Smlouvy s protonovým centrem podepsaly další pojišťovny

ČTK ČTK
22. 1. 2015 16:16
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.ptn.cz

Praha - Smlouvy na protonovou léčbu podepsaly s pražským protonovým centrem po Vojenské zdravotní pojišťovně také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní tři zaměstnanecké pojišťovny s ním o smlouvě jednají, prozradil důvěryhodný zdroj.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince. Mluvčí centra Iva Taťounová odmítla sdělit podrobnosti s tím, že večer rozešlou redakcím zprávu.

Centrum prohrálo spor

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny i bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny ke konci loňska začala VZP posílat pacienty do Mnichova.

V roce 2013 uzavřela smlouvu s protonovým centrem Vojenská zdravotní pojišťovna. Ostatní vyčkávaly a léčbu pacientů hradily individuálně.

"VZP už dva týdny marně čeká na návrh smlouvy od pražského protonového centra, jednání se protahuje," řekl její mluvčí Oldřich Tichý. Podle domluvy mělo centrum předložit návrh smlouvy v prvním lednovém týdnu.

Zdravotní pojišťovna o smlouvě jedná

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková řekla, že o smlouvě v současnosti jednají. K jednání přistoupili až teď, protože předpokládali, že protonová léčba bude v seznamu výkonů pro tento rok.

Tím by byly jasně dané i podmínky pro její úhradu a výše ceny. Nakonec se ale protonová léčba do seznamu výkonů nedostala.

Protonové centrum ale v posledních měsících loňského roku razantně zvýšilo ceny, za jedno ozařování pro dospělého si místo 26 000 začalo účtovat 39 000 korun, pro léčbu přitom je ozařování potřeba více. "Abychom zajistili přijatelné ceny za léčení, rozhodli jsme se začít o smlouvě jednat," shrnula Kadečková.

"Vše v zájmu klientů"

"Smlouvu s pražským protonovým centrem jsme uzavřeli v zájmu našich klientů. Ve shodě s doporučením společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky budeme léčbu hradit pacientům s vybranými diagnózami a s doporučením komplexních onkologických center, a to vždy po schválení revizním lékařem naší pojišťovny," řekla mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Mluvčí VZP Tichý doplnil, že se snaží s pražským centrem domluvit na smluvním vztahu už bezmála dva roky, zatím bezvýsledně.

"Přesto za tu dobu schválila VZP protonovou terapii celkem pro 63 svých klientů. Pro 41 z nich odsouhlasila léčbu v Praze, zbývajícím 22 dala souhlas k vycestování za protonovou terapií do Mnichova," upřesnil.

Léčba i bez smlouvy

Kadečková i Tichý zdůraznili, že i bez smlouvy s centrem měli klienti, kteří to potřebovali, léčbu protony zajištěnou.

"Bez ohledu na existenci či neexistenci smlouvy VZP opakovaně deklarovala, že protonovou terapii uhradí každému svému klientovi, kterému ji jako nezbytnou indikuje kterékoli ze 13 komplexních onkologických center. Tento slib VZP striktně dodržuje a zajistila už ozařování protonem pro více klientů než ostatní pojišťovny dohromady," dodal Tichý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy