VZP v Praze končí s protonovým centrem, je příliš drahé

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 11. 2014 11:28
Onkologické pacienty bude pojišťovna na ozařování protony posílat do Mnichova. Cena jednoho ozáření stoupla na dvojnásobek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - VZP končí nepsanou spolupráci s pražským protonovým centrem. Důvodem je výrazné zdražení cen služeb za poskytnutou léčbu. Pacienty s rakovinou chce VZP podle jejího ředitele Zdeňka Kabátka posílat na ozáření protony do Mnichova.

Dosud se protony léčilo 53 pojištěnců VZP, z nich dvě třetiny v Praze. Pražské centrum od léta výrazně zdražilo, cena za ozařování stoupla na dvojnásobek mnichovské ceny, tvrdí VZP. Smlouvu pražské centrum a VZP nemají, úhrada za každého pacienta se dojednávala individuálně.

"V současné době je to ve stadiu patu. My bychom velmi rádi smlouvu uzavřeli v parametrech schválených správní radou VZP, protonové centrum ale zřejmě vyčkává, zda nedosáhne parametrů lepších, více se blížících smlouvě o smlouvě budoucí, kterou my odmítáme," řekl ředitel.

Na ozařování plynou dvě miliardy ročně

"To, že by za stávajících podmínek VZP poslala svého klienta do pražského centra, si téměř nedovedu představit, byť stoprocentně se to vyloučit nedá - muselo by jít o opravdu naprosto ojedinělý případ, kdy by pro léčbu v Praze hovořily jednoznačně zcela výjimečné medicínské důvody," doplnil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Se soukromým centrem, které vzniklo za 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, podepsal smlouvu o smlouvě budoucí v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP. Po dobu 15 let zajišťovala centru každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy.

Letos v červenci arbitři neplatnost dokumentu potvrdili, čeká se ještě na vyjádření soudu. Správní rada VZP zatím schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování maximálně za 50 milionů korun ročně.

VZP letos začala posílat klienty přednostně do pražského centra, aby si ověřila výši nákladů. Vycházela i z argumentů, že pro české pacienty je to do Prahy blíž a výhodou je i to, že personál s nimi komunikuje česky.

Cena jednoho ozáření stoupla na dvojnásobek

Úhrada za klienty, které poslala VZP do pražského centra za posledního zhruba tři čtvrtě roku, vycházela v Mnichově na zhruba 550 tisíc korun za léčbu plus náklady spojené s pobytem v zahraničí, což řádově je navýšení o 100 tisíc korun.

Za posledních šest klientů si ale Praha účtovala částky převyšující milion korun za každého, mezi 1,2 až 1,5 milionu korun, cena za jedno ozařování stoupla z 20 tisíc na 40 tisíc korun. VZP fakturu neproplatila a požádala u vysvětlení kalkulace, uvedl ředitel.

"My se samozřejmě budeme přít o cenu, budeme chtít cenu obvyklou v místě a čase, kde vycházíme z mnichovské léčby, to je věc právní a ekonomická, a klienty začneme posílat do Mnichova. Skutečně těžko bychom mohli zdůvodnit, že je posíláme na dražší pracoviště," dodal.

Centrum navýšení vysvětlilo tím, že účtuje plnou cenu frakce, na VZP se přestala vztahovat sleva, která byla předmětem smlouvy o smlouvě budoucí, protože nedošlo k dohodě o ní. Ze všech pojišťoven má smlouvu s pražským centrem jen Vojenská zdravotní pojišťovna, její obsah obě strany tají.

Od července příštího roku by se mohla otevřít možnost uzavřít smlouvu i pro ostatní zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá vůbec poprvé zařadit do seznamu výkonů hrazených z veřejného pojištění i deset diagnóz pro ozařování protonem. Mělo by jít o nádory v lebce, pánvi nebo kostech. Současně se musí doplnit do zákona o veřejném zdravotním pojištění podmínky pro úhradu léčby, musely by ji vždy schválit týmy komplexních onkologických center.

"Když to bude ve vyhlášce, VZP to automaticky bere jako výkon hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Je jen otázka, zda pak bude dohoda o smlouvě, tedy zda se pražské centrum stane smluvním zařízením VZP, nebo ne," uzavřel ředitel.

 

Právě se děje

Další zprávy