Vlaky s covidem, Bill Gates a šifry v Simpsonových. Tak manipulátoři využili pandemii

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 12. 2020 15:31
Organizace Člověk v tísni přišla s příručkou Dezinformační dezinfekce, určenou především učitelům a jejich žákům. Publikace se zabývá nejčastějšími hoaxy kolem koronaviru a chce ukázat, že dezinformacím se lze bránit. Nejefektivnější obranou je podle autorů kritické čtení mediálních výstupů a schopnost rozlišit manipulace a lži. Prolistujte si ukázku.

Vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS) reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poskytuje tak učitelům materiály vycházející z aktuálních událostí a z konkrétního obsahu dezinformačních webů. Vyučující si mohou příručku zdarma stáhnout nebo si ji bezplatně objednat v tištěné podobě.

Foto: Arfa.cz

Ragebait: Vztekací návnady

Příručka Dezinformační dezinfekce upozorňuje i na typy zpráv, kterým se říká "ragebait", tedy "vztekací návnady". Jde o dezinformační texty, které mají svým "skandálním" obsahem čtenáře naštvat, a tím ho podnítit k reakcím - bouřlivé diskuzi a okamžitému přeposlání přátelům. "Souvisí to s tím, že lidé 'vzteklé texty' častěji sdílí a komentují a že algoritmy sociálních sítích ukazují uživatelům příspěvky, pod nimiž se toho hodně děje. Čím více lidí článek rozzlobí, tím více lidí jej nasdílí a okomentuje, v důsledku čehož jej sociální sítě vyhodnotí jako důležitý a ukážou dalším uživatelům. A tak to funguje stále dokola," vysvětlují autoři.

Jako příklad dávají text webu Arfa "Ve stínu koronaviru: USA přesouvá do Evropy obrovské množství vojáků, letadel a tanků. Jsme na pokraji války, říká expert. USA dosud nikdy neobsadila Evropu tak silnou armádou jako teď". Článek překrucuje fakta, jeho hlavním záměrem je vydělat na reklamě, ale jak autoři publikace uvádějí, může také vyvolávat nejistotu, strach, vztek, rozhořčení a pochybnosti o oficiální verzi událostí během koronavirové krize. "Může vyvolat potřebu bránit se proti hrozbě z USA nebo přílivu migrantů, potřebu zjištěné informace dále šířit mezi přátele a známé jako varování," dodávají.

 

Právě se děje

Další zprávy