Vlaky s covidem, Bill Gates a šifry v Simpsonových. Tak manipulátoři využili pandemii

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 12. 2020 15:31
Organizace Člověk v tísni přišla s příručkou Dezinformační dezinfekce, určenou především učitelům a jejich žákům. Publikace se zabývá nejčastějšími hoaxy kolem koronaviru a chce ukázat, že dezinformacím se lze bránit. Nejefektivnější obranou je podle autorů kritické čtení mediálních výstupů a schopnost rozlišit manipulace a lži. Prolistujte si ukázku.

Vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS) reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poskytuje tak učitelům materiály vycházející z aktuálních událostí a z konkrétního obsahu dezinformačních webů. Vyučující si mohou příručku zdarma stáhnout nebo si ji bezplatně objednat v tištěné podobě.

Foto: Repro Dezinformační dezinfekce/Člověk v tísni

Zveřejnit cokoliv, na co by se kliklo

Zatímco seriózní média se snažila vyznat se ve spleti občas rozporuplných zpráv přicházejících z celého světa, dezinformační zdroje si s ničím takovým hlavu nelámaly. "Zveřejňovaly jakoukoli konspirační teorii, spekulaci či domněnku, která by přinesla pozornost a kliknutí: Virus je biologická zbraň, léčit se dá horkou vodou nebo vdechováním horkého vzduchu z vysoušeče vlasů, Bill Gates má přísně tajný plán na snížení světové populace (který ale prozradil už v roce 2010 na nejznámější veřejné konferenci), uprchlíci schválně prskají na evropské důchodce, aby urychlili vymírání bílých Evropanů," líčí publikace. 

A uvádí i jeden český oblíbený hoax - fotku s vlakovou cisternou, na níž je napsáno "COVID-19". Tento obrázek naznačuje, že nemoc covid-19 je převážena vlaky. "Šíření nemoci je prezentováno jako součást nějakého tajného plánu. Pokud je ten plán tajný, proč by jeho tvůrci napsali slovo covid-19 přímo na vlak? Nebylo by nenápadnější použít nějaké kódové označení?" poznamenávají k tomu autoři příručky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy