Útěk Kramného z Egypta jsem myslel žertem, řekl svědek

ČTK ČTK
1. 7. 2015 16:09
Podle obžaloby plánoval Kramný se svým kolegou z práce útěk z Egypta přes moře a s pomocí cizího pasu. Falešné razítko si chtěli vyrobit z vajíčka.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Krajský soud v Ostravě ve středu vyslýchá známého Petra Kramného z práce. Podle obžaloby společně se Stanislavem Škorpíkem plánovali útěk Kramného z Egypta.

Zemi, kde zemřela Kramného manželka a dcera, obžalovaný nemohl po tři měsíce opustit. Svědek ve středu ale vypověděl, že to vše myslel v žertu. Kvůli Kramnému Škorpík dokonce kontaktoval bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora.

Škorpík ve své dřívější výpovědi uvedl: "Ke konci pobytu říkal, že za každou cenu z Egypta uteče, že se nenechá oběsit," řekl svědek. Ve středu nic takového nezmínil. Naopak tvrdil, že v Egyptě Kramný chtěl zůstat. Když mu předchozí slova soudkyně připomněla, řekl, že zapomněl.

Útěk myslel žertem

Podle dostupných informací jsou ve spise náznaky, že Škorpík s Kramným plánovali útěk z Egypta přes moře a s pomocí cizího pasu. "O útěku jsme mluvili v žertu," řekl. Kramnému také poradil, že falešné razítko se dá vyrobit z vajíčka. "Dělal jsem si legraci. Později mi řekl, že to zkoušel, ale že to nejde," doplnil.

Kvůli Kramnému kontaktoval dokonce bývalého šéfa vojenské zpravodajské služby Šándora. "Chtěl jsem informace. S Petrem jsem jej spojil telefonicky. Radil mu, aby vše řešil přes konzulát, aby si v Egyptě najal právníka," dodal.

Informace, například o posmrtných skvrnách, pro Kramného chtěl zjistit i od svého synovce, který pracuje v Praze u kriminální policie. Ten jej odkázal na internet. Odkazy, které Škorpík získal, pak odeslal Kramnému do Egypta.

Ve středu se znovu objevila informace, že si Kramný nechával platit za spolupráci s médii. Peníze si obžalovaný nechával posílat na účet Škorpíka. "Byl rád, když mu zaplatili. Peníze chtěl na náhrobek. I proto se nechal vyfotit u hrobu," řekl Škorpík.

Údajně dostal 50 tisíc korun za rozhovor. Fotografie do médií posílal i Škorpík sám. "Řekl mi, ať to tam pošlu, ať z toho taky něco mám," dodal. Vyfotil a poslal snímky aut, které vandalové poškodili Kramnému a jeho švagrovi.

Myslel si, že ho chce rodina připravit o peníze

Týden po návratu Kramného z Egypta se spolu bavili i o tom, jak se má obžalovaný chovat. Podle spisu Škorpík už dříve Kramnému řekl, že musí být hodný, že to musí vydržet do vyřízení dědictví.

"To nebude problém a pak je všechny kopnu do ....," reagoval Kramný. Ve středu k tomu Škorpík řekl, že si Kramný myslel, že jej chce manželčina rodina připravit o peníze. Za Kramného prodal i šperky po zavražděné Monice.

"Byly to nějaké prstýnky, řetízky. Přesně si nepamatuji. Asi 8000 jsem za to dostal. Peníze jsem mu předal," řekl svědek.

O útěku z Egypta uvažoval, řekla svědkyně

Jako druhá před soudem vypovídala sousedka Kramného, která ještě v době jeho pobytu v Egyptě organizovala petici za jeho propuštění. "Navenek působili jako bezproblémový pár," řekla k manželství Kramného.

Během výslechu potvrdila, že Kramný uvažoval o útěku z Egypta. "Sháněl cestovní pas, na který by mohl vycestovat. Když se to dostalo do vážné fáze, řekla jsem, že s tím nechci mít nic společného," uvedla.

Dodala, že Kramný příliš emoce najevo nedával. "Když se vrátil z Egypta, párkrát tam byly náznaky smutku. Že by byl ale nějak zhroucený, jsem nezaznamenala. Zájem médií si někdy užíval, měl radost," řekla.

Soud vyslechl i dalšího spolupracovníka a blízkého přítele Kramného Vladislava Müllera. Zmínil se o tom, že mu Kramný připadal po návratu z Egypta chladný.

"Překvapilo mě, jak byl bez citu. Jako by se ho to ani netýkalo," řekl. Přátelství mezi nimi podle Müllera skončilo v okamžiku, kdy mu Kramný začal vyprávět o svém milostném životě po návratu do vlasti. "Popisoval mi, jak se potkal s jednou slečnou v Praze. Řekl, že si to užil jako za mlada. V té době už naše přátelství skončilo," uvedl Müller.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy