy bleskově rozebraly na konci loňského roku, píšou páteční Hospodářské noviny.

Takzvanými dětskými skupinami chce stát vyřešit nedostatek míst v klasických školkách. Do skupin navíc smějí děti už od jednoho roku, takže se matky budou moci dřív vrátit do práce.

První grant na miliardu korun ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo loni v listopadu. Už po několika týdnech se sešly téměř čtyři stovky žádostí a úřad musel jejich přijímání uzavřít.

"Zájem mě velice těší. Potvrzuje se, že bylo správné zákon o dětských skupinách prosadit,“ uvedla pro deník ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Organizace mohou dostat až šest milionů korun na skupinu.

List dále upozorňuje, že se rozjíždí byznys se zakládáním dětských skupin "na klíč". Pro firmy je totiž obtížné vyznat se v množství předpisů nebo shánět kvalifikované zaměstnance.

Pro dětské skupiny platí mírnější hygienické a stavební normy a pečovatelky v nich nemusejí mít vysokoškolské vzdělání. Zaměstnavatelé i rodiče navíc mohou díky nim ušetřit na daních.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy