V Česku vzniknou stovky "miniškolek". Obce a firmy se poperou o osm miliard z eurofondů

Dětské skupiny pro děti od jednoho roku mohou obce, firmy i neziskovky zakládat už více než rok, zatím jich ale nevzniklo ani sto. To se ale rychle změní - o miliardový grant z evropských peněz, který byl vyhlášen loni na podzim, má zájem přes 360 organizací a firem. Stát chce alternativní péčí o děti vyřešit nedostatek míst v klasických školkách a umožnit matkám dřívější návrat do práce.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku začnou už letos ve velkém vznikat "miniškolky". Na jejich zakládání přiteče během příštích pěti let osm miliard korun z Evropské unie. První miliardu už si obce a firmy bleskově rozebraly na konci loňského roku, píšou páteční Hospodářské noviny.

Takzvanými dětskými skupinami chce stát vyřešit nedostatek míst v klasických školkách. Do skupin navíc smějí děti už od jednoho roku, takže se matky budou moci dřív vrátit do práce.

První grant na miliardu korun ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo loni v listopadu. Už po několika týdnech se sešly téměř čtyři stovky žádostí a úřad musel jejich přijímání uzavřít.

"Zájem mě velice těší. Potvrzuje se, že bylo správné zákon o dětských skupinách prosadit,“ uvedla pro deník ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Organizace mohou dostat až šest milionů korun na skupinu.

List dále upozorňuje, že se rozjíždí byznys se zakládáním dětských skupin "na klíč". Pro firmy je totiž obtížné vyznat se v množství předpisů nebo shánět kvalifikované zaměstnance.

Pro dětské skupiny platí mírnější hygienické a stavební normy a pečovatelky v nich nemusejí mít vysokoškolské vzdělání. Zaměstnavatelé i rodiče navíc mohou díky nim ušetřit na daních.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy