Další smlouva s protonovým centrem: Uzavřít ji chce i VZP

ČTK ČTK
26. 1. 2015 15:31
Po Vojenské zdravotní pojišťovně podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena okamžitě podepsat smlouvu s pražským protonovým centrem, pokud centrum přijme podmínky vymezené správní radou VZP a dohodnou se na ceně.

Po Vojenské zdravotní pojišťovně, která má smlouvu od roku 2013, podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají.

"My jsme jasně deklarovali vůli uzavřít smluvní vztah, pokud zástupci protonového centra přistoupí na parametry deklarované usnesením správní rady. Jsme připraveni smlouvu uzavřít okamžitě, jak k takovéto akceptaci dojde," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Limit 50 milionů

VZP podle něj trvá na tom, že protonovou léčbu doporučí tým některého z 13 komplexních onkologických center a budou to diagnózy vymezené odbornou společností. Limit pro tuto léčbu si VZP stanovila na 50 milionů korun ročně pro zhruba 70 klientů.

"Já si myslím, že cena není problémem sporu, že v současné době se obě strany blíží k tomu, že bychom ji byli schopni stanovit jako paušální úhradu na úrovni mnichovského centra," uvedl ředitel. Podle něj by obě strany přistoupily na úhradu podle sazebníku, jakmile v něm vyjde ohodnocení výkonů protonové terapie.

Pro klienty léčba v plném rozsahu

Předseda správní rady VZP Jiří Běhounek potvrdil, že postup Kabátka správní rada podporuje. "Myslím si, že je možné, pokud protonové centrum přijde s nabídkou, o ní zcela seriózně jednat," uvedl.

Kabátek zdůraznil, že pro všechny klienty VZP je protonová léčba zajištěna v plném rozsahu v pražském či mnichovském protonovém centru. Loni se protonem léčilo téměř 50 pacientů.

Kabátek očekává, že smlouvy dvou zaměstnaneckých pojišťoven budou zveřejněny a VZP bude moci vycházet při jednání z parametrů, které jsou v těchto smlouvách.

Centrum prohrálo s VZP spor

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení zatím posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny bez smlouvy.

Po razantním navýšení ceny jednoho ozáření z 26 000 na 39 000 korun ke konci loňského roku začala VZP posílat pacienty do Mnichova, kde podle ní ceny byly přijatelnější.

Protonová terapie je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakoviny prostaty, lymfomů a nádorů u dětí. Pražské centrum chce během několika měsíců zahájit i léčbu nádorů plic.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy