Dceru i manželku Kramného zabila elektřina, řekli znalci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2015 15:08
Petr Kramný je obžalován z toho, že svou manželku a dceru na dovolené v Egyptě zavraždil. Kramný to od počátku popírá, jeho žena s dcerou podle něj zemřely nejspíše na otravu.
Petr Kramný
Petr Kramný | Foto: ČTK

Ostrava - Dcera Kramných zemřela na náhlé selhání srdce při zasažení elektrickým proudem.

Vyplynulo to z výpovědi znalce Marka Dokoupila, kterou v úterý u Krajského soudu v Ostravě pokračuje proces s Petrem Kramným. Je obžalován z toho, že svou manželku a dceru na dovolené v Egyptě zavraždil. Kramný to od počátku popírá, jeho žena s dcerou podle něj zemřely nejspíše na otravu.

Závěry o smrti elektrickým proudem potvrdila i znalkyně Margita Smatanová, která pitvala tělo Kramného manželky.

Dokoupil, který prováděl pitvu mladší z obětí, v úterý u soudu popisoval, v jakém stavu se její tělo dostalo z Egypta do Česka. Nebyly na něm podle něj patrny žádné známky sebeobrany ani zranění svědčící o fyzickém útoku.

Smrt podle znalce musela nastat náhle, na těle nebyly žádné známky svědčící o postupném vyhasínání životních funkcí, agonii.

Znalec řekl, že smrt způsobilo náhlé selhání srdce bezprostředně po působení zevního faktoru. Lékaři podle něj vyloučili všechny z možností, které by takovouto náhlou smrt mohly způsobit, působení jedu nebo dušení. Jedinou možností, která všechny symptomy vysvětluje, je tak podle Dokoupila zásah elektrickým proudem.

Pitevní zprávy se liší

"Při tom nálezu, který máme, se nám v současné době nejeví žádná další možná eventualita jako reálná," řekl Dokoupil na otázku soudkyně, zda připouští i jinou příčinu smrti než zásah elektrickým proudem.

Znalec řekl, že od egyptského posudku se jeho závěry liší. Egyptský lékař ale podle něj nepitval důkladně mozek ani srdce. Nálezy podle znalce nepotvrzují ani déletrvající průjem, jak o něm hovořil obžalovaný. V zažívacím traktu mrtvých byla běžná stolice.

Dokoupil si prohlédl fotografie pořízené egyptskou policií, které nechal až minulý týden zanést do spisu státní zástupce. Upozornil na to, že na některých snímcích je vidět nahnědlé zbarvení na rtech mladší oběti.

Znalec řekl, že při pitvě to považovali za známky rozkladu, když ale vidí, že byly na těle záhy po smrti, nemůže vyloučit, že i to může ukazovat na působení elektrického proudu. Podobné případy podle něj byly dokumentovány v literatuře.

Akutní selhání srdce

Smatanová potvrdila, že také v případě Kramného manželky šlo o akutní selhání srdce způsobené zásahem elektrickým proudem. Pro tuto variantu podle ní svědčily i změny na krku, zádech či noze oběti.

"Opravdu jsme postupovali komplexně a zvažovali jsme všechny možné varianty. Pokud budeme hodnotit komplex úrazových změn, komplex nálezů, které jsme měli, pak je příčina smrti téměř jednoznačná," řekla Smatanová.

Podle ní je možné, že při zásahu proudem se oběti dotýkaly. V případě dcery podle ní lze zvažovat i to, že byla s matkou v kontaktu ústy. Znalkyně rovněž potvrdila, že u Kramné nezjistila nic, co by nasvědčovalo průjmovému onemocnění.

Žádné drogy

Znalkyně z oboru toxikologie Marie Staňková vyloučila, že by v tělech obětí byly opiáty, kyanid, léky a další látky, včetně chemikálií, které se používají v domově důchodců či automobilce, kde pracovali manželé Kramní.

Další znalec, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Igor Dvořáček, se vyjadřoval ke zdravotnímu stavu Kramného. Řekl, že je vyloučené, že se Kramný v Egyptě otrávil jídlem. Žádný jed se nenašel ani v prázdných nádobách v hotelovém pokoji. Obžalovaný tvrdí, že opakovaně zvracel, to však nikdo další nepotvrdil.

Jako poslední v úterý vypovídal znalec Tomáš Doubek, který zkoumal 40 fotografií mrtvých z Egypta zaslaných televizi Nova. Zjistil, že pocházejí z mobilního telefonu. Doubek řekl, že deset snímků bylo upraveno, a to tak, že na nich byly zakryty intimní partie těl. U zbylých částí těchto snímků ani u ostatních fotografií podle něj nebyly zjištěny žádné dodatečné úpravy.

Po dnešních výsleších znalců z oboru soudního lékařství budou v dalších dnech vypovídat psycholožka či psychiatrička. Soudní jednání je naplánováno do pátku, lze ale předpokládat, že v tento den neskončí. Mluvčí soudu Dalibor Zecha řekl, že další průběh jednání záleží i na tom, zda budou účastníci řízení chtít, aby se u soudu četly veškeré listiny.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 47 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy