Vlaky s covidem, Bill Gates a šifry v Simpsonových. Tak manipulátoři využili pandemii

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 11. 2020 14:03
Organizace Člověk v tísni přišla s příručkou Dezinformační dezinfekce, určenou především učitelům a jejich žákům. Publikace se zabývá nejčastějšími hoaxy kolem koronaviru a chce ukázat, že dezinformacím se lze bránit. Nejefektivnější obranou je podle autorů kritické čtení mediálních výstupů a schopnost rozlišit manipulace a lži. Prolistujte si ukázku.

Vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS) reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poskytuje tak učitelům materiály vycházející z aktuálních událostí a z konkrétního obsahu dezinformačních webů. Vyučující si mohou příručku zdarma stáhnout nebo si ji bezplatně objednat v tištěné podobě.

Foto: Tiscali

Clickbaitové titulky: Na tohle si prostě musíte kliknout!

Publikace také varuje před tzv. clickbaitovými servery. Jejich hlavním zájmem je nastražit na čtenáře co nejvíc "návnad na kliknutí" (clickbait). Jedná se o poutavé a klamavé titulky, po jejichž rozkliknutí se čtenář většinou nedozví nic z toho, co slibovaly, což ale nevadí, i tak zvýšil návštěvnost daného serveru a jeho příjmy z reklamy.

Jako příklad uvádí autoři článek serveru Woman.tiscali.cz s názvem "Nový příznak COVID-19: Pokud se objeví TOTO na vaší tváři, jednejte!" Klasický clickbaitový titulek, jenž v sobě ukrývá krátký text nesmyslně rozdělený do pěti kraťounkých pasáží, kterými se čtenář musí proklikat. "Cílem komplikovaného čtení je vystavit čtenáře co největšímu počtu reklam co nejdelší čas. Článek neuvádí žádné zdroje svých tvrzení a o příznaku nemoci informuje lživě," vysvětlují autoři příručky.

Upozorňují také, jak důležité je najít si něco o zdroji informací. Tento web hned na hlavní stránce upozorňuje: "Informace zveřejněné na tomto webu pocházejí z neověřených zdrojů a mají pouze zábavní charakter."

 

Právě se děje

Další zprávy