Vlaky s covidem, Bill Gates a šifry v Simpsonových. Tak manipulátoři využili pandemii

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 12. 2020 15:31
Organizace Člověk v tísni přišla s příručkou Dezinformační dezinfekce, určenou především učitelům a jejich žákům. Publikace se zabývá nejčastějšími hoaxy kolem koronaviru a chce ukázat, že dezinformacím se lze bránit. Nejefektivnější obranou je podle autorů kritické čtení mediálních výstupů a schopnost rozlišit manipulace a lži. Prolistujte si ukázku.

Vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS) reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poskytuje tak učitelům materiály vycházející z aktuálních událostí a z konkrétního obsahu dezinformačních webů. Vyučující si mohou příručku zdarma stáhnout nebo si ji bezplatně objednat v tištěné podobě.

Foto: Tiscali

Clickbaitové titulky: Na tohle si prostě musíte kliknout!

Publikace také varuje před tzv. clickbaitovými servery. Jejich hlavním zájmem je nastražit na čtenáře co nejvíc "návnad na kliknutí" (clickbait). Jedná se o poutavé a klamavé titulky, po jejichž rozkliknutí se čtenář většinou nedozví nic z toho, co slibovaly, což ale nevadí, i tak zvýšil návštěvnost daného serveru a jeho příjmy z reklamy.

Jako příklad uvádí autoři článek serveru Woman.tiscali.cz s názvem "Nový příznak COVID-19: Pokud se objeví TOTO na vaší tváři, jednejte!" Klasický clickbaitový titulek, jenž v sobě ukrývá krátký text nesmyslně rozdělený do pěti kraťounkých pasáží, kterými se čtenář musí proklikat. "Cílem komplikovaného čtení je vystavit čtenáře co největšímu počtu reklam co nejdelší čas. Článek neuvádí žádné zdroje svých tvrzení a o příznaku nemoci informuje lživě," vysvětlují autoři příručky.

Upozorňují také, jak důležité je najít si něco o zdroji informací. Tento web hned na hlavní stránce upozorňuje: "Informace zveřejněné na tomto webu pocházejí z neověřených zdrojů a mají pouze zábavní charakter."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy