Petříček uvedl, že k reakci na prohlášení nevidí důvod. "K cestě pana předsedy jsem se již opakovaně vyjádřil, vláda zastává dlouhodobě konzistentní pozici. Nevidím důvod, abych na výzvu KSČM reagoval," řekl Petříček.
Vystrčil v pátek zhruba týdenní misi ukončí návštěvou tchajwanské banky či účastí na fóru zabývajícím se změnou dodavatelských řetězců. Jeho cesta vyvolala velkou mezinárodní pozornost mimo jiné kvůli ostré kritice, kterou na ni reagovala Čína, jež ostrovní stát považuje za svou odštěpeneckou provincii. Z Tchaj-wanu odletí v pátek večer.
Podle usnesení KSČM byla Vystrčilova mise "svévolná, až rituální a zbytečná". "Byla v rozporu s doporučeními prezidenta, vlády i ministra zahraničních věcí České republiky, ale také předsedy Poslanecké sněmovny, které vláda za svoji činnost odpovídá. Neposloužila nikomu a ničemu, snad kromě sebeprezentace pana Vystrčila a jeho suity a těm, kteří ochotně nahradí české zboží na čínském trhu," uvádí usnesení.
Vystrčilova cesta podle mínění komunistů není prospěšná národním zájmům České republiky. "Fráze o obraně svobody a demokracie jsou pouze ubohým pokusem zdůvodnit zjevnou neopodstatněnost celé akce, mající za cíl poškodit vztahy České republiky a Čínské lidové republiky. Vměšování se do vnitřních záležitostí suverénní a nezávislé země, v rozporu s mezinárodním právem a dobrými mravy a podpora separatismu, zcela jistě vyvolají reakci, která může mít neblahé následky pro zájmy České republiky a většiny jejích občanů," stojí v usnesení.
Vystrčil ve středu pozval na pracovní návštěvu Česka předsedu tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna. Zdůraznil, že jde o pracovní, nikoli oficiální návštěvu. V minulých dnech mluvil s premiérem Su Čen-čchangem, předsedou parlamentu Jou Si-kchunem a s několika členy vlády.