Útěk Kramného z Egypta jsem myslel žertem, řekl svědek

ČTK ČTK
1. 7. 2015 16:09
Podle obžaloby plánoval Kramný se svým kolegou z práce útěk z Egypta přes moře a s pomocí cizího pasu. Falešné razítko si chtěli vyrobit z vajíčka.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Krajský soud v Ostravě ve středu vyslýchá známého Petra Kramného z práce. Podle obžaloby společně se Stanislavem Škorpíkem plánovali útěk Kramného z Egypta.

Zemi, kde zemřela Kramného manželka a dcera, obžalovaný nemohl po tři měsíce opustit. Svědek ve středu ale vypověděl, že to vše myslel v žertu. Kvůli Kramnému Škorpík dokonce kontaktoval bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora.

Škorpík ve své dřívější výpovědi uvedl: "Ke konci pobytu říkal, že za každou cenu z Egypta uteče, že se nenechá oběsit," řekl svědek. Ve středu nic takového nezmínil. Naopak tvrdil, že v Egyptě Kramný chtěl zůstat. Když mu předchozí slova soudkyně připomněla, řekl, že zapomněl.

Útěk myslel žertem

Podle dostupných informací jsou ve spise náznaky, že Škorpík s Kramným plánovali útěk z Egypta přes moře a s pomocí cizího pasu. "O útěku jsme mluvili v žertu," řekl. Kramnému také poradil, že falešné razítko se dá vyrobit z vajíčka. "Dělal jsem si legraci. Později mi řekl, že to zkoušel, ale že to nejde," doplnil.

Kvůli Kramnému kontaktoval dokonce bývalého šéfa vojenské zpravodajské služby Šándora. "Chtěl jsem informace. S Petrem jsem jej spojil telefonicky. Radil mu, aby vše řešil přes konzulát, aby si v Egyptě najal právníka," dodal.

Informace, například o posmrtných skvrnách, pro Kramného chtěl zjistit i od svého synovce, který pracuje v Praze u kriminální policie. Ten jej odkázal na internet. Odkazy, které Škorpík získal, pak odeslal Kramnému do Egypta.

Ve středu se znovu objevila informace, že si Kramný nechával platit za spolupráci s médii. Peníze si obžalovaný nechával posílat na účet Škorpíka. "Byl rád, když mu zaplatili. Peníze chtěl na náhrobek. I proto se nechal vyfotit u hrobu," řekl Škorpík.

Údajně dostal 50 tisíc korun za rozhovor. Fotografie do médií posílal i Škorpík sám. "Řekl mi, ať to tam pošlu, ať z toho taky něco mám," dodal. Vyfotil a poslal snímky aut, které vandalové poškodili Kramnému a jeho švagrovi.

Myslel si, že ho chce rodina připravit o peníze

Týden po návratu Kramného z Egypta se spolu bavili i o tom, jak se má obžalovaný chovat. Podle spisu Škorpík už dříve Kramnému řekl, že musí být hodný, že to musí vydržet do vyřízení dědictví.

"To nebude problém a pak je všechny kopnu do ....," reagoval Kramný. Ve středu k tomu Škorpík řekl, že si Kramný myslel, že jej chce manželčina rodina připravit o peníze. Za Kramného prodal i šperky po zavražděné Monice.

"Byly to nějaké prstýnky, řetízky. Přesně si nepamatuji. Asi 8000 jsem za to dostal. Peníze jsem mu předal," řekl svědek.

O útěku z Egypta uvažoval, řekla svědkyně

Jako druhá před soudem vypovídala sousedka Kramného, která ještě v době jeho pobytu v Egyptě organizovala petici za jeho propuštění. "Navenek působili jako bezproblémový pár," řekla k manželství Kramného.

Během výslechu potvrdila, že Kramný uvažoval o útěku z Egypta. "Sháněl cestovní pas, na který by mohl vycestovat. Když se to dostalo do vážné fáze, řekla jsem, že s tím nechci mít nic společného," uvedla.

Dodala, že Kramný příliš emoce najevo nedával. "Když se vrátil z Egypta, párkrát tam byly náznaky smutku. Že by byl ale nějak zhroucený, jsem nezaznamenala. Zájem médií si někdy užíval, měl radost," řekla.

Soud vyslechl i dalšího spolupracovníka a blízkého přítele Kramného Vladislava Müllera. Zmínil se o tom, že mu Kramný připadal po návratu z Egypta chladný.

"Překvapilo mě, jak byl bez citu. Jako by se ho to ani netýkalo," řekl. Přátelství mezi nimi podle Müllera skončilo v okamžiku, kdy mu Kramný začal vyprávět o svém milostném životě po návratu do vlasti. "Popisoval mi, jak se potkal s jednou slečnou v Praze. Řekl, že si to užil jako za mlada. V té době už naše přátelství skončilo," uvedl Müller.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy