Další smlouva s protonovým centrem: Uzavřít ji chce i VZP

ČTK ČTK
26. 1. 2015 15:31
Po Vojenské zdravotní pojišťovně podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena okamžitě podepsat smlouvu s pražským protonovým centrem, pokud centrum přijme podmínky vymezené správní radou VZP a dohodnou se na ceně.

Po Vojenské zdravotní pojišťovně, která má smlouvu od roku 2013, podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají.

"My jsme jasně deklarovali vůli uzavřít smluvní vztah, pokud zástupci protonového centra přistoupí na parametry deklarované usnesením správní rady. Jsme připraveni smlouvu uzavřít okamžitě, jak k takovéto akceptaci dojde," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Limit 50 milionů

VZP podle něj trvá na tom, že protonovou léčbu doporučí tým některého z 13 komplexních onkologických center a budou to diagnózy vymezené odbornou společností. Limit pro tuto léčbu si VZP stanovila na 50 milionů korun ročně pro zhruba 70 klientů.

"Já si myslím, že cena není problémem sporu, že v současné době se obě strany blíží k tomu, že bychom ji byli schopni stanovit jako paušální úhradu na úrovni mnichovského centra," uvedl ředitel. Podle něj by obě strany přistoupily na úhradu podle sazebníku, jakmile v něm vyjde ohodnocení výkonů protonové terapie.

Pro klienty léčba v plném rozsahu

Předseda správní rady VZP Jiří Běhounek potvrdil, že postup Kabátka správní rada podporuje. "Myslím si, že je možné, pokud protonové centrum přijde s nabídkou, o ní zcela seriózně jednat," uvedl.

Kabátek zdůraznil, že pro všechny klienty VZP je protonová léčba zajištěna v plném rozsahu v pražském či mnichovském protonovém centru. Loni se protonem léčilo téměř 50 pacientů.

Kabátek očekává, že smlouvy dvou zaměstnaneckých pojišťoven budou zveřejněny a VZP bude moci vycházet při jednání z parametrů, které jsou v těchto smlouvách.

Centrum prohrálo s VZP spor

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení zatím posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny bez smlouvy.

Po razantním navýšení ceny jednoho ozáření z 26 000 na 39 000 korun ke konci loňského roku začala VZP posílat pacienty do Mnichova, kde podle ní ceny byly přijatelnější.

Protonová terapie je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakoviny prostaty, lymfomů a nádorů u dětí. Pražské centrum chce během několika měsíců zahájit i léčbu nádorů plic.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy