Tak drahé byty v Praze ještě nebyly. Zájem ale klesá, ceny podle developerů narážejí na strop

Adam Váchal Adam Váchal
25. 10. 2017 13:20
Průměrné ceny nových bytů v hlavním městě překročily hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční. Developeři za třetí čtvrtletí prodali 1200 bytů, tedy o 250 méně než za stejné období před rokem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

Praha - Nové byty v Praze dál zdražují. Průměrná prodejní cena v novostavbách ke konci září vzrostla meziročně o 19,6 procenta na 83 150 korun za metr čtvereční. Ukazují to společné statistiky developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

"Historicky poprvé se tak průměrná cena za nové bydlení v hlavním městě přehoupla přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční," komentuje výsledky předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Připomíná přitom, že před rokem činila cena za metr čtvereční necelých 70 tisíc korun, před dvěma lety to bylo méně než 60 tisíc korun za čtvereční metr.

Ceny nových staveb tak podle Sourala začínají dosahovat svého stropu. "Domníváme se, že nastal bod zlomu. Brzdí se prodeje, bude se brzdit i nabídková cena," myslí si šéf Trigemy.

Městský obvod Nové byty Starší byty Rozdíl (v %)
Praha 1 194034 148498 30,7
Praha 2 124576 101113 23,2
Praha 3 107231 90920 17,9
Praha 4 75688 67064 12,9
Praha 5 91107 73052 32,9
Praha 6 93699 88236 6,2
Praha 7 89885 82812 8,5
Praha 8 99652 78251 27,3
Praha 9 72883 72715 0,2
Praha 10 76055 70923 7,2

Za dosavadním prudkým růstem cen dosud stál především neustávající převis poptávky nad nabídkou. Developerům však letos začínají klesat prodeje. Pro stále více lidí jsou byty už příliš drahé, developerům se navíc na trh nedaří dodávat dostatek nových bytů, které jsou cenově dostupné pro většinu lidí. Průměrné ceny často zvedají právě dražší projekty, kterých v posledních letech přibylo.

"Po sedmi letech stabilního růstu letos v Praze prodej nových bytů klesne. Na vině je hlavně nedostatečná nabídka, která způsobila nárůst cen bydlení. Dopady ale mají také opatření ČNB. Ta totiž ještě zhoršila již tak omezenou dostupnost bydlení pro střední třídu," říká šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský. Konec roku je podle něj sice tradičně prodejně silný a do nabídky jde navíc ještě několik projektů, přesto lze v Praze očekávat celoroční prodej hluboko pod hranicí šesti tisíc bytů.

Ve třetím čtvrtletí developeři prodali jen 1200 bytů. To je o 250 méně než za stejné období roku 2016. Letos se jim podle odhadů podaří prodat zhruba o 1000 bytů méně než loni, kdy na trhu našlo majitele 6650 nových bytů. Na konci třetího kvartálu měli developeři v zásobě okolo čtyř tisíc volných bytových jednotek.

"Paradoxně jsme zaznamenali nárůst nabídky bytů, což je zapříčiněno nižšími prodeji a současně tím, že se v meziročním porovnání přidalo do prodeje o 10 procent více bytů. Nižší prodeje v tomto období nepřipisujeme ochlazení trhu, ale spíše dlouhodobě složité situaci na rezidenčním trhu," vysvětluje ředitelka Skanska Reality Naděžda Ptáčková.

Kvůli rostoucí ceně novostaveb roste zájem kupců o starší byty. Jejich nabídka se rychle tenčí, což se projevuje opět na ceně. Podle statistik developerských společností aktuálně cena starších bytů roste tempem 10 procent za čtvrtletí. To se projevuje i na nájemném, které též zdražuje.

Podobná situace jako v Praze panuje také v Brně. Tam se vlivem nedostatečného množství bytů zvedají ceny nového i staršího bydlení. V ostatních částech Česka je podle odborníků situace stabilní, developerům se na trh většinou daří dodávat dostatek bytů a růst cen není tak dramatický jako ve dvou největších tuzemských městech.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy