Smlouvy s protonovým centrem podepsaly další pojišťovny

ČTK ČTK
22. 1. 2015 16:16
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.ptn.cz

Praha - Smlouvy na protonovou léčbu podepsaly s pražským protonovým centrem po Vojenské zdravotní pojišťovně také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní tři zaměstnanecké pojišťovny s ním o smlouvě jednají, prozradil důvěryhodný zdroj.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince. Mluvčí centra Iva Taťounová odmítla sdělit podrobnosti s tím, že večer rozešlou redakcím zprávu.

Centrum prohrálo spor

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny i bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny ke konci loňska začala VZP posílat pacienty do Mnichova.

V roce 2013 uzavřela smlouvu s protonovým centrem Vojenská zdravotní pojišťovna. Ostatní vyčkávaly a léčbu pacientů hradily individuálně.

"VZP už dva týdny marně čeká na návrh smlouvy od pražského protonového centra, jednání se protahuje," řekl její mluvčí Oldřich Tichý. Podle domluvy mělo centrum předložit návrh smlouvy v prvním lednovém týdnu.

Zdravotní pojišťovna o smlouvě jedná

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková řekla, že o smlouvě v současnosti jednají. K jednání přistoupili až teď, protože předpokládali, že protonová léčba bude v seznamu výkonů pro tento rok.

Tím by byly jasně dané i podmínky pro její úhradu a výše ceny. Nakonec se ale protonová léčba do seznamu výkonů nedostala.

Protonové centrum ale v posledních měsících loňského roku razantně zvýšilo ceny, za jedno ozařování pro dospělého si místo 26 000 začalo účtovat 39 000 korun, pro léčbu přitom je ozařování potřeba více. "Abychom zajistili přijatelné ceny za léčení, rozhodli jsme se začít o smlouvě jednat," shrnula Kadečková.

"Vše v zájmu klientů"

"Smlouvu s pražským protonovým centrem jsme uzavřeli v zájmu našich klientů. Ve shodě s doporučením společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky budeme léčbu hradit pacientům s vybranými diagnózami a s doporučením komplexních onkologických center, a to vždy po schválení revizním lékařem naší pojišťovny," řekla mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Mluvčí VZP Tichý doplnil, že se snaží s pražským centrem domluvit na smluvním vztahu už bezmála dva roky, zatím bezvýsledně.

"Přesto za tu dobu schválila VZP protonovou terapii celkem pro 63 svých klientů. Pro 41 z nich odsouhlasila léčbu v Praze, zbývajícím 22 dala souhlas k vycestování za protonovou terapií do Mnichova," upřesnil.

Léčba i bez smlouvy

Kadečková i Tichý zdůraznili, že i bez smlouvy s centrem měli klienti, kteří to potřebovali, léčbu protony zajištěnou.

"Bez ohledu na existenci či neexistenci smlouvy VZP opakovaně deklarovala, že protonovou terapii uhradí každému svému klientovi, kterému ji jako nezbytnou indikuje kterékoli ze 13 komplexních onkologických center. Tento slib VZP striktně dodržuje a zajistila už ozařování protonem pro více klientů než ostatní pojišťovny dohromady," dodal Tichý.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy