Demonstranti: O radaru má rozhodnout lid

Red Dom
3. 2. 2007 15:20
Jince - Protest proti americkému radaru skončil. V Jincích na Příbramsku se sešlo přibližně 200 až 300 lidí.
Na demonstraci v Jincích proti americkému protiraketovému radaru se objevil i místní obyvatel Aleš Novák s americkou vlajkou přes rameno. Nechtěl podle svých slov vyjádřit podporu projektu, ale upozornit na malou informovanost.
Na demonstraci v Jincích proti americkému protiraketovému radaru se objevil i místní obyvatel Aleš Novák s americkou vlajkou přes rameno. Nechtěl podle svých slov vyjádřit podporu projektu, ale upozornit na malou informovanost. | Foto: Ludvík Hradilek

Na demonstraci vystoupili členové iniciativy Ne základnám a starostové některých obcí z Brdska, kteří se základnou, která by měla stát ve vojenském prostoru Brdy, nesouhlasí.

Ve svých projevech shrnuli argumenty, proč se jim základna v Česku nelíbí a vyzvali politiky, aby umožnili konání referenda o základnách.

O jediný rozruch se během demonstrace postaral Aleš Novák, jeden z jineckých obyvatel, který na akci přišel s americkou vlajkou přes rameno.

"Jsem tady s vlajkou, aby se netvrdilo, že všichni v Jincích jsou proti základnám," řekl Aktuálně.cz. "Lidem chybí informace, aby se mohli rozhodnout, zda jsou pro či proti," doplnil s tím, že sám není zatím pro ani proti.

Kromě zhruba dvou až tří stovek demonstrantů se na akci sešlo také přes 50 novinářů, včetně zahraničních. Jedna novinářka byla z Ruska, redaktorka agentury Xinhua psala o demonstraci do Číny.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

  • Fakta: Vše kolem amerického radaru Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Pročtěte si SPECIÁL

Ačkoliv se dnes protestovalo v Jincích, měla by podle zjištění Aktuálně.cz základna stát jinde. Iniciativa Ne základnám, která demonstraci organizovala, však už místo protestu neměnila.

"Když jsme protestní akci plánovali, nevěděli jsme přesně, kde radar bude stát. Vlastně to nevíme ani teď," vysvětloval jeden z organizátorů akce Jan Májíček.

V Jincích se protestovalo, základna bude jinde - Čtětě ZDE

V protestech chce iniciativa Ne základnám, jejíž petici podepsalo už přes dest tisíc lidí, pokračovat i v jiných místech České republiky.

Iniciativu podporují některé známé osobnosti - například filosof Erazim Kohák nebo publicista Petr Uhl - a téměř padesát různorodých organizací, například Humanistické hnutí, Česká strana národně sociální, Jihočeské matky nebo Islámská nadace v Praze.

Na demonstraci v Jincích se sešlo zhruba 200 prostestujících a 50 novinářů.
Na demonstraci v Jincích se sešlo zhruba 200 prostestujících a 50 novinářů. | Foto: Ludvík Hradilek

Příznivci amerických základen naproti tomu žádnou akci zatím nechystají. "Zatím k nějakým akcím nemáme finance ani dost lidí, kteří by do toho šli s námi," říká student Tomáš Čáslavka, který v létě 2006 spoluinicioval petici "Pro základny". Podepsalo ji tehdy přes 3 600 lidí.

Současné protesty možná nakonec přerostou do kampaní před referendem. Včera se pro jeho pořádní vyslovila ČSSD. Pokud by se referendum konalo, ČSSD by s největší pravděpodobností doporučila občanům, aby umístění amerického radaru v Česku odmítli. Na tiskové konferenci to včera řekl přeseda strany Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

Další zprávy