Trojská ulice v Praze 8 se znovu zprůjezdní směrem do centra. Zmírní se tím problémy s dopravou

Jan Menšík Jan Menšík
9. 10. 2017 18:56
Dopravní situace v Praze 8 je komplikovaná, především v okolí ulice Trojské, kterou na žádost obyvatel nechala radnice v horní části směrem do centra uzavřít. Poté, co minulý týden starosta městské části Praha-Troja Tomáš Bryknar nechal do ulice K Pazderkám umístit značku zákazu vjezdu, doprava pravidelně kolabuje. O nápravě jednali zástupci magistrátu, Prahy 7, Prahy 8 a Troji. Nově bude možné z Prahy 8 do centra jet po Trojské, ale opačně bude ulice uzavřená, což by mělo pomoci ranní špičce, kdy je situace nejhorší.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Občané Prahy 8 se potýkají s kolonami a špatnou dopravní situací při ranní cestě do práce směrem do centra metropole. Když na jaře tohoto roku městská část uzavřela na žádost několika místních Trojskou ulici ve směru do centra, lidé si začali hledat jiné trasy. To způsobilo velké problémy v okolních ulicích a situaci vyhrotila značka zákazu vjezdu, kterou do ulice K Pazderkám umístilo vedení městské části Praha-Troja.

Na opatřeních, která by situaci měla zlepšit, se shodli zástupci magistrátu, Prahy 7, Troji a Prahy 8. "Domnívám se, že se došlo ke konsensu. Opět se zprůjezdní Trojská z Prahy 8 do centra. Bude se připravovat světelné zařízení na křižovatce ulice K Pazderkám a Lodžská, což by mělo zajistit plynulejší dopravu MHD," popsal starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský, který schůzku všech stran inicioval.

Z Prahy 8 do centra vedou tři hlavní cesty. Trojskou ulici v horní části uzavřela radnice na začátku roku, což způsobilo nadměrný nárůst provozu na ulici K Pazderkám a Zenklově. Starosta Troji Tomáš Bryknar omezil minulý týden vjezd aut do ulice K Pazderkám. Jeho počin kritizovali nejen místní, ale i pražský magistrát a radnice Prahy 8. 

"Do roku 2015 byla Trojská zcela uzavřena. Až v roce 2015 byla Trojská otevřena, a to v důsledku otevření tunelu Blanka. A to právě způsobilo ty problémy, se kterými se potýkáme dnes. Zhruba po roce ježdění aut tam jsme vyhodnotili, že není možné udržet tuto ulici jako obousměrnou, a proto jsme požádali o to, aby byla uzavřena," sdělil starosta Prahy 8 Roman Petrus. 

Jednosměrné uzavření Trojské nařídil úřad Prahy 8 na jaře letošního roku po upomínkách od několika obyvatel ulice. Radnice zveřejnila jména patnácti osob, které si opakovaně stěžovaly a zasazovaly se o částečné uzavření Trojské pro tranzitní dopravu.

Podle jedné z obyvatelek, jež si nepřála být jmenována, ale redakce její identitu zná, občané Trojské dlouhodobě bojují za zklidnění dopravy v okolí. "Toto rozhodnutí podporujeme a rádi bychom to rozšířili až na úplný zákaz vjezdu z obou stran. Chceme ji pouze pro bydlící. Ráda bych však upozornila, že to není jen pár desítek občanů, ale v podstatě celá Trojská," osvětlila. 

"Mluvil jsem o tom s Trojskými, a přestože je tam drtí ta doprava, jsou ochotni vyměnit systém a souhlasit s tím, že se bude jezdit seshora dolů," řekl Petrus. Přiznává však, že počet aut narostl a i nadále roste, ale dle Petruse znovuotevřením ulice Trojské ve směru do centra kolony, s kterými se Praha 8 potýká, nezmizí.

Zbytek obyvatel Prahy 8 však s obyvateli Trojské nesouhlasí. Na internetu mají možnost pravidelně hlasovat o problémech v jejich městské části. Radnice poté k výsledkům anket D21 částečně přihlíží. V tomto případě lidé označili vyřešení dopravní situace v Trojské jako druhý nejméně palčivý bod. 

To, že by radnice podlehla tlaku několika osob, starosta Petrus odmítl. 

Podle něj zákazová značka v ulici K Pazderkám není v žádném případě reakcí na uzavření Trojské, jak prezentovala některá média. "Uzavření ulice K Pazderkám žádají (zastupitelé Troji, pozn. red.) soustavně od roku 2007. Je tedy nesmysl, že je to reakce na zavření Trojské. Použili to pouze jako jeden z hlavních bodů," uvedl. 

Na pondělním jednání se politici shodli na tom, že značka v ulici K Pazderkám bude zneplatněna. U silnice bude nainstalován úsekový radar, který řidiče donutí dodržovat třicetikilometrovou rychlost, a v plánu je také nový posudek na správné fungování semaforů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy