Divoká novela skrývá miliardový obchod s očkováním dětí

Petr Holub
9. 6. 2011 6:30
Ministerstvo chce, aby dětské vakcíny dodávaly lékařům místo státu soukromé firmy
MInistr Leoš Heger.
MInistr Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví prosazuje, aby dětské očkovací látky dodávaly lékařům místo státu soukromé firmy.

Plán na nový model distribuce vakcín pro očkování navrhuje tzv. "divoká novela", kterou předložil ministr Leoš Heger k projednání zdravotnickému výboru minulý čtvrtek a již za týden ji ve druhém čtení projedná plénum sněmovny.

"Může se tím rozvrátit celý systém očkování," varuje před unáhlenou změnou předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jan Neugebauer, který slova o rozvratu rozhodně nepovažuje za žádnou nadsázku.

"Byl to pro nás blesk z čistého nebe," říká doktor.

Pokud totiž pojišťovna proplatí za vakcíny nižší částku, než bude požadovat soukromý distributor, budou muset za očkování u lékaře doplácet rodiče. Doktoři se obávají, že sociálně slabší rodiny pak mohou výzvy k očkování ignorovat.

Bez diskuse

Heger zvolil neobvyklý postup, který prakticky vylučuje veřejnou diskusi.

Divoká novela je ve skutečnosti tzv. "komplexní pozměňovací návrh" o osmdesáti stranách, který mění ještě obsáhlejší novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tu počátkem roku řádně projednala vláda a v dubnu prošla sněmovnou v prvním čtení.

"Přílišný spěch může přinést jen legislativní chaos, při kterém se může schválit paragraf, který nakonec zdravotnictví vážně poškodí," odsuzuje postup ministerstva právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Stejně to vidí jeho kolega ze Sdružení praktických lékařů Jakub Uher. "Vůbec jsme nedostali možnost ministerský návrh připomínkovat. Kdybychom pravidelně nechodili na zdravotnický výbor, o ničem bychom se ani nedozvěděli," diví se Uher.

Divoká novela do zdravotnického systému několikrát dramaticky zasahuje, podle právníka je však nejspornější případ s vakcínami.

Lékařský úvěr

Dnes nakupuje očkovací látky stát přímo od výrobce a přitom využívá distribuční sítě společnosti Avenier.

K firmě s anonymními akciemi na doručitele se hlásí podnikatel Miroslav Lekeš, který před třemi lety získal od státu zakázku, aby vakcíny v hodnotě přes miliardu korun ročně doručoval dětským a praktickým lékařům. Ti dostávali vakcíny "zadarmo".

Ministr teď bez diskuse prosazuje nový model, který by měl platit od příštího ledna.

Lékaři budou vakcíny nakupovat od distributorů, kde většinu trhu ovládají společnosti Avenier, JK Trading a Ptáček.

"Vypočetli jsme, že každý lékař bude pojišťovny úvěrovat 250 až 300 tisíci korunami, protože očkování budou proplácet se zpožděním několika týdnů," upozorňuje doktor Neugebauer.

Pojišťovny řeknou, pacient doplatí

Hegerův návrh slibuje, že se na očkovacích látkách ušetří deset procent. V každém případě ušetří ministerstvo zdravotnictví, protože vakcíny mají místo něho nakupovat pojišťovny.

Jejich postup definují už platné zákony. Po dohodě s výrobcem, případně v soutěži s několika výrobci stanoví konečnou cenu pro spotřebitele, za kterou se smí vakcína prodávat. Tato cena se skládá z výrobních nákladů a marží výrobce, distributora i lékaře. Zároveň pojišťovna stanoví úhradu, kterou za očkování proplatí. Tato úhrada může být nižší než konečná cena.

Tento model se běžně využívá při platbách pojišťoven za léky a také při dobrovolném očkování proti pneumokokům, kde dnes rodiče doplácejí 150 korun.

Rodiče nikdo nemůže nutit, aby za vakcíny platili. Pokud budou doplatky odmítat v masovém měřítku, vzroste riziko, že se do Česka vrátí epidemie jako tetanus, záškrt nebo černý kašel.

"Je vidět, že zákon neprošel žádnou odbornou diskusí," míní předseda Neugebauer.

Stát může nad očkováním dětí ztratit kontrolu i tím, že pojišťovny budou nakupovat od různých výrobců. Některé přitom mohou nakupovat jako dosud tzv. hexavakcínu pro šest dětských nemocí, jiné mohou šetřit tím, že pořídí více vakcín, které budou na jednu nebo dvě nemoci.

Miliardový byznys

Unáhlenou změnu v očkovací praxi odsuzuje i bývalý poslanec Ludvík Hovorka. Podle něho jde autorům zákona především o miliardový byznys s vakcínami, který chtějí zprostředkovat soukromníkům.

"Málokterá ordinace si bude moci dovolit úvěrovat pojišťovny stovkami tisíc korun. Jde o další útok na soukromé praxe a o další byznys pro očkovací centra," míní Hovorka.

Upozorňuje, že například distribuční společnost Avenier očkuje už ve 22 pobočkách v celé republice a může tedy pacienty od dětských lékařů převzít.

Hovorka upozorňuje, že vedení ministerstva podniklo po roce 2008 už několik pokusů, jak očkování dostat pod kontrolu soukromých firem. V roce 2008 převzal soukromník distribuci vakcín od státních hygienických ústavů, teď mohou soukromí distributoři sami nakupovat a prodávat, přitom budou spolurozhodovat o ceně.

Na protesty je pozdě

Postup ministerstva je možné vysvětlit tím, že se snaží za každou ušetřit. Do "divoké novely" si schovalo hlavní úsporné kroky a ti, které postihnou, už nebudou mít čas na stížnosti.

Přes miliardu ušetří ministerstvo na vakcínách, dalších pět miliard chce odebrat z účtů zdravotních pojišťoven. Ty se zlobí, na účinný odpor je málo času.

"Na čtvrtek svoláváme správní radu," popisuje postup pojišťovny Metal Aliance její generální ředitel Jaroslav Kothera.

Něco podobného jako zabavení pěti miliard prý ještě nezažil a postup ministerstva označuje za znárodnění.

Tři sta milionů chce ministr Heger získat tím, že zavede centrální nákupy drahých léků. Pojišťovny mohou ušetřit miliardové částky tím, že přestanou pacientům proplácet léky s cenou pod padesát korun.

 

Právě se děje

Další zprávy