"Zpřístupněny budou fotografie, obrazy, mapy, kresby, knihy, noviny, dopisy, deníky, archivní materiály, filmy, audiovizuální díla, záznamy televizního a rozhlasového vysílání, nahrávky mluveného slova, hudba," informuje o projektu ministerstvo kultury na svém webu. Podklady do systému budou dodávat Národní památkový ústav, Národní muzeum, Národní knihovna, Národní galerie, Národní filmový archiv a Moravská zemská knihovna.
Rozpočet projektu je téměř 449,5 milionu korun, částečně ho zaplatí evropské fondy. Ministerstvo aktuálně vypsalo tendr na vybudování portálu, vyplývá z věstníku veřejných zakázek.
Technicky bude portál Czechiana pouze přesměrovávat požadavky na vyhledání konkrétního díla na instituce, odkud materiály pocházejí. "Problematika děl, která podléhají autorským právům, bude řešena typickým mezinárodním řešením, kdy je takto chráněné dílo zobrazeno jen v náhledu či nízkém rozlišení," uvedlo ministerstvo. Portál navazuje na projekt Evropské komise nazvaný Europeana, v němž by měla být v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí.
Podle zadání tendru má portál Czechiana zajišťovat systematický centrální sběr a ověřování dat o objektech národního kulturního dědictví a jejich prezentaci pro odborníky i veřejnost. Vzniknout má archiv kulturních objektů, kde bude kulturní dědictví bezpečně a dlouhodobě uloženo v digitální podobě. Zakázka má trvat zhruba šest let, odhadovaná hodnota je 296,2 milionu korun.
Na řadě je i rejstřík církví
Projekt Czechiana podle ministerstva vychází z programového prohlášení vlády, v němž se kabinet zavazuje prosadit nový model prezentace České republiky v zahraničí. "Zároveň se jedná o strategický záměr zařazený do širšího komplexu projektů eGovernmentu pro období 2014 až 2020," doplnil úřad.
V dalším tendru ministerstvo kultury poptává vytvoření nového rejstříku církví a náboženských společností. Za 58,3 milionu korun na pět let má vzniknout systém, který bude možné v budoucnu snadno rozšířit.