Cyklopruh z rušné ulice po čtrnácti dnech zmizí. Příště nedorozuměním předejdeme, slibuje magistrát

Jan Menšík Jan Menšík
26. 10. 2017 20:34
Pražský magistrát využil rekonstrukce Patočkovy ulice v Praze 6 a na nově položený asfalt se rozhodl umístit i ochranný pruh pro cyklisty. Technická správa komunikací (TSK), která má rekonstrukci na starosti, už část pruhu počátkem října namalovala. Po dvou týdnech jej však musí odstranit, protože magistrát změnil názor. Primátorčin náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ještě počátkem týdne pruh na Facebooku obhajoval, týž den už ale žádal o jeho zrušení. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře magistrát jednal bez rozmyslu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Od počátku října mohou cyklisté používat nový cyklopruh na rušné Patočkově ulici v Praze 6. O tuto možnost ale zase brzy přijdou, magistrát se totiž ochranný pruh pro cyklisty ve směru od centra na Břevnov po čtrnácti dnech rozhodl odstranit.

Tiskový mluvčí magistrátu Vít Hoffman Aktuálně.cz řekl, že ochranný cyklopruh zmizí proto, že by omezoval plynulost dopravy a způsoboval naopak i problémy z hlediska bezpečnosti. Podnět ke zrušení pruhu přitom přišel po pouhých čtrnácti dnech od primátorčina náměstka pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD), který opatření ještě tento týden na Facebooku hájil.

Dolínkovu změnu postoje během několika málo hodin vysvětlil Hoffman tím, že magistrát při plánování cyklopruhu vycházel z usnesení rady, že v případě rekonstrukce komunikací s dostatečnou šířkou je možné pruh pro cyklisty zřídit. "Pro toto konkrétní opatření však nebylo vydáno stanovisko odboru dopravních agend ani policie," doplnil.

"V Patočkově ulici se proto cyklopruh nebude realizovat. Abychom do budoucna předešli obdobným nedorozuměním, každé budoucí cykloopatření bude muset být odsouhlaseno městskou radou," doplnil Hoffman.

Podle tiskové mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové by pruh mohl z Patočkovy ulice zmizet už o víkendu, záleží však na počasí. "Cyklopruh se přetře černou barvou. Nic se frézovat nebude a v místě zůstane podélná přerušovaná čára, dělící jízdní pruhy," přiblížila nápravu Lišková s tím, že přetření pruhu vyjde na několik tisíc korun. Zdůraznila však, že toto značení je započteno v celkové ceně zakázky za 1,5 kilometru dlouhý úsek a cena se nijak nenavýší.

Se vznikem cyklopruhu v Patočkově ulici nesouhlasil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), původně prý o záměru ani nevěděl. "Od začátku mi to přišlo prapodivné. Patočkova je součástí systému městských okruhů a denně po ní jezdí desetitisíce aut. A magistrát se zde rozhodne zřídit pruh pro cyklisty, kteří tam budou dýchat ty výpary a vystavovat se nebezpečí, že je nějaký kamion dřív nebo později zválcuje," kritizoval Kolář rozhodnutí.

Poukazuje na to, že by cyklostezka mohla vést po ulici Radimova, která je s Patočkovou souběžná a je mnohem klidnější.

"Vedle dlouhé části Patočkovy je také chodník, který tak ani neslouží, protože uprostřed něj jsou sloupy veřejného osvětlení. Kdyby město zainvestovalo trochu peněz, které má, tak ty lampy posune vedle a na tom chodníku může vést krásně pohodlná cyklostezka, která bude i oddělená od té 'dálnice'," zmínil Kolář další možnosti.

Není to první podobný případ. Před několika lety musel být po několika dnech odstraněn cyklopruh v Bohnicích. Magistrát proto často čelí kritice, že rozvoji cyklostezek nevěnuje dostatečnou pozornost. "Tímto jen magistrát dokazuje, že dělá věci trochu halabala. Myslím si, že hlavní město tohle opravdu vzalo za špatný konec a měli by se nad tím konečně zamyslet," přidal se i Kolář.

Z motorismu se stal negativní jev, vzniká tady mediální obraz, že silnice jsou plné pirátů, kteří chtějí zabít nejvíc lidí, to není pravda, říká Rada. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy